Szyb Franciszek ma szansę zyskać drugie życie! Fundacja Most The Most ogłosiła konkurs "Nasz Zabytek", w ramach którego jeden historyczny obiekt w województwie śląskim otrzyma dofinansowanie na prace renowacyjne i adaptację do nowych funkcji w wysokości 1 mln zł.
Fundacja Most The Most ogłosiła konkurs "Nasz Zabytek"
Inicjatorzy akcji chcą, by w tym miejscu powstało żywe muzeum prezentujące niematerialne dziedzictwo robotniczego Górnego Śląska. Centrum edukacji regionalnej, spotkań lokalnej społeczności oraz wsparcie dla obszaru objętego Gminnym Programem Rewitalizacji.
Jednak, żeby tak się stało, dany obiekt musi zdobyć ogromną liczbę zgłoszeń, dzięki którym wypięknieje i będzie służył mieszkańcom. Dlatego zachęcamy do zgłaszania naszej rudzkiej perełki. Obiekt można zgłosić do 5 września. Zgłaszanie obiektów odbywa się za pośrednictwem formularza dostępnego TUTAJ.
- Aby ułatwić wypełnianie formularza, załączamy podstawowe informacje na temat szybu Franciszek oraz przykładowe odpowiedzi na pytania. Można z nich skorzystać, można napisać coś od siebie. Ważne, by zgłosić nasz szyb, ponieważ w konkursie najważniejsza jest właśnie liczba zgłoszeń - czytamy na stronie UM Ruda Śląska.
Pod linkiem znajduje się "ściąga" do wypełniania wniosku. Z kolei zdjęcia szybu można ściągnąć z posta Urzędu Miasta.
Szyb Franciszek
Szyb Franciszek należał do dawnej kopalni "Brandeburg". Wydrążono go w 1857 roku i wyposażono w maszynę parową oraz urządzenia umożliwiające załadunek węgla bezpośrednio do wagonów kolejowych. Oprócz nadszybia z wieżą wyciągową zachował się, znajdujący się naprzeciw, budynek straży pożarnej. Ten ostatni jest szczególnie wart uwagi., przez wzgląd na wieżę obserwacyjną umieszczoną w jednym z narożników. W latach 30-tych XX wieku obszar szybu włączono do skonsolidowanej wówczas kopalni "Walenty-Wawel".
- Szyb Franciszek to jeden z najpiękniejszych i najstarszych zabytków przemysłowych na terenie miasta Ruda Śląska, będącego kolebką górniczych tradycji. Obiekt ten posiada wyróżniające cechy artystyczne - piękne detale architektury, czytelny układ założenia, zachowaną oryginalną tkankę budowlaną. To materialna pamiątka historii rozwoju przemysłu górniczego oraz związanej z nim kultury robotniczej i jednocześnie pozostałość po pierwszej kopalni węgla kamiennego na tym terenie - kopalni Brandenburg - czytamy na stronie wirtualnaruda.pl