Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: W przyszłym roku opłata za posiadanie psa wyniesie 89 złotych!

 • Dodano: 2022-10-20 14:30, aktualizacja: 2022-10-21 12:34

Ile kosztuje posiadanie psa? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Każdy, właściciel psa, zdaje sobie sprawę, że trzeba przeznaczyć pewną kwotę na karmę, akcesoria oraz wizyty u weterynarza. Rzadko jednak pamiętamy, że istnieje coś takiego jak opłata od posiadania psa. Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Ruda Śląska, radni uchwalili stawkę opłaty od posiadania psa w 2023 roku.

Opłata od psa istnieje od 1991 roku

Opłata od psa istnieje od 1991 roku, czyli od momentu wejścia w życie ustawy o podatkach i daninach. Z jej tytułu osoby posiadające psy muszą w pierwszym kwartale roku uiścić opłatę za swojego ukochanego pupila. Formalnie jest to opłata, choć wiele osób nazywa ją popularnie podatkiem. Niby różnica jest niewielka, ale podatki są de facto obowiązkowe, zaś opłaty gmina może ustalać niemal dowolnie. Niemal – bo ustalona jest górna stawka tejże opłaty oraz część zwolnień z jej płacenia.

Stawka opłaty od posiadania psa jest ustalana indywidualnie dla każdej gminy. Ministerstwo Finansów podaje jednak maksymalną kwotę, jakiej ta opłata nie może przekroczyć. W 2023 roku kwota ta ma wynosić 150,93 zł rocznie za jednego psa. W tym roku było to 132 zł.  

Opłata od psa w Rudzie Śląskiej. Ile będzie wynosić w 2023 roku?

Podczas ostatniej LXXI sesji Rady Miasta Ruda Śląska, radni uchwalili stawkę opłaty od posiadania psa, która obowiązywać będzie w przyszłym roku. Według projektu uchwały, który jeszcze kilka dni temu widniał w BIPie w przyszłym roku opłata miała wzrosnąć o 6 złotych. Zarząd miasta zdecydował się jednak wprowadzić do projektu uchwały autokorektę. I tak zamiast 78 złotych, posiadacze psów w przyszłym roku zapłacą... 89 złotych. 

- W projekcie tym jest zawarta opłata od posiadania psów. W tym miejscu, w imieniu pana prezydenta, chciałam zgłosić autopoprawkę, polegającą na zmianie stawki tej opłaty w projekcie z 78 złotych na 89 złotych. Przepis art. 18a ust. I ustawy o podatkach i opłatach lokalnych stanowi delegację ustawową dla rady gminy, umożliwiającą wprowadzenie na terenie gminy opłaty od posiadania psów. Opłatę pobiera się od osób fizycznych posiadających psy, ma ona charakter fakultatywny. Górna stawka tej opłaty na 2023 roku wynosi 150,93 zł - mówiła Anna Jastrzębska, naczelnik wydziału podatków i opłat lokalnych. podczas sesji. 

W tym temacie radni również nie zabrali głosu w czasie do tego przeznaczonym. W głosowaniu wzięło udział 22 radnych. Za było 21 z nich: Ewa Chmielewska, Witold Hanke, Jacek Jarocki, Katarzyna Irena Korek, Stefania Krawczyk, Roman Kubica, Władysław Kucharski, Kazimierz Myszur, Wioletta Nowak, Andrzej Pacławski, Mariusz Pakuza, Krzysztof Piechaczek, Marcin Pierończyk, Agnieszka Płaszczyk, Krzysztof Rodzoch, Zofia Skowrońska, Andrzej Stania, Marek Szymański, Wioletta Tkocz, Dariusz Wesoły i Łukasz Wodarski. Od głosu wstrzymał się radny Rafał Wypior. 

Na co, tak właściwie przekazywane są pieniądze z opłaty?

Środki finansowe z opłaty od posiadania psów, miasto przekazuje m.in. na:

 • Wykonanie umowy zawartej z Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami "Fauna" w Rudzie Śląskiej na realizację programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie miasta Ruda Śląska. 
   
 • Zakup torebek na psie nieczystości, które dostępne są bezpłatnie dla mieszkańców w Urzędzie Miasta oraz administracjach spółdzielni mieszkaniowych. 
   
 • Usługę znakowania zwierząt.
   
 • Wykonanie umowy na utrzymanie zwierząt dzikich w "Leśnym Pogotowiu" w Mikołowie, które zostały osierocone, poszkodowane m.in. w wypadkach drogowych i znalezione na terenie miasta Ruda Śląska i zapewnienie tym zwierzętom fachowej opieki medycznej.

Kto jest zwolniony z opłaty od posiadania psa?

Opłaty od posiadania psów nie pobiera się od:

 • członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - pod warunkiem wzajemności;
   
 • osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - z tytułu posiadania jednego psa;
   
 • osób niepełnosprawnych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - z tytułu posiadania psa asystującego;
   
 • osób w wieku powyżej 65 lat prowadzących samodzielnie gospodarstwo domowe - z tytułu posiadania jednego psa;
   
 • podatników podatku rolnego od gospodarstw rolnych - z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów.

Dodatkowo zwolnione z opłaty są osoby, które posiadają psy ze schroniska dla zwierząt w Rudzie Śląskiej. Jednak psy nabyte z innych schronisk niż Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami "Fauna" Społeczne Schronisko dla Zwierząt im. Św. Franciszka z Asyżu, nie są zwolnione z opłaty od posiadania psów.

Właściciele psów opłatę uiścić muszą w terminie do 31 marca

Jak czytamy w projekcie uchwały, zapłaty opłaty można dokonać w kasie Urzędu Miasta Ruda Śląska lub na rachunek bankowy Urzędu Miasta Ruda Śląska.

Jednakże pobór opłaty może odbywać się również w drodze inkasa. Inkasentami w zasobach spółdzielni mieszkaniowych są: Rudzka Spółdzielnia Mieszkaniowa, Międzyzakładowa Górnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa „Perspektywa” oraz Górnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa „Nasz Dom”, a w nieruchomościach zarządzanych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. - Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.

Komentarze (39)    dodaj »

 • Darusbat

  Płaci się podatek to powinna być firma ,która sprząta i koniec.

 • Kowalski

  Schronisko Fauna sprzedaje psy do Niemiec na mieso

 • Helmut

  Naturlich, u nas to się nazywa Polnishes Fleisch.

 • Zeflik

  Przez te Wasze kundle odchodów jest więcej niż kafelek na chodnikach.

 • jo

  Gdzie należy zgłosić niepłacącego sąsiada?

 • Skorpion

  A skąd wiemy, że sąsiad nie płaci kapusiu? Chyba się tym nie pochwalił.

 • Ateista

  Księdzu na spowiedzi

 • Aaron

  W KC PiS albo na probostwie...

 • Kpina + ironia / szydera

  Najpierw prezydent sam proponuje stawkę 78zł, ale już po namyśle dochodzi do wniosku, że można przecież więcej kasy ściągnąć, tylko że nie starcza już odwagi cywilnej i decyzję ogłasza ustami pani naczelnik wydziału podatków... A radni ochoczo przyklepują podwyżkę i gra muzyka - kasa musi się zgadzać ! ! ! Teraz czekamy na podwyżkę wody, śmieci, podatku od nieruchomości itd. Wiadomo: trudne, niepopularne decyzje trzeba podjąć zaraz na początku kadencji, a podczas kampanii wyborczej naobiecywać, ile wlezie. Przecież dwa razy obiecać, to jak raz dotrzymać obietnicy, co nie?

 • Eryk St.

  Miasto schodzi na psy

 • Wyborca i rudzianin

  Nieładnie, początek kadencji i od razu podwyżka o prawie 24%. Chyba nie to wybieraliśmy. Radni też się nie popisali, równo rok temu taki lament robili bo opłata za śmieci miała być podniesiona o 4 zł, a teraz 17 zł nie zrobiło na nich wrażenia. ( niezły układ...)

 • TrissM.

  W Rudazie Śląskiej od zawsze wyrzucało się pieniądze na jakieś inwestycje z końcowego odcinka przewodu pokarmowego. Spaskudzony plac przed Urzędem Miejskim, ,,nagrobki,, przed tzw Domem Kultury ( nie zdziwiłabym się jakby znajony zaklad kamieniarski ubiłnatym interes życia), ścieżki rowerowe, którymi prawie nikt się nie przemieszcza a są szersze niż chodnik... ale... taka kwota za spa, to już mega przesada. Patologia dostaję dodatki, za to, że wiedzie patologiczny żywot a dobry, poczciwy człowiek za to, że przygarnie zwierzątko, opiekuje się nim, karmi , jeszcze ma płacić karę. Fajnie. Dobrze, że już nie mieszkam w Rudzie, teraz nie muszę płacić haraczu.

 • Mari

  W blokach, budynkach wielorodzinnych powinien być wprowadzony zakaz trzymania psów, bądź za zgodą mieszkańców tak dla normalności której nam brakuje

 • atena

  zgodzę się tylko, jeśli wprowadzimy też zakaz posiadania dzieci poniżej 10rż w budynkach wielorodzinnych - też hałasują, brudzą i robią zamieszanie. myślę, że to uczciwa propozycja

 • Adis

  No to gdzie byś mieszkał?

 • Rudzianka

  Kobieto masz ubrane na mózgu!!!

 • Psi patrol;)

  No tobie na pewno normalności brakuje. Polecam wizytę u porządnego psychiatry i najlepiej zameldować się na stałe w placówce,w której przyjmuje. Tam nie ma psów;) ps. Ręce opadają po twoim komentarzu.

 • B.

  Zachęcam do przeprowadzki z bloku w spokojniejsze miejsce

 • PIESEK

  Żenada.....że są tacy ludzie jak "pani"

 • Oli

  I zakaz głupich ludzi tez.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również