Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia przejmuje akcje spółki Tramwaje Śląskie. Poszczególne miasta pozbywają się swoich udziałów, aby metropolia mogła sprawniej zarządzać transportem publicznym w województwie. Do tego grona dołączyła Ruda Śląska. Podczas wrześniowej Sesji Rady Miasta 23 radnych było „za”.
Ruda Śląska przekaże akcje w spółce Tramwaje Śląskie GZM
Temat przekazania akcji spółki Tramwajów Śląskich miał być procedowany podczas sierpniowej sesji Rady Miasta. Zmieniono jednak plan, a podjęcie decyzji odroczono. 21 września rudzcy radni podjęli decyzję o przekazaniu akcji spółki Tramwaje Śląskie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Taki sam ruch kilka dni wcześniej wykonali rajcowie ze Świętochłowic, Dąbrowy Górniczej, a jeszcze wcześniej m.in. radni z Sosnowca.
Dlaczego miasto zdecydowało się na nieodpłatne przekazanie akcji spółki Tramwaje Śląskie?
Trwa proces transformacji zainicjowany przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, która chce mieć większy wpływ zarówno na funkcjonowanie, jak i finansowanie spółki Tramwaje Śląskie. Proces przekazywania akcji został rozpoczęty, a teraz poszczególne rady podejmują stosowne uchwały. W Świętochłowicach decyzja została podjęta przez radnych 28 sierpnia. Przypomnijmy, że miasto posiada 522.500 akcji wycenianych na 5.225.000 zł, a to stanowi 3,49 proc. całości. Najwięcej akcji posiadają Katowice – aż 47,05 proc., a najmniej Siemianowice Śląskie - bo 0,38 proc. akcji.
- Ta uchwała miała być procedowana podczas poprzedniej sesji, natomiast poprosiłem komisję budżetu o zdjęcie tego punktu z obrad. Podczas obrad komisji mieliśmy gorącą, ale merytoryczną dyskusję na ten temat. Chcieliśmy poznać więcej szczegółów. Podczas wtorkowej komisji pan prezydent razem z panem naczelnikiem odpowiedzieli na pytania, które zadaliśmy. Na samym początku mieliśmy wątpliwości dotyczące zbycia udziałów w Tramwajach Śląskich. Natomiast ten procent, który posiadamy jako miasto, nie ma żadnego wpływu na to, jak transport publiczny będzie wyglądał. Czekaliśmy na reakcję innych miast, które posiadają udziały. Z informacji podanych przez prezydenta wynika, że 7 miast już wyraziło wolę zbycia udziałów - mówił radny Mariusz Pakuza.
W Rudzie Śląskiej radni wyrazili zgodę na zbycie przez gminę Ruda Śląska 494 000 akcji spółki prowadzonej pod firmą: Tramwaje Śląskie Spółka Akcyjna. To 3,3 proc. kapitału akcyjnego spółki.
- Powyższe akcje zostały objęte przez Miasto Ruda Śląska nieodpłatnie w roku 2008 od Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego – czytamy w uzasadnieniu uchwały.
Wspomniane akcje Ruda Śląska otrzymała w 2008 roku od Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego – także nieodpłatnie. Teraz zatem nastąpi ich zwrot, a dysponentem będzie Związek Metropolitalny, bowiem to on wykonuje zadania publiczne w zakresie planowania, koordynacji, integracji i rozwoju publicznego transportu zbiorowego, w tym transportu drogowego, kolejowego oraz innego transportu szynowego, a także zrównoważonej mobilności miejskiej.
- Mając na względzie powyższe zadania publiczne Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (...) złożyła wniosek o nieodpłatne nabycie wszystkich posiadanych przez Gminę Ruda Śląska akcji spółki Tramwaje Śląskie S.A. Zgodnie z przywołanym przepisem, jeżeli jest to niezbędne dla zapewnienia wykonywania zadań publicznych przez związek metropolitalny, jednostka samorządu terytorialnego, na wniosek zarządu związku metropolitalnego, może zbyć nieodpłatnie część lub wszystkie posiadane przez siebie akcje lub udziały spółki akcyjnej, lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na rzecz związku metropolitalnego, o ile przedmiot działalności spółki jest związany z realizacją zadań związku metropolitalnego – wskazano w uzasadnieniu uchwały.
Uznano, że „Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia posiada odpowiedni potencjał organizacyjny i merytoryczny do zoptymalizowania rozwoju zintegrowanego systemu transportu zbiorowego”, ale aby móc wdrożyć pewne rozwiązania, Metropolia musi dysponować wszystkimi akcjami spółki Tramwaje Śląskie. Jak zaznaczono w uzasadnieniu uchwały, „zbycie akcji na rzecz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii umożliwi nabywcy inwestowanie w Spółkę, co przyczyni się do jej rozwoju, a w konsekwencji polepszenia standardu usług oraz jakości infrastruktury tramwajowej”.