Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska po raz kolejny włączyła się w ogólnopolską akcję "Narodowe Czytanie"

  • Dodano: 2020-09-06 12:45, aktualizacja: 2020-09-07 08:46

Ruda Śląska po raz kolejny włączyła się w ogólnopolską akcję "Narodowe Czytanie". W tym roku była ona nietypowa, ponieważ ze względu na zagrożenie epidemiologiczne, odbyła się "wirtualnie". 

W tym roku akcja odbyła się "wirtualnie"

W tym roku wspólnie czytaną lekturą była "Balladyna" Juliusza Słowackiego. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. 

- Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Z kolei osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularnym przekaźnikiem uniwersalnych wartości. Wywarła ona duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem - czytamy na oficjalnej stronie Prezydenta RP. 

Tegoroczna edycja "Narodowego Czytania" w całym kraju nie mogła odbyć się w tradycyjnej formie. Było to spowodowane sytuacją epidemiologiczną związaną z pojawieniem się wirusa SARS-CoV-2. W tym roku akcja odbyła się więc "wirtualnie".   Miejska Biblioteka Publiczna w Rudzie Śląskiej opublikowała wczoraj nagranie, w którym "Balladynę” czytają mieszkańcy naszego miasta oraz członkowie Fundacji Imienia Stanisława Pomian - Srzednickiego.


Akcja "Narodowe Czytanie" organizowana jest od 2012 roku

Pierwszą wspólnie czytaną lekturą był "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno:

  • "Trylogię" Henryka Sienkiewicza,
  • "Lalkę" Bolesława Prusa,
  • "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza,
  • "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego
  • oraz "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. 

Z kolei w ubiegłym roku czytano polskie nowele autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego.

W Rudzie Śląskiej wydarzenie to było organizowane w różnych przestrzeniach miejskich. W ostatnich dwóch latach odbyło się w "Starym Orzegowie", który jako Centrum Inicjatyw Społecznych MBP został otwarty w 2014 roku. Wcześniej rudzianie spotykali się na placu Jana Pawła II w Nowym Bytomiu oraz Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty.

Komentarze (2)    dodaj »

  • boluś

    Bo w Rudzie som ino WIELKIE CZŁOWIEKI i mołe książki ! Patrz Peppa /Ferajna i wydatki na Bibioteki. Kaj tam upchnońć Budomont , Drogopol i innkszych Sponsorów?

  • Karl

    Och jaki sukces. Ale do programu "Mała książka - wielki człowiek" Ruda Śląska nie przystąpiła w przeciwieństwie do kilku tysięcy gmin w Polsce, w tym wszystkich ościennych. Widać nic za obsługę nie dawali, tylko robota przy wydawaniu książek i pieczętowania kart by była...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również