Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Szyb Franciszek ma szansę zyskać drugie życie!

 • Dodano: 2022-09-01 12:00

Szyb Franciszek ma szansę zyskać drugie życie! Fundacja Most The Most ogłosiła konkurs "Nasz Zabytek", w ramach którego jeden historyczny obiekt w województwie śląskim otrzyma dofinansowanie na prace renowacyjne i adaptację do nowych funkcji w wysokości 1 mln zł. 

Fundacja Most The Most ogłosiła konkurs "Nasz Zabytek"

Inicjatorzy akcji chcą, by w tym miejscu powstało żywe muzeum prezentujące niematerialne dziedzictwo robotniczego Górnego Śląska. Centrum edukacji regionalnej, spotkań lokalnej społeczności oraz wsparcie dla obszaru objętego Gminnym Programem Rewitalizacji.

Jednak, żeby tak się stało, dany obiekt musi zdobyć ogromną liczbę zgłoszeń, dzięki którym wypięknieje i będzie służył mieszkańcom. Dlatego zachęcamy do zgłaszania naszej rudzkiej perełki. Obiekt można zgłosić do 5 września. Zgłaszanie obiektów odbywa się za pośrednictwem formularza dostępnego TUTAJ

- Aby ułatwić wypełnianie formularza, załączamy podstawowe informacje na temat szybu Franciszek oraz przykładowe odpowiedzi na pytania. Można z nich skorzystać, można napisać coś od siebie. Ważne, by zgłosić nasz szyb, ponieważ w konkursie najważniejsza jest właśnie liczba zgłoszeń - czytamy na stronie UM Ruda Śląska. 

Pod linkiem znajduje się "ściąga" do wypełniania wniosku. Z kolei zdjęcia szybu można ściągnąć z posta Urzędu Miasta.

Szyb Franciszek

Szyb Franciszek należał do dawnej kopalni "Brandeburg". Wydrążono go w 1857 roku i wyposażono w maszynę parową oraz urządzenia umożliwiające załadunek węgla bezpośrednio do wagonów kolejowych. Oprócz nadszybia z wieżą wyciągową zachował się, znajdujący się naprzeciw, budynek straży pożarnej. Ten ostatni jest szczególnie wart uwagi., przez wzgląd na wieżę obserwacyjną umieszczoną w jednym z narożników. W latach 30-tych XX wieku obszar szybu włączono do skonsolidowanej wówczas kopalni "Walenty-Wawel". 

- Szyb Franciszek to jeden z najpiękniejszych i najstarszych zabytków przemysłowych na terenie miasta Ruda Śląska, będącego kolebką górniczych tradycji. Obiekt ten posiada wyróżniające cechy artystyczne - piękne detale architektury, czytelny układ założenia, zachowaną oryginalną tkankę budowlaną. To materialna pamiątka historii rozwoju przemysłu górniczego oraz związanej z nim kultury robotniczej i jednocześnie pozostałość po pierwszej kopalni węgla kamiennego na tym terenie - kopalni Brandenburg - czytamy na stronie wirtualnaruda.pl

Komentarze (12)    dodaj »

 • rasikon

  NO mondrale ze centrali od krówek kaczek gesi ptaszkow, na wysoki piec na Frynie potancowac ,iluftu slaskiego łykac no heja,anie szkryflac nom tu gupoty,ino do roboty sie festy rychtowac.

 • fafik

  Bardzo dobrze ze nie dadza mu sie rozsypac, ale na Miłość Boska! Nie mozemy rozwijac sie w oparciu o muzea, skanseny, scieżki edukacyjne etc! Naszym "przyjaciołom" z zachodu w to graj. Na dodatek dzikie puszcze gdzie sobie popolują, wypiją kwasnego mleka od chłopa, co zbankrutował, popiją łzy korycinskiej albo sliwowicy łąckiej a po cichu kolejne tys ton beczek z odpadami nam podrzucą a w nagrodę sfinansują scieżkę rowerowa .........

 • Kamil

  Jak już ledwo stoi to biorą się za rewitalizację

 • Achim

  po co remontowac te stare budy ?? Lepi kasa czimac, wyburzyc to, cegla sprzedac a teren abo sprzedac abo tak jak Baborski godol postawic parking poziomowy

 • Ruda 1

  Widać że idą wybory ;)

 • Karlus Jan Johhann

  Życzoł bych Nom Rudzianom coby Fundacji Most udało sie tyn cołkli kompleks uratować.UM i osoba odpowiedzialno w R.Ś. za zabytki powinni sie gańbić że te miejsce wyglondo jak wyglondo.Dużo szło by na tyn tymat pisać ale to jak groch ło ściana.Bestosik słowami mojego kamrata Romka.,.,bydymy widzieć pedzioł ślepy,..,a pszi okazji do dzisioj niy poradzom kupić od PKP budynku były poczty kery noleży do kompleksu dworca kolejowego w Chebziu.

 • Hanys

  Bełkot jakiś. Ani to po polsku ani po śląsku.

 • Berta

  Bolus,weź już przeston z tym Karlusem Janem Johannem

 • Karlus Jan Johann

  Berta, co a wto jest tyn Bolus?

 • rudziol

  Na zdjęciu wieża remizy strażackiej. # Franciszek jest na prawo. W każdym razie z całą pewnością te obiekty zasługują na rewitalizację.

 • boluś

  Rychło wczas se przypomnieli ! Przed wyborami ! Po wyborach zapomnom o temacie !

 • Hanys

  Tylko że na tych zdjęciach nie ma szybu Franciszek a tylko budynki do niego przyległe.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również