Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska po raz kolejny włączyła się w ogólnopolską akcję "Narodowe Czytanie"

 • Dodano: 2020-09-06 12:45, aktualizacja: 2020-09-07 08:46

Ruda Śląska po raz kolejny włączyła się w ogólnopolską akcję "Narodowe Czytanie". W tym roku była ona nietypowa, ponieważ ze względu na zagrożenie epidemiologiczne, odbyła się "wirtualnie". 

W tym roku akcja odbyła się "wirtualnie"

W tym roku wspólnie czytaną lekturą była "Balladyna" Juliusza Słowackiego. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. 

- Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Z kolei osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularnym przekaźnikiem uniwersalnych wartości. Wywarła ona duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem - czytamy na oficjalnej stronie Prezydenta RP. 

Tegoroczna edycja "Narodowego Czytania" w całym kraju nie mogła odbyć się w tradycyjnej formie. Było to spowodowane sytuacją epidemiologiczną związaną z pojawieniem się wirusa SARS-CoV-2. W tym roku akcja odbyła się więc "wirtualnie".   Miejska Biblioteka Publiczna w Rudzie Śląskiej opublikowała wczoraj nagranie, w którym "Balladynę” czytają mieszkańcy naszego miasta oraz członkowie Fundacji Imienia Stanisława Pomian - Srzednickiego.


Akcja "Narodowe Czytanie" organizowana jest od 2012 roku

Pierwszą wspólnie czytaną lekturą był "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno:

 • "Trylogię" Henryka Sienkiewicza,
 • "Lalkę" Bolesława Prusa,
 • "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza,
 • "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego
 • oraz "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. 

Z kolei w ubiegłym roku czytano polskie nowele autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego.

W Rudzie Śląskiej wydarzenie to było organizowane w różnych przestrzeniach miejskich. W ostatnich dwóch latach odbyło się w "Starym Orzegowie", który jako Centrum Inicjatyw Społecznych MBP został otwarty w 2014 roku. Wcześniej rudzianie spotykali się na placu Jana Pawła II w Nowym Bytomiu oraz Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty.

Zobacz także

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

 • boluś

  Bo w Rudzie som ino WIELKIE CZŁOWIEKI i mołe książki ! Patrz Peppa /Ferajna i wydatki na Bibioteki. Kaj tam upchnońć Budomont , Drogopol i innkszych Sponsorów?

 • Karl

  Och jaki sukces. Ale do programu "Mała książka - wielki człowiek" Ruda Śląska nie przystąpiła w przeciwieństwie do kilku tysięcy gmin w Polsce, w tym wszystkich ościennych. Widać nic za obsługę nie dawali, tylko robota przy wydawaniu książek i pieczętowania kart by była...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.