Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska po raz kolejny włączyła się do akcji "Narodowego Czytania"

  • Dodano: 2021-09-05 13:00, aktualizacja: 2021-09-05 17:03

Ruda Śląska po raz kolejny włączyła się do akcji "Narodowego Czytania". W "Galerii Czapla" w Centrum Inicjatyw Społecznych "Stary Orzegów" można było posłuchać "Moralności Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej w interpretacji Teatru na 5, który działa przy Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty.

- Myślę, że rudzka interpretacja "Moralności Pani Dulskiej" przypadła do gustu uczestnikom tegorocznego "Narodowego Czytania". "Teatr na 5" tworzą wspaniali i utalentowani aktorsko seniorzy, dzięki którym przeniesiemy się w niezwykły świat lektury – zaznacza Agnieszka Płaszczyk, kierownik Centrum Inicjatyw Społecznych "Stary Orzegów" w Rudzie Śląskiej.

Dodatkowo autorka śląskich fraszek Weronika Książek zaprezentowała kilka z nich, a na zakończenie aktorzy przestawili scenkę " Prokurator i morderca" autorstwa Janusza Osęki w reżyserii Anny Białoń.

Gabriela Zapolska napisała "Moralność Pani Dulskiej" jesienią 1906 roku

Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Cechuje go komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach. Wszystkie inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych, m.in. realizacje Teatru Gabrieli Zapolskiej, podróżującego po całej Galicji. "Moralność pani Dulskiej" na stałe weszła do repertuaru polskich teatrów. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.

- Gabriela Zapolska "Moralność Pani Dulskiej" napisała na początku XX wieku, ale jej przesłanie jest aktualne do dziś. Czasy, technika i lata się zmieniają, a ludzie nie. Dziś w   Rudzie Śląskiej, w ramach Narodowego Czytania mieliśmy okazję przypomnieć sobie fragmenty dzieła Gabrieli Zapolskiej. Panią Dulską, jej męża i syna, ciotkę i pokojówkę zagrali aktorzy teatru Na Pięć, działającego przy MCK w Nowym Bytomiu - napisał wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Akcja "Narodowe Czytanie" organizowana jest od 2012 roku

Pierwszą wspólnie czytaną lekturą był "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie "Zemsty" Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego i polskie nowele autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Z kolei lekturą czytaną w 2020 roku była "Balladyna".

W Rudzie Śląskiej wydarzenie to było organizowane w różnych przestrzeniach miejskich. W ostatnich latach odbywało się w Centrum Inicjatyw Społecznych "Stary Orzegów". Wcześniej rudzianie spotykali się na placu Jana Pawła II w Nowym Bytomiu oraz Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty, a także na orzegowskim rynku. W ubiegłym roku akcja ze względu na zagrożenie epidemiologiczne zorganizowana została "wirtualnie".

Komentarze (4)    dodaj »

  • żymła z bajlagom

    a jo bych chcioł posuchać ślonckoch wicow i inkszych flekow

  • Bytom

    z urzędu człowieka pogonią jak bez maski spróbuje wejść, a tam urzędasy imprezują bez maseczek i robią sobie fotki

  • boluś

    DULSZCZYZNY tam na widowni coniemiara . Styknie filnońć po gymbach !

  • boluś

    Krzysztof Felicjan Mejer de domo DULSKI' i syćko w tymace !

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również