Wiadomości z Rudy Śląskiej

Mieszkańcy ulicy Podlaskiej po raz kolejny interweniują w sprawie naprawy drogi

 • Dodano: 2019-03-04 12:45, aktualizacja: 2019-03-04 23:39

Mieszkańcy ulicy Podlaskiej w Halembie nie mają łatwego dojazdu do domów. Pył wzniecający się na drodze podczas suchych dni, błoto po deszczu, do tego dziury i wyboje - taka przeprawa czeka osoby chcące dostać się do swoich domów. Mieszkańcy bezskutecznie interweniują w sprawie naprawy ulicy już od 2013 roku.

- Nie wiem jak długo, będziemy jeszcze musieli prosić władze miasta o pomoc. Te olbrzymie dziury w drodze bardzo utrudniają nam poruszanie się po niej. Od 2013 roku otrzymujemy z magistratu informację, że już wkrótce zostanie sporządzona dokumentacja projektowa na utwardzenie drogi. Tak się niestety nie stało.  - mówi pani Joanna, jedna z mieszkanek ul. Podlaskiej.


Ulica Podlaska podlega bieżącemu utrzymaniu w ramach umów zawartych pomiędzy Miastem a firmami zewnętrznymi. Jak mówią przedstawiciele rudzkiego magistratu, stan nawierzchni jest systematycznie kontrolowany, a występujące uszkodzenia i ubytki są na bieżąco naprawiane. Mieszkańcy ul. Podlaskiej mają jednak inne zdanie na ten temat. Zwracają uwagę, że dziury i wyboje, które utrudniają im dojazd do domów, są naprawiane dopiero po ich interwencji.

Położenie ulicy Podlaskiej w bezpośrednim sąsiedztwie lasu, a także wysoki poziom wód gruntowych niestety znacznie utrudnia utrzymanie drogi w należytym stanie. Jak mówi naczelnik Wydziału Dróg i Mostów Urzędu Miasta Ruda Śląska, podniesienie poziomu gruntów przyległych do drogi przez inwestorów prywatnych uniemożliwiło też grawitacyjne odprowadzenie wód opadowych.

- Należy też zauważyć, iż w mieście znajduje się kilkadziesiąt dróg publicznych, a także równie wiele dróg wewnętrznych o nawierzchni gruntowej, które podlegają bieżącemu utrzymaniu. Ponadto roboty drogowe mogą być wykonywane przy sprzyjających warunkach atmosferycznych - mówi Barbara Mikołajek-Wałach, naczelnik Wydziału Dróg i Mostów.

Mieszkańcy bezskutecznie interweniują w sprawie naprawy ulicy już od 2013 roku. Jak mówią, rudzki magistrat 4 lata temu poinformował ich, że wykonanie dokumentacji projektowej na utwardzenie ulicy będzie ujęte w propozycjach do projektu budżetu Miasta na rok 2016. Tak się jednak nie stało. Obecnie po apelu mieszkańców na jednym z portali społecznościowych dziury zostały zasypane.

Czy droga zostanie jednak utwardzona? Jak się okazuje, postępowanie dotyczące opracowania dokumentacji projektowej rozbudowy ulicy Podlaskiej zostało wszczęte na początku 2018 r.

- Termin umowny zakończenia procesu projektowego upływa w dniu 9 lipca 2019 r. Po wykonaniu dokumentacji i uzyskaniu decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej będzie można wszcząć postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy robót - mówi Barbara Mikołajek-Wałach, naczelnik Wydziału Dróg i Mostów.

W Rudzie Śląskiej w 2019 roku powstanie szereg dróg dojazdowych do nieruchomości mieszkalnych. Nowy dojazd do posesji zyskają m.in. mieszkańcy ulic: Wireckiej, Akacjowej, Leszczynowej, Noblistów Śląskich, Kaszubskiej i Górnej.

Komentarze (11)    dodaj »

 • Palonka Tomasz

  Tylko narzekanie to cecha nasza powinni wszyscy wziąć się do roboty i tyle

 • Janka

  Mieszkańcy na ul Joanny i Solskiego maja taki parking pod domem, po kolana w błocie i wszyscy mają to gdzieś, miasto i wspólnota umywaja ręce, zarzucając sprawę jeden na drugiego, wokół ładne parkingi a tu jak na pastwisku, gorzej to już chyba nie ma nikt, może ktoś wie co robić?

 • max

  a ja postuluje o progi,gdyż nowi mieszkancy nie respektują znaków, nie mowiąc o śmieciach w lesie (głównie wyniesione przez pracowników firmu budowlanych)

 • Świadek

  Mieszkaniec ma kosz obok domu a to raczej działkowiczom nie chce się wyrzucić reklamówki ze śmieciami do kosza tulko wolą do lasu.

 • Mac

  Teraz mają a wcześniej? Działkowicz raczej nie tynkuje maluje , problem powstał gdy powstały domy, działki są tam od dawna..

 • henry

  wybudowali chałpy za miliony to niech się droga wyremontują a nie że miasto mo wywalać kasa

 • kwiatowe

  Placa podatki wieksze od narzekaczy z blokow. Pozatym droga jest miejska.

 • Me

  Ktoś tu ma przysłowiowy "ból dpy" :)

 • Polo

  Nieudaczniki już tak mają.

 • krecha

  A może za stan dróg odpowiedzialne są ciężarówki dojeżdżające do budynków ( lub tych budowanych)?

 • Rudzianin

  Nie jestem z tej dzielnicy alec idąc twoim myśleniem powinni nie robić żadnej miastowej drogi ponieważ tam też jeżdżą ciężarówki do innych domów .

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również