Bezpieczeństwo na drodze to jedne z głównych priorytetów rudzkiej policji. Codziennie policjanci z drogówki sprawdzają trzeźwość kierujących. Niestety ostatnie statystyki pokazują, że ciepłe letnie dni, a szczególnie weekendy sprzyjają spożywaniu alkoholu i wsiadaniu później za kierownicę. Tylko podczas ubiegłego poniedziałku mundurowi zatrzymali 6 nietrzeźwych kierowców.
- Jak istotne jest bezpieczeństwo na drodze, wie każdy z nas. Każdy z nas jest bowiem jego uczestnikiem czy to będąc kierującym pojazdem, pasażerem autobusu komunikacji miejskiej, czy też pieszym. Każdy z nas bezpiecznie chce dotrzeć do celu. Aby zapewnić bezpieczeństwo na drodze, codziennie w całej Polsce, do służby kierowani są policjanci drogówki. Dla rudzkiej drogówki bezpieczeństwo na drogach naszego miasta jest zadaniem priorytetowym - czytamy na stronie KMP Ruda Śląska.
Ruda Śląska: W czerwcu policja zatrzymała 42 kierujących po spożyciu alkoholu
Codziennie w swojej służbie w celu zapewnienia jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa kontrolują przestrzeganie przez kierujących obowiązujących przepisów, sprawdzają prędkość z jaką kierowcy się poruszają, obsługują zdarzenia drogowe, a także sprawdzają stan trzeźwości kierujących. Niestety, ciepłe letnie dni sprzyjają spożywaniu alkoholu i siadaniu w takim stanie za kierownicę samochodu. Jak wskazuje analiza zatrzymań, w czerwcu aż 42 kierujących wpadło w ręce policjantów kierując samochodami po spożyciu alkoholu. Kolejnych 23 kierujących odpowie za kierowanie pojazdami w stanie nietrzeźwości bądź pod wpływem alkoholu w pierwszych 2 tygodniach lipca. Zatrważające jest to, że tylko wczoraj, czyli w poniedziałek 12 lipca mundurowi zatrzymali, aż 6 nietrzeźwych kierowców, a dwóch z nich miało już orzeczone sądowe zakazy prowadzenia pojazdów.
Za jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności
Policjanci przypominają, że zgodnie z obowiązującymi przepisami za jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów, a także obowiązkowe świadczenie pieniężne w wysokości nie mniszej niż 5 tys. złotych w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.