Wiadomości z Rudy Śląskiej

Mieszkańcy ulicy Podlaskiej po raz kolejny interweniują w sprawie naprawy drogi

 • Dodano: 2019-03-04 12:45, aktualizacja: 2019-03-04 23:39

Mieszkańcy ulicy Podlaskiej w Halembie nie mają łatwego dojazdu do domów. Pył wzniecający się na drodze podczas suchych dni, błoto po deszczu, do tego dziury i wyboje - taka przeprawa czeka osoby chcące dostać się do swoich domów. Mieszkańcy bezskutecznie interweniują w sprawie naprawy ulicy już od 2013 roku.

- Nie wiem jak długo, będziemy jeszcze musieli prosić władze miasta o pomoc. Te olbrzymie dziury w drodze bardzo utrudniają nam poruszanie się po niej. Od 2013 roku otrzymujemy z magistratu informację, że już wkrótce zostanie sporządzona dokumentacja projektowa na utwardzenie drogi. Tak się niestety nie stało.  - mówi pani Joanna, jedna z mieszkanek ul. Podlaskiej.


Ulica Podlaska podlega bieżącemu utrzymaniu w ramach umów zawartych pomiędzy Miastem a firmami zewnętrznymi. Jak mówią przedstawiciele rudzkiego magistratu, stan nawierzchni jest systematycznie kontrolowany, a występujące uszkodzenia i ubytki są na bieżąco naprawiane. Mieszkańcy ul. Podlaskiej mają jednak inne zdanie na ten temat. Zwracają uwagę, że dziury i wyboje, które utrudniają im dojazd do domów, są naprawiane dopiero po ich interwencji.

Położenie ulicy Podlaskiej w bezpośrednim sąsiedztwie lasu, a także wysoki poziom wód gruntowych niestety znacznie utrudnia utrzymanie drogi w należytym stanie. Jak mówi naczelnik Wydziału Dróg i Mostów Urzędu Miasta Ruda Śląska, podniesienie poziomu gruntów przyległych do drogi przez inwestorów prywatnych uniemożliwiło też grawitacyjne odprowadzenie wód opadowych.

- Należy też zauważyć, iż w mieście znajduje się kilkadziesiąt dróg publicznych, a także równie wiele dróg wewnętrznych o nawierzchni gruntowej, które podlegają bieżącemu utrzymaniu. Ponadto roboty drogowe mogą być wykonywane przy sprzyjających warunkach atmosferycznych - mówi Barbara Mikołajek-Wałach, naczelnik Wydziału Dróg i Mostów.

Mieszkańcy bezskutecznie interweniują w sprawie naprawy ulicy już od 2013 roku. Jak mówią, rudzki magistrat 4 lata temu poinformował ich, że wykonanie dokumentacji projektowej na utwardzenie ulicy będzie ujęte w propozycjach do projektu budżetu Miasta na rok 2016. Tak się jednak nie stało. Obecnie po apelu mieszkańców na jednym z portali społecznościowych dziury zostały zasypane.

Czy droga zostanie jednak utwardzona? Jak się okazuje, postępowanie dotyczące opracowania dokumentacji projektowej rozbudowy ulicy Podlaskiej zostało wszczęte na początku 2018 r.

- Termin umowny zakończenia procesu projektowego upływa w dniu 9 lipca 2019 r. Po wykonaniu dokumentacji i uzyskaniu decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej będzie można wszcząć postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy robót - mówi Barbara Mikołajek-Wałach, naczelnik Wydziału Dróg i Mostów.

W Rudzie Śląskiej w 2019 roku powstanie szereg dróg dojazdowych do nieruchomości mieszkalnych. Nowy dojazd do posesji zyskają m.in. mieszkańcy ulic: Wireckiej, Akacjowej, Leszczynowej, Noblistów Śląskich, Kaszubskiej i Górnej.

Komentarze (11)    dodaj komentarz »

 • Palonka Tomasz

  Tylko narzekanie to cecha nasza powinni wszyscy wziąć się do roboty i tyle

 • Janka

  Mieszkańcy na ul Joanny i Solskiego maja taki parking pod domem, po kolana w błocie i wszyscy mają to gdzieś, miasto i wspólnota umywaja ręce, zarzucając sprawę jeden na drugiego, wokół ładne parkingi a tu jak na pastwisku, gorzej to już chyba nie ma nikt, może ktoś wie co robić?

 • max

  a ja postuluje o progi,gdyż nowi mieszkancy nie respektują znaków, nie mowiąc o śmieciach w lesie (głównie wyniesione przez pracowników firmu budowlanych)

 • Świadek

  Mieszkaniec ma kosz obok domu a to raczej działkowiczom nie chce się wyrzucić reklamówki ze śmieciami do kosza tulko wolą do lasu.

 • Mac

  Teraz mają a wcześniej? Działkowicz raczej nie tynkuje maluje , problem powstał gdy powstały domy, działki są tam od dawna..

 • henry

  wybudowali chałpy za miliony to niech się droga wyremontują a nie że miasto mo wywalać kasa

 • kwiatowe

  Placa podatki wieksze od narzekaczy z blokow. Pozatym droga jest miejska.

 • Me

  Ktoś tu ma przysłowiowy "ból dpy" :)

 • Polo

  Nieudaczniki już tak mają.

 • krecha

  A może za stan dróg odpowiedzialne są ciężarówki dojeżdżające do budynków ( lub tych budowanych)?

 • Rudzianin

  Nie jestem z tej dzielnicy alec idąc twoim myśleniem powinni nie robić żadnej miastowej drogi ponieważ tam też jeżdżą ciężarówki do innych domów .

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.