Od piątku 18 powiatów będzie objętych obostrzeniami - strefami żółtymi i czerwonymi - czyli o jeden mniej niż dotychczas - poinformował w czwartek wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Na "czerwonej liście" pozostała niestety Ruda Śląska.
Cieszyński zauważył podczas konferencji prasowej, że spośród wszystkich powiatów w Polsce 95 proc. jest w strefie "zielonej". Wyjaśnił również, że podział na strefy, oprócz "zielonych", na "żółte" i "czerwone" ma na celu dostosowanie środków bezpieczeństwa do sytuacji w danym powiecie.
Podkreślił, że przy początkowym ogłoszeniu tego podziału powiatów wyróżnionych jako te, z obostrzeniami było 19. Od jutra - podał Cieszyński - będzie ich 18.
Od piątku strefa czerwona obejmie powiaty i miasta na prawach powiatu:
- nowosądecki,
- Nowy Sącz,
- rybnicki,
- wodzisławski,
- Rudę Śląską,
- ostrzeszowski,
- wieluński,
- Rybnik
- oraz Jastrzębie Zdrój, które dotychczas było w strefie żółtej.
Z kolei w strefie żółtej znajdą się powiaty: pszczyński, który był w strefie czerwonej, cieszyński,
wieruszowski i Żory.
Ponadto, do tej strefy dołączają powiaty, które dotychczas były "zielone", czyli:
- raciborski,
- limanowski,
- nowotarski,
- grajewski
- oraz Biała Podlaska, gdzie na poziom zakażeń koronawirusem, jak wskazał wiceminister, miały wpływ przede wszystkim wesela.
Tym samym z listy powiatów z obostrzeniami skreślone zostały powiaty: nowosądecki, jarosławski, przemyski i Przemyśl, kępiński, oświęcimski i pińczowski.
Wiceminister Cieszyński poinformował również, że pojawiły się powiaty z ostrzeżeniami przed wprowadzeniem obostrzeń. Chodzi o: powiat tatrzański, kępiński, zwoleński oraz słubicki
- Tam liczba tych zakażeń rośnie. Jeżeli urośnie jeszcze bardziej, to powiat może zostać wpisany na listę - dodał. - Na pytanie dziennikarzy, czy to oznacza, że Ministerstwo Zdrowia odradza podróże w takie miejsca, Cieszyński odparł, że "mapa ze strefami jest informacją tak, by każdy mógł dokonać oceny".
Najważniejsze zasady obowiązujące w strefie czerwonej:
- Obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic wszędzie w przestrzeni publicznej.
- Wesela i inne imprezy rodzinne mogą się odbywać w grupie do 50 osób.
- Restauracje i gastronomia obowiązuje zasada zakrywania ust i nosa oraz maksymalnie 1 osoba na 4mkw.
- Kościoły i miejsca kultu religijnego mają limity maksymalnie 1 osoba na 4 m kw., do 150 osób na zewnątrz. W
- powiatach w czerwonej strefie w kinach zajęte może być 25 proc. miejsc.
- Parki rozrywki i wesołe miasteczka są nieczynne.
- Targi i konferencji nie odbywają się. Siłownie, kluby i centra fitness mają ograniczenie - 1 osoba na 10 m kw.
- Wydarzenia sportowe mogą się odbywać, ale bez publiczności.
W "żółtych" powiatach w przestrzeni publicznej nie trzeba nosić maseczek lub przyłbic. Należy natomiast zachowywać 1,5 metrowy dystans społeczny. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą odbywać się do 100 osób. W restauracjach i gastronomii należy zakrywać usta i nos, jest tez limit max. 1 osoba na 4 m kw. W kinach także jest limit 25 proc. zajętych miejsc. W strefie żółtej przy organizacji targów i kongresów obowiązuje m.in. limit 1 osoba na 4 m kw. W parkach rozrywki i wesołych miasteczkach może przebywać 1 osoba na 5 mkw. Limity w siłowniach i centrach fitness to 1 osoba na 7 mkw. Wydarzenia sportowe mogą odbywać się przy 25 proc. widowni.
W czwartek Ministerstwo Zdrowia przekazało nowe informacje ws. koronawirusa. Są 811 nowe przypadki i 14 ofiar śmiertelnych. To drugi najwyższy wynik od początku pandemii. Liczba zakażonych w Polsce wynosi obecnie 54 487. Do tej pory zmarło z powodu koronawirusa 1 844 osób.