Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska otrzymała 380 tys. zł z Funduszu Dróg Samorządowych. Dlaczego tylko tyle?

 • Dodano: 2019-09-13 10:45, aktualizacja: 2019-09-14 20:46

Samorządy z województwa śląskiego otrzymały czeki na realizację inwestycji drogowych w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Wśród nich jest także Ruda Śląska.

FDS jest nowym narzędziem wsparcia samorządów w modernizacji infrastruktury drogowej

Dzięki rządowemu wsparciu dla samorządów możliwe będzie zachowanie sieci drogowej we właściwym stanie i zapewnienie bezpieczeństwa korzystającym z niej mieszkańcom. Dla wielu powiatów i gmin zbyt niskie dochody były dotychczas przeszkodą dla realizacji koniecznych inwestycji. Biedniejsze samorządy mogą skorzystać z dofinansowania w wysokości nawet 80 proc. wartości realizowanych zadań.

Środki Funduszu Dróg Samorządowych są przeznaczane na:

 • dofinansowanie budowy, przebudowy i remontu dróg powiatowych i dróg gminnych;
 • dofinansowania budowy mostów lokalizowanych w ciągach dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych;
 • finansowanie budowy, przebudowy i remontu dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych o znaczeniu obronnym.

Na liście podstawowej do dofinansowania w 2019 roku znajduje się 46 powiatowych i 98 gminnych inwestycji.

– Nigdy do tej pory nie trafiły takie pieniądze do naszego województwa na budowę, przebudowę i modernizację dróg. Dla porównania w 2015 roku przeznaczono 69 mln zł. Teraz jest to kwota blisko 300 mln zł – podkreśla wojewoda Jarosław Wieczorek.

Wczoraj (12 września) wojewoda śląski Jarosław Wieczorek przekazał symboliczne czeki na łączną kwotę ponad 40 milionów złotych. Z rąk wojewody odebrali je przedstawiciele Siemianowic Śląskich, Świętochłowic, Mysłowic, Chorzowa, Piekar Śląskich, Rudy Śląskiej oraz gmin: Lędziny, Imielin, Bieruń i Bojszowy. Przedwczoraj z kolei czeki na inwestycje drogowe otrzymały gminy z powiatów tarnogórskiego i rybnickiego oraz miasto Jaworzno.

Ruda Śląska z Funduszu otrzymała 382 tys. złotych

Kwota ta wydaje się wyjątkowo niska w porównaniu z dofinansowaniem, które otrzymali nasi sąsiedzi. Świętochłowice na budowę i remont dróg otrzymały ponad 2 i pół miliona złotych, a Chorzów ponad 14 milionów złotych. Dlaczego więc do budżetu naszego miasta wpłynie tylko 380 tysięcy? Do sprawy na swoim Facebooku odniosła się prezydent Grażyna Dziedzic.

Ruda Śląska otrzyma ponad 380 tysięcy złotych z Funduszu Dróg Samorządowych. W skali naszego miasta kwota ta może wydawać się niewielka, ale trzeba pamiętać o tym, że pieniądze z tego "rozdania" mogą być przeznaczane tylko na dofinansowanie budowy dróg lokalnych i powiatowych. Tymczasem większość naszego budżetu drogowego pochłania budowa trasy N-S, która ma kategorię wojewódzką - napisała prezydent Grażyna Dziedzic.

Prezydent przypomniała także, że w budżecie w 2019 roku na zadania drogowe miasto zarezerwowało niemal 60 mln zł. Dodała jednak, że dofinansowanie przyznane z FDS na pewno będzie dobrze zainwestowane.

Przyznane nam dziś dofinansowanie na pewno zostanie dobrze zainwestowane, bo dla rozwoju miasta liczy się każdy grosz - dodała na końcu.

Ruda Śląska otrzymała 380 tys. zł z Funduszu Dróg Samorządowych. Dlaczego tylko tyle?

Komentarze (15)    dodaj »

 • boluś

  widocznie dofinansowania z funduszu samorządowego są lepiej pilnowane i nie da sie na nich robić takich 'wałków' i 'ustawek' jak na kasie miejskiej i dotacjach unijnych" więc po co się starać' jak nie sposób póżniej przekierować kasy do jedynie słusznej firmy mającej wyłączność na zlecenia w Rudzie. za kasę miejską można budować dojazdy do bogatych prywatnych firm i kto jaśnieDziedzicZE ZABRONI ? Przecież N-Ska to dla mieszkańców? Czy aby na pewno?

 • Em41

  Ulica Halembska nie jest przystosowana dla ciezkich pojazdow. Wskutek korzystania z tej ulicy przez taki transport w jezdni powstaly koleiny w ktorych plynie woda deszczowa,a piesi poruszajacy sie chodnikiem sa nia obficie spryskiwani ,samochody pedza 100 km /godzine ,przekraczaja podwojna linie ciagla i nie ma zadnej reakcji ze strony Urzedu ani ze strony Policji,tak , jakby tych instytucji w naszym miescie nie bylo .

 • Marco

  Zapraszam panią prezydent na godule na ul. Kopalnia Karol. Można było zrobić remont na koszt rządu. Można ale po co?

 • Bunia

  Czyli, że można zgarnąć kasę na drogi lokalne, ale nasza władza jest tak zajęta budową n-ski, że nie jest zainteresowana pieniędzmi. Po co za friko budować drogi lokalne? Czyżby w Rudzie nie było takiej potrzeby. A za chwilę pani D. będzie informować, że do zbytych działek trzeba budować drogi i to kosztuje, ale nawet słowem się nie zająknie, że na ten cel można pozyskać pieniądze. Zagrożone bankructwem Świony mogły wyszarpać 2,5 bańki, a my co. Wstyd, wstyd

 • fest szpetny kulok

  Myślę, że po 95,5tys. premii za ciężką pracę na rzecz dro[...]ictwa dla Pani Prezydent oraz 3 Vice... Inflacja w górę, wędlina, wiesz Pan, drożeje, budżetówka stoi w miejscu a kichę trzeba czymś zapchać... I tak się żyje na tym państwowym wikcie, spokojnie, do następnej nagrody, do kolejnego projektu, planu, zarządzenia, budżetu, etc. Szpital leży, huta leży, PGG dogorywa, szkolnictwo leży, biznes-praca dla osób o niskich kwalifikacjach. Wieczorem nigdzie nie wyjdziesz bo nic prócz lombardów i kebabów nie ma. W parku żule i kibole, lasy zaśmiecone i zaniedbane. Ruda Śląska ma szczęście, że jest dobrze skomunikowana sypialnią i posiada w miarę tanie mieszkania. To jedyny atut miasta.

 • eda

  Kulok , niy ma tak źle, dają kasa to trza brać bo mogą nos oloć i nic niy dać, a idymy do przodu (huta stoi- budynek, szpital stoi - budynek, biznes hulo, bo na targu pełno biznesmenow we czwortek i goniymy Europa, a jak ją bydymy za niydugo mijać to bydą nom machać z zowiści. Kulok leć z nami, abo dali nażekej.Pozdro.Eda.

 • fest szpetny kulok

  Eda, mieszkam, jeszcze, w Rudzie Śl. (od urodzenia). Mam ponad 40 wiosen na karku, kupiłem działkę i buduję dom poza Rudą Śl. Zastanawiałem się nad działkami w Halembie, Kochłowicach lub na Goduli a wybrałem Mikołów... Nigdy nie pracowałem w jakiejkolwiek firmie w Rudzie Śląskiej, nie ma tutaj pracy dla ludzi z moimi kwalifikacjami :-). Przykro mówić, mimo iż jestem rudzianinem to widzę, że miasto "śpi". Żyje emerytami górniczymi, jeszcze istniejącymi kopalniami i dyskontami...

 • boluś

  Sukces na "miarę"Zarządu Miasta !

 • aleśmieszne

  do imienia zapomniałeś dopisać ,,cieńki"

 • ehs

  Może wystarczy na metr drogi :)

 • ben

  Jaki zarząd takie dofinansowanie...

 • Pracownik wrześniowy

  O ile jakakolwiek firma wystartuje do przetargu, bo jak zobaczy taką niebotyczną kwotę to się pewnie wystraszy ;)

 • Dino

  Mogą wydać na takich pajaców jak ta firma która robi ul. Matejki. Syf i debilizm na każdym kroku, wsystko rozpieprzone a najpierw kładą asfalt potem studzienki. Większego partactwa nie widziałem.

 • Inżynier

  Jakbyś się znał to byś głupot nie pisał, normalna kolej rzeczy, droga składa się z warstw konstrukcyjnych i nie ma potrzeby żeby studzienki były na wierzchu, na ostatniej warstwie czyli scieralnej się je odsłania i reguluje.

 • Dinożarł

  Tak to jest ,że wszyscy tu wszystko wiedzą najlepiej , co jeden to mądrzejszy , dobrze ,że ktoś takiego pseudoznawcę potrafił skontrować.Jednym słowem, Dino przeproś !

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również