Wiadomości z Rudy Śląskiej

W Rudzie Śląskiej kolejny raz odbyło się Narodowe Czytanie!

  • Dodano: 2019-09-07 16:15

W Rudzie Śląskiej, a także w brazylijskim Rio de Janeiro, tunezyjskim Tunisie czy australijskim Melbourne odbywa się dziś polskie Narodowe Czytanie. 8 lektur wybranych na ósmą edycję czytano w Centrum Inicjatyw Społecznych "Stary Orzegów" MBP. Najmłodszym słuchaczem był niespełna roczny Mikołaj.

Osiem dzieł na tegoroczną edycję wydarzenia wybrała jak zwykle para prezydencka. Były to:

  • "Dobra pani" Elizy Orzeszkowej,
  • "Dym" Marii Konopnickiej,
  • "Katarynka" Bolesława Prusa,
  • "Mój ojciec wstępuje do strażaków" (ze zbioru "Sanatorium pod Klepsydrą") Bruno Schulza, "Rozdzióbią nas kruki, wrony..." Stefana Żeromskiego, "Sachem" Henryka Sienkiewicza
  • oraz "Sawa" (z cyklu "Pamiątki Soplicy") Henryka Rzewuskiego.

Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia.  Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

W Rudzie Śląskiej wspólne czytanie odbyło się w Centrum Inicjatyw Społecznych MBP "Stary Orzegów". Wśród lektorów była wyjątkowa postać - Leon Latka, potomek powstańca styczniowego Konstantego Latki. Sześciu synów Konstantego walczyło w Powstaniach Śląskich.

Akcja "Narodowe Czytanie" organizowana jest od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego oraz "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego.

W Rudzie Śląskiej wydarzenie było organizowane w różnych przestrzeniach miejskich, od dwóch lat w "Starym Orzegowie", który jako Centrum Inicjatyw Społecznych MBP zostało otwarte w 2014 roku.

W Rudzie Śląskiej kolejny raz odbyło się Narodowe Czytanie!

Galeria zdjęć

następne zdjęcia »

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.