Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Rozdano "Kamraty Rudzkie"! Znamy nazwiska uhonorowanych

  • Dodano: 2023-10-31 07:15, aktualizacja: 2023-10-31 07:40

Zygmunt Siemianowski, Jerzy Kasperek, Stanisław Mazur i Janusz Urbański zostali uhonorowani odznakami „Kamrat Rudzki". Wręczył je prezydent Michał Pierończyk oraz jego zastępcy podczas inauguracji Rudzkiej Jesieni Kulturalnej, która odbyła się w Śląskim Teatrze Impresaryjnym im. H. Bisty.

Nagrodzeni to cztery wyjątkowe dla Rudy Śląskiej postacie, a nadane im „Kamraty" to nie tylko wyróżnienie, ale też podziękowanie za ich działalność na rzecz miasta. W części artystycznej wydarzenia odbyła się prapremiera czwartej już własnej produkcji Śląskiego Teatru Impresaryjnego. „Mało szcziga z Karmańskiego" to bajka dla całych rodzin.

Kamraty Rudzkie - nagrodzeni:

Zygmunt Siemianowski – był aktywnym działaczem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w Przedsiębiorstwie Remontowo - Budowlanym „Prodryn” w Rudzie Śląskiej, a następnie pełnił funkcję przewodniczącego wspomnianego związku. Z uwagi na swą bezkompromisową postawę w stosunku do władz PRL został internowany, torturowany i więziony w Zakładach Karnych w Zabrzu - Zaborzu, Uhercach, gdzie znajdował się największy obóz internowania z województwa śląskiego oraz Rzeszowie. Do końca PRL-u był pod stałą obserwacją Służb Bezpieczeństwa. Za działalność opozycyjną został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Wolności i Solidarności. Obecnie Zygmunt Siemianowski działa w Stowarzyszeniu Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Śląsko–Dąbrowskiego Oddział Ruda Śląska. Współpracuje z placówkami oświatowymi i prowadzi w szkołach tzw. żywe lekcje historii.

Jerzy Kasperek jest zasłużonym działaczem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” przy Bytomskich Zakładach Naprawczych Przemysłu Węglowego. Po wprowadzeniu stanu wojennego był współorganizatorem i uczestnikiem strajku okupacyjnego na terenie zakładu, za co został aresztowany i osadzony w areszcie śledczym w Bytomiu. Wyrokiem wydanym w styczniu 1982 r. przez Sąd Śląskiego Okręgu Wojskowego we Wrocławiu został skazany na 1,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata, 2 lata pozbawienia praw publicznych oraz karę grzywny. Za swą działalność opozycyjną oraz zasługi dla III Rzeczypospolitej Polskiej został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Wolności i Solidarności.  Od wielu lat Jerzy Kasperek jest aktywnym uczestnikiem życia kulturalnego naszego miasta. Szczególną miłością i zainteresowaniem darzy dzielnicę, w której mieszka – Orzegów. Jest założycielem Orzegowskiej Grupy Twórców Kultury „Czapla”, a także członkiem Towarzystwa Miłośników Orzegowa.

Stanisław Mazur posiada obszerne zbiory, które prezentuje m.in. w placówkach oświatowych i kulturalnych. Poprzez ich pokazywanie popularyzuje historię oraz cenne tradycje, szczególnie te związane z górnictwem. Organizowane przez niego wystawy cieszą się sporym zainteresowaniem nie tylko lokalnej społeczności. Swoje kolekcje pokazuje również poza miastem, np. w Katowicach, Zabrzu, Pyskowicach, Czechowicach-Dziedzicach, Jaworznie czy Częstochowie. Ważnym aspektem działalności Stanisława Mazura jest również promocja Rudy Śląskiej.

Pasją Janusza Urbańskiego kilkadziesiąt lat temu stało się tworzenie modeli z zapałek. Rudzki pasjonat najczęściej tworzy obiekty światowej architektury, zabytkowe budowle naszego regionu i miasta, jak również mniejsze formy, np. tramwaje, samochody czy motocykle. Do tej pory stworzył m.in. miniaturę muru chińskiego, wieży Eiffla, mostu Golden Gate czy wrocławskiego mostu grunwaldzkiego. Najwięcej modeli to odwzorowanie budynków Rudy Śląskiej. Do prawdziwych perełek należy miniatura dworca kolejowego w Chebziu, domu towarowego Kaufhaus, budynku Miejskiego Centrum Kultury czy zabytkowej wieży ciśnień. Swoje dzieła Janusz Urbański pokazywał do tej pory m.in. na giełdach filumenistycznych w Zabrzu, Czechowicach-Dziedzicach, Częstochowie, a także w Rudzie Śląskiej.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Ziga z Wirku

    Czy to konkurencja dla „hanysów”Poloczka?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również