Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Radni zdecydowali. Podwyżki opłaty śmieciowej nie będzie

 • Dodano: 2021-11-04 19:30, aktualizacja: 2021-11-04 21:01

Podwyżki opłaty śmieciowej nie będzie. Radni nie zgodzili się na podwyżki. Za wywóz śmieci nadal będziemy płacić 30 i 60 zł. Radni podjęli decyzję w tej sprawie podczas listopadowej sesji Rady Miasta. 

Przypomnijmy, ze od 1 czerwca tego roku odpady komunalne od mieszkańców Rudy Śląskiej odbiera konsorcjum firm BM Recykling Sp. z o.o., PZOM STRACH Sp. z o.o. Sp. k. oraz Małopolskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami Sp. z o.o. To ono wygrało bowiem postępowanie na świadczenie tej usługi do 31 maja 2023 roku.

Ile obecnie kosztuje wywóz śmieci?

Do tej pory rudzianie płacili 30 zł za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli są one zbierane i odbierane w sposób selektywny z nieruchomości, z kolei stawka dla osób niesegregujących śmieci wynosiła 60 zł miesięcznie za mieszkańca. Od 1 stycznia 2022 roku opłata miałaby wzrosnąć. Zgodnie z propozycją władz miasta byłoby to odpowiednio 34 zł i 68 zł. Kwestia ta została poddana pod dyskusję podczas dzisiejszej, t.j. 4 listopada, sesji Rady Miasta.

Wiceprezydent Krzysztof Mejer wyjaśnił, że od 1 czerwca miasto dokłada gigantyczne sumy do każdej tony odpadów odbieranych na terenie Rudy Śląskiej. Do końca roku przy stawce za wywóz odpadów wynoszącej 30 zł, będzie to niemal 6 milionów złotych. 

- Jeżeli Państwo dzisiaj nie wyrazicie zgody na podniesienie opłaty śmieciowej, to według naszych szacunków i przy założeniu, że będziemy ściągać 100 procent opłaty śmieciowej, to w przyszłym roku będziemy musieli dopłacić do systemu śmieciowego 5,5 mln zł. Jeżeli Państwo wyrazicie zgodę na podniesienie opłaty do poziomu 34 zł, to wtedy z budżetu miasta dopłacimy do systemu śmieciowego niespełna 130 tys. zł - mówił Krzysztof Mejer.

Na dzień dzisiejszy w budżecie miasta na rok 2022 nie przewidziano wolnych środków w wysokości 5,5 mln zł. Wiceprezydent zaznaczył, że zacznie się szukanie oszczędności i rezygnacja z wielu inwestycji. Obcięte zostanie finansowanie remontu dróg (aż 3,8 mln zł), ale nie tylko. Krzysztof Mejer zapowiedział też, że stracą również kluby sportowe i to aż 1,5 mln zł. 140 000 zostanie ucięte z funduszu na likwidację dzikich wysypisk, a 40 000 ze środków przeznaczonych na edukację.

- Mogę zagwarantować, że ta opłata będzie obowiązywać do końca maja 2023 roku – mówił wiceprezydent Mejer.

Do tego bowiem czasu obowiązuje umowa z konsorcjum zajmującym się gospodarowaniem odpadów w Rudzie Śląskiej.

Jak wyglądają stawki za wywóz śmieci w innych miastach?

Najwięcej za wywóz śmieci w przyszłym roku zapłacą mieszkańcy Piekar Śląskich. Tam opłata ta wyniesie odpowiednio 38 zł - za segregowane odpady i 76 zł za niesegregowanie odpadów.

 • W Bytomiu to 24,50 zł i 49 zł, w Katowicach – 26,30 zł i 52,60 zł,
 • z kolei w Świętochłowicach – 26,50 zł i 53 zł,
 • a w Zabrzu – 24,20 zł i 48,40 zł.
 • Jako ciekawostkę podano, że w Gierałtowicach różnica między opłatami jest jeszcze większa, bo segregujący płacą 36,30 zł, a niesegregujący – 145,20 zł. 

Jak głosowali radni?

Radni nie zgodzili się na podniesienie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Za wprowadzeniem podwyżki było zaledwie 8 radnych, a przeciwko zmianom opowiedziało się 15 radnych. Tym samym chwała nie została przyjęta. 

Komentarze (51)    dodaj komentarz »

 • Ekonom

  Co się odwlecze to nie uciecze,później zapłacimy podwójnie!

 • Rudzianin

  Wielki szacunek dla 15 radnych, którzy nie wyrazili zgody na podniesienie stawki za wywóz śmieci do 34 zł o które tak mocno upomina się pan Mejer. Niech pan szuka oszczędności w magistracie a nie żerować na mieszkańcach.

 • Rudzianin

  Wielki szacunek dla 15 radnym którzy nie wyrazili zgody na podniesienie stawki do 34 zł o które tak mocno domagał się pan Mejer. Proszę szukać oszczędności w magistracie a nie żerować na mieszkańcach.

 • boluś

  MPO 'sprywatyzowoł' Posko- Niemiecki Sroczy Gang 'przypadkowo w Radzie Nadzorczyj boł wtedy Staniol co delikatnie przypomnioł mu Pinokio na ostatniej Sesji ' skutkiym tego Banda Staniola zagłosowała za podwyżkom cen śmieci! Prościyj niy poradza ' sorki. Cołko ta Banda powinna łod lat siedzieć a niy Rzondzić i dalej kraść!

 • Lis

  Ale przecież Sroka to ten sam Sroka co go Dziedzicowa zaczęła zapraszać na byle co, bajania o zabudowie gruntów skażonych i takie tam, jakby chciała go przypomnieć.

 • no to co?

  Jak firma startowała w przetargu i wygrała za najniższą kwotę to problem jest tej firmy a nie miasta. Jak umowa jest na 2lata to zas ranym obowiązkiem tej firmy jest wywozić do końca tej umowy. A jak się nie wywiązuje to od tego są niezawisłe sądy. Podwyżka miała być ale chyba na premie do siebie. Władze do dymisji.

 • Zyga

  Niech się wezmą za tych z blokowisk i kamienic. Oni nie segregują a tylko udają segregowanie i płacą jak za segregowane. Sprawdzać i kazać płacić jak za niesegregowane to wtedy kasy wystarczy i nie będzie trzeba podnosić opłat.

 • Emil

  bo oni nie sa tacy głupi by płacic 30 zł i jeszcze sergerowac, ale zawsze mozesz pokopac w ich smietnikach cos na obiad na żur znajdziesz bo nic lepszego w zyciu nie jadłeś.Jak sie płaci za śmieci nie trzeba wrzucac do swych smietników na osiedlu, można wywieść do innych

 • Rudzianka

  Dlaczego w Rudzie wszystko jest takie drogie, pobliskie miasta płacą mniej nawet o prawie 10 złoty, rozumiem jakby segregacja odbywała się naprawdę, ale to WSZYSTKO idzie do jednego kontenera i segregacji tak naprawdę nie ma, więc za co ta opłata z kosmosu? Na wypłaty dla urzędasów? Czy innych ludzi którzy tylko siedzą i nami dyrygują? . Naprawdę tutaj powinien ktoś zająć się miastem kto nie myśli o pieniądzach tylko o ludziach i ich potrzebach, bo zaraz będzie coraz gorzej i ludzie zaczną z tad uciekać.

 • Michał z lasu

  Wylewać tyle jadu o 4 zł? :) nie macie rudzianie większych problemów...

 • Ryszard Terlecki

  Michał z lasu jesteś kretynem

 • Andrzej Rosa

  Chciałbym wierzyć, że każda złotówka płacona przeze mnie RSM za śmieci, pojawia się na koncie odbiorcy śmieci.

 • boluś

  W RSM ta samo banda co w Urzyndzie' dojom ile wlezie i pierdzom na grzyndzie !

 • Helena

  Panie Erneście Witczok pana złote mysli dotyczace opłat za smieci wedlug powierzchni mieszkania po prostu przerazaja ! Mieszkam sama na 67 metrach jwadratowych po śmierci meża , wiekszosc czasu przebywam u córki lub syna , a w pana koncepcji płaciłabym dwa razy tyle co rodzina 5 osób z malymi dziecmi na 30 metrach . Niech oan pomysli ile ile ta rodzina generuje smieci , a ile jedna starsza osoba ?

 • Wiktoria

  Pani Heleno, chetnie sie zamienie, mam 3 dzieci i kawalerke na 4 pietrze. Pani i tak takie mieszkanie nie jest potrzebne, proszę o kontakt

 • Ernest_Vitczok

  Pani Helena, musi Pani być świadoma, że teraz jest taka sytuacja płaci Pani za jedną starszą osobę, a rodzina wielodzietna też może tak płacić jeśli złoży odpowiednie oświadczenie. Nie jest to weryfikowane. Dlatego śmiem twierdzić a w zasadzie mieć pewność, że obecny system jest nieuczciwy, wpływa napewno mniej kasy niż parę lat temu przy niższych stawkach. Przykład pow. użytkowej to tylko moja luźna propozycja. Choć muszę się odnieść, skoro stać Panią na duże mieszkanie to stać również na odpowiednią stawkę na śmieci. Inne rozwiązanie to powiązanie stawki za śmieci z ilością zużytej wody.Ogólnie parę lat temu mówiłem komuś z miasta, że wg mnie ten system premiuje ludzi na domkach a będzie gnoił ludzi w budynkach wielorodzinnych. Niestety miałem rację. Bo choćby fakt odpowiedzialności zbiorowej z jednego co niesegreguje jest w moim odczuciu daleko niesprawiedliwe.

 • Lis

  Ale teraz właśnie Pani płaci za jedną osobę i np ta rodzina pięcioosobowa też może płacić za jedną osobę, bo tak zgłosili i nikt tego nie sprawdzi!

 • Jorg

  Mam propozycje dla Państwa Radnych jeżeli jest to możliwe odwołanie Pana Mejera należy to zrobić jak najszybciej On sobie nie radzi doprowadzi to miasto do ruiny! Czego się nie dotknie to jest (s……..ne) Może TVN wolne media zatrudnia tego gościa. Tam będzie spełniony będzie mógł płakać ze się nie da niema pieniędzy i nie będzie na te programy?

 • Halembiok

  Raczej odnajdzie się w TVP. Tak samo żyje w innej rzeczywistości i opinię ludzi ma gdzieś. Tylko liczy się propaganda i wygadywanie bzdur, że na nic nie ma pieniędzy: na oświetlenie w mieście i na służbę zdrowia w kraju. Kieszenie wypchane, ale dla Polaków na nic nie ma. Oj tak, u Kurskiego się odnajdzie.

 • Rudi

  Dlaczego nie ma podwyżki ? Zbliżaja sie jakies wybory czy co ? Szykuje sie jakas grubsza afera ze chcecie pokazac ludziom jakie to dobre z was urzedasy ? haha Pewnie za niedlugo sie czegos ciekawego dowiemy

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.