Uroczystości związane z obchodami 103. rocznicy odzyskania niepodległości odbywały się w całej Polsce. Nie zabrakło ich także w Rudzie Śląskiej.
Msza św. w intencji Ojczyzny, wspólne śpiewanie hymnu, biegi oraz gala wręczenia Hanysów - tak rudzianie uczcili tegoroczne Święto Niepodległości.
- Święto Niepodległości 2021 w Rudzie Śląskiej tradycyjnie obchodziliśmy na różne sposoby. Rano uczestniczyliśmy w mszy św. w intencji ojczyzny, a potem w Biegu Niepodległości. A wieczorem jeszcze uroczysta Gala Hanysów. Z dzisiejszego dnia zapamiętam słowa Wincentego Witosa, który wiele lat temu powiedział, że „tam, gdzie zaczyna się interes narodowy, tam kończą się interesy partyjne”. Te słowa przypomniał dziś podczas mszy św. ks. Jan Janiczek. Może brzmią bardzo patetycznie, ale wciąż są bardzo aktualne - napisał wiceprezydent Krzysztof Mejer.
Msza św. w intencji Ojczyzny i mieszkańców
Uroczystości rozpoczęła msza św. w intencji Ojczyzny i mieszkańców, która została odprawiona o godz. 9.00 w kościele pw. św. Pawła Apostoła w dzielnicy Nowy Bytom. Podczas nabożeństwa zaśpiewali członkowie dwóch rudzkich chórów (chóru parafialnego "Jutrzenka" z Nowego Bytomia oraz chóru mieszanego "Michael" z Orzegowa), całość uświetnił akompaniament Orkiestry Dętej "Pokój" pod dyr. Jacka Kampy.
Biegi Niepodległości
W czwartek 11 listopada Bieg Niepodległości odbył się już po raz 28. Uczestnicy mieli do pokonania 12 km w biegu głównym lub 4 w rekreacyjnym i nordic walkingu. Limity dla obu biegów wynosiły 300 osób. Przed startem biegu głównego na 12 km o godz. 12:00, w ramach akcji "Niepodległa do hymnu!" odśpiewany został "Mazurek Dąbrowskiego". O oprawę muzyczną wydarzenia zadbała Orkiestra Dęta " Halemba" pod batutą Piotra Szczygioła.
Startujący zostali podzieleni na siedem kategorii i ruszali w drogę z bieżni Szkoły Podstawowej nr 15, a następnie przemierzali las w Halembie. Uczestnicy Biegów Niepodległości otrzymali pamiątkowe medale oraz mogli wziąć udział w konkursie z nagrodami rzeczowymi.
Po raz pierwszy bieg z okazji Święta Niepodległości w Rudzie Śląskiej został zorganizowany w 1994 r., a jego inicjatorem był Henryk Kopeć, medalista Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce, zawodnik, a później trener i kierownik sekcji lekkiej atletyki w KS "Pogoń" Ruda Śląska.
Gala wręczenia nagród "Hanysy 2021"
W tym roku po raz 25. zostały wręczone "Hanysy". Ich pomysłodawcą jest Grzegorz Poloczek, popularny śląski kabareciarz, satyryk, autor tekstów i piosenkarz.
"Hanys" to nagroda dla wybitnych Ślązaków za ich pracę na rzecz regionu oraz dla osób spoza Śląska, których działalność czyni tę ziemię dobrym miejscem do życia. Nagradzani są przedstawiciele świata sportu, dziennikarstwa, medycyny, kultury, nauki, sztuki, przemysłu i biznesu, a także instytucje takie jak teatry, opery, fundacje, centra kultury czy media.
W tym roku nagrodzono dziesięcioro laureatów. Wśród nich znaleźli się:
- Goniec Górnośląski,
- Firma FRIB-EX,
- Muzeum PRL-u,
- Zdzisław Truszczyński,
- Andrzej Truszczyński,
- dr n. med. Ada Rozewicz,
- Arkadiusz Gola,
- Krzysztof Wielicki,
- Szczepan Twardoch,
- Zespół Tulia.
Nagrodzony przez władze miasta został także sam Grzegorz Poloczek. Otrzymał on tytuł "Hanysa 25-lecia".