Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Trwa głosowanie na budżet obywatelski 2020

 • Dodano: 2019-09-16 07:30, aktualizacja: 2019-09-16 07:56

Od 9 do 20 września rudzianie będą głosować na projekty, które mogą znaleźć się w budżecie obywatelskim na 2020 rok.

Listę zwycięskich przedsięwzięć poznamy 27 września

 Zachęcam wszystkich do głosowania. Im więcej nas będzie, tym bardziej uzasadnione będzie określenie „obywatelski” – mówi prezydent Grażyna Dziedzic.

W puli środków do podziału znajdują się prawie 4 mln zł.

Wśród zadań zakwalifikowanych do etapu głosowania 20 to zadania małe (koszt realizacji wynosi do 270 tys. zł), z kolei 4 to przedsięwzięcia duże (koszt powyżej 270 tys. zł). Taki podział środków to nowość, bowiem wcześniej w mieście obowiązywał rozdział na projekty ogólnomiejskie i dzielnicowe.

Po zmianach w ustawie o samorządzie gminnym podział środków na dzielnice jest możliwy tylko tam, gdzie funkcjonują one jako jednostki pomocnicze gminy, a w naszym mieście mają one charakter zwyczajowy. Dlatego w zamian wprowadziliśmy podział na projekty duże i małe, w zależności od kosztów ich realizacji - tłumaczy Grażyna Janduła-Jonda, sekretarz miasta, przewodnicząca zespołu ds. budżetu obywatelskiego na 2020 rok.

Najwięcej projektów dotyczy dzielnicy Bykowina (4)

Jeżeli chodzi o pozostałe dzielnice, to podział wygląda następująco: Nowy Bytom, Ruda, Czarny Las – po 3, Bielszowice, Halemba, Orzegów i Wirek – po 2, Kochłowice, Chebzie i Godula – po 1. Zdecydowana większość zadań (21) ma charakter inwestycyjny, natomiast trzy to tzw. projekty „miękkie”. Pula środków na rudzki budżet obywatelski w 2020 r. wyniesie 3 994 000 zł, z czego 1 024 000 zł na projekty duże i 2 970 000 zł na projekty małe (kosztujące do 270 tys. zł).

Głosowanie rozpocznie się 9 września i trwać będzie do 20 września br.

Jest ono imienne, a uprawnieni do udziału są pełnoletni mieszkańcy Rudy Śląskiej.

Osoby zameldowane w naszym mieście mogą skorzystać z platformy elektronicznej, dostępnej pod adresem rudaslaska.budzet-obywatelski.org – podkreśla Grażyna Janduła-Jonda, sekretarz miasta. – Aby skorzystać z tej możliwości, należy podać imię i nazwisko, adres, numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego, na który głosujący otrzyma SMS-a z kodem umożliwiającym oddanie głosu na platformie – informuje.

Rudzianie, którzy wolą zagłosować w tradycyjny sposób, będą mogli to zrobić w kilkunastu punktach na terenie miasta, zlokalizowanych w Urzędzie Miasta oraz filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej. Wypełnioną kartę do głosowania należy wrzucić do urny po uprzednim okazaniu dokumentu potwierdzającego tożsamość i dokonaniu wpisu na liście głosujących. Każdy głosujący może wskazać jedno zadanie duże i jedno małe. Wyniki zostaną ogłoszone 27 września br.

Do realizacji wybrane zostaną zadania, które uzyskają najwyższą liczbę głosów, jednak nie mniej niż 30 i będą mieściły się w przewidzianej puli pieniędzy – mówi Grażyna Janduła-Jonda.

Zakwalifikowane do etapu głosowania zadania duże to: skwer przy ul. Solidarności – miejsce spotkań i integracji, boisko wielofunkcyjne przy ul. Tołstoja, „Lepiej na boisku niż na blokowisku” - modernizacja boiska asfaltowego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 7 oraz ścieżka aktywizacyjna przy ul. ks. Niedzieli. Natomiast na liście zadań małych znalazły się: Radosny Plac Zabaw - strefa aktywności ruchowej dzieci przy Miejskim Przedszkolu nr 4; parking przy ul. Słowiańskiej 3; festyn urodzinowy - 90 lecie istnienia Miejskiego Przedszkola nr 19; modernizacja boiska wielofunkcyjnego do koszykówki i siatkówki przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4; wymiana nawierzchni boiska z trawy naturalnej na trawę syntetyczną przy budynku Szkoły Podstawowej nr 40; „Dobre bo nasze...” - najlepsze polskie filmy na dużym ekranie; strefa gier i rekreacji przy Szkole Podstawowej nr 8; Halembska Strefa Aktywności Fizycznej przy Szkole Podstawowej nr 24 - etap II; modernizacja boiska przy ul. Dworaka; warsztaty z ogrodnictwa miejskiego; kulturalnie w strefie aktywności „Stara Bykowina”; modernizacja boiska do piłki siatkowej i badmintona przy ul. Bytomskiej; linowy zawrót głowy - duża tyrolka, piramida i trampoliny w strefie aktywności na osiedlu Bykowina; rewitalizacja zieleńca na skrzyżowaniu ul. Katowickiej i Siekiela; planty Kochłowice 2.0 - miejsce integracji rudzian; modernizacja infrastruktury sportowej Szkoły Podstawowej nr 23; rewitalizacja podwórka w rejonie ul. Husarskiej; „Żyj zdrowo na sportowo” - budowa siłowni napowietrznej przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 7 Specjalnych; zielony zakątek - rewitalizacja skweru pomiędzy ul. Cynkową i Kokota; Śląski Plac Zabaw i Rekreacji w ogrodzie Miejskiego Centrum Kultury.

Listę zadań z dokładną lokalizacją i opisami oraz wykaz miejsc do głosowania można znaleźć na stronie rudaslaska.budzet-obywatelski.org.

Ruda Śląska: Trwa głosowanie na budżet obywatelski 2020

Zobacz także

Komentarze (17)    dodaj komentarz »

 • waldi

  Głosowałem na tężnię. Gdzie jest tężnia?

 • Natka

  To wstyd dla miasta, że żeby LO w Orzegowie mogło doczekać się boiska, musi wygrać sobie je w budżecie obywatelskim. XXI wiek, a w tej szkole, nie wiem, ale wydaje mi się, że w jako jedynej w mieście, nie ma boiska. Wokół tej szkoły nie ma nic oprócz betonu, wielkiego trawnika i zniszczonego ogrodzenia...

 • Adam

  Większość szkół Nic nowego Sviema jak nic

 • akol

  na tę chwilę miasto ma inwestycje to tropienia kasy typu wielki piec, Florianka, i budynek na przeciw poczty na frynie...

 • Wnioskodawca

  Głosujcie na projekt duży nr 30 i pomóżcie mi proszę przegłosować jedyny projekt duży nie będący oświatowym. Liczę na wasze wsparcie bez niego się nie uda i szkoły zwyciężą.

 • Ziga z Wirku

  Ktoś wie może co z remontem pl Niepodległości na Goduli? Atrykuły na ten temat były już dwa lata temu a teraz cisza.

 • Mieszkaniec

  Budżet Dziedzic i Majera powinni przeznaczyć na mieszkańców i zabrać się za robotę i zrobić porządek na Rudzie a w szczególności kamienice i ich zewnetrzny wizerunek a nie tam gdzie oni mieszkają są porządki bo tylko oni mieszkają w rudzie a inne okolice zasypywane są śmieciami i joker powinien też z nimi porządek zrobić bo koszenie trwa maja od milimetra płacone

 • RSL

  Budżet Dziedzic i Majera reszta się nie liczy

 • Hajer

  Kiedy będzie tęznia?

 • little boy

  Szkoda, że przy realizacji projektów króluje bylejakość i minimalizm. Kazdy kto ma samochód to wolny czas spędza w innym mieście.

 • Anna

  To nie obywatelski a gminny budżet. Jedna wielka ściema.

 • Ruda

  No,a co z tężnią? Na co poszły te pieniadze?

 • RomanG.

  Sami sobie głosujcie, ja bojkotuję, zawsze głosowałem ale: wybrane inwestycje nie są realizowane, coraz mniej w tym działań społeczników a coraz więcej zadań należących do Miasta! Tereny szkół nie powinny brać w tym udziału! Wybrałem rok temu tężnie o określonej wartości a przetarg dotyczył zupełnie innej. Ktoś kłamie! Mam w nosie takie działania pro obywatelskie!!!!

 • tapir

  Zgadzam się, Ruda Śląska łata dziury budżetem obywatelskim. Parkingi, boiska szkolne, chodniki, czy strefy rekreacji przy szkołach to "psi obowiązek" miasta. Budżet obywatelki zaś to lokalne (dzielnicowe) atrakcje, które powinny wyróżniać dane społeczności. Szkoda słów, historia pokazuje, że cała inicjatywa budżetu obywatelskiego to marchewki dla przyjaciół królika. By żyło się lepiej... włodarzom i ich lobbystom. Nie ma to nic wspólnego ze słuchaniem głosów wyborców. Ba, śmiem twierdzić, że wyborcy są jedynie głupim bydłem, któremu rzuca się hurra optymistyczne wizje w imię samozadowolenia. Całą ta akcja powinna nazywać się Budżet Gminny-głosowanie na pilne zadania.

 • egon

  POPIERAM PRZEDMÓWCĘ, TE PROPOZYCJE TO W WIĘKSZOŚCI ŁATANIE ZADAŃ GMINY DOT. OŚWIATY

 • Byk

  Głosujemy a potem i tak przetargi nie dochodzą do skutku albo robią budynki użyteczności publicznej

 • Bunia

  Proponuję zmienić nazwę - nie budżet obywatelski, ale budżet oświatowy

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.