Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska wdraża pakiet rozwiązań zabezpieczających miasto przed skutkami zmian klimatu

  • Dodano: 2020-01-30 08:15, aktualizacja: 2020-01-30 08:29

Ruda Śląska wdraża pakiet rozwiązań, które pomogą zabezpieczyć miasto przed skutkami zmian klimatu.

Chodzi o takie zjawiska jak nawałnice, ekstremalne temperatury czy zaburzenia cyrkulacji powietrza potęgujące zjawisko smogu. Działania te zostały ujęte w „Planie adaptacji Miasta Ruda Śląska do zmian klimatu do roku 2030”.

Dokument ten został przyjęty uchwałą Rady Miasta

Opracowanie powstało w ramach projektu, w którym uczestniczą 44 największe samorządy w Polsce. Plan umożliwi także staranie się o zewnętrzne środki finansowe na projekty z zakresu ochrony środowiska.

W ostatnich latach coraz częściej odczuwalne są negatywne skutki postępujących zmian klimatu, które nierzadko potęgowane są przez konsekwencje naturalnego rozwoju obszarów miejskich – wzrostu urbanizacji, zagęszczenia ludności, czy wzrostu liczby pojazdów przypadających na gospodarstwo domowe, a z drugiej strony spadku udziału powierzchni biologicznie czynnych, czy dostępnych zasobów wodnych. Zdaniem ekspertów zarówno nagłe, gwałtowne zjawiska, jakimi są: deszcze nawalne, podtopienia i powodzie, jak i długotrwałe okresy bezopadowe z wysoką temperaturą powietrza, powodować będą coraz większe straty materialne i ekonomiczne, a przede wszystkim coraz większe zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Dlatego też władze Rudy Śląskiej zdecydowały się na opracowanie „Planu adaptacji miasta do zmian klimatu”.

Z powodu zmian klimatycznych w Rudzie Śląskiej odczuwalne są m.in. problemy związane z zaburzoną gospodarką wodną, na którą wpływają również szkody górnicze. Kolejna sprawa to zanieczyszczenie powietrza, spowodowane niską emisją. To właśnie tym problemom chcemy najbardziej przeciwdziałać – zaznacza prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic.

Z przeprowadzonych analiz wynika, że głównymi zagrożeniami dla Rudy Śląskiej, spowodowanymi przez zmiany klimatu, są m.in.: upały, intensywne krótkotrwałe opady, nasilenie burz i wiatrów, smog, zanieczyszczenia. Dlatego plan ten wskazuje rozwiązania, które przygotują miasto do tych zmian poprzez realizację wybranych działań adaptacyjnych w czterech najbardziej wrażliwych obszarach, czyli w zakresie gospodarki wodnej, terenów zabudowy mieszkaniowej o wysokiej intensywności, transportu oraz energetyki.

Wyniki badań naukowych i analiz, a także stanowiska rządów i organizacji międzynarodowych wskazują, że negatywne zjawiska będą się pogłębiać stanowiąc zagrożenie nie tylko dla jakości życia, lecz także możliwości rozwoju społecznego i gospodarczego wielu miast, regionów i krajów na świecie, w tym także Polski i miasta Ruda Śląska. „Mając ograniczony wpływ na skalę i częstotliwość występowania samych zjawisk klimatycznych i ich pochodnych, w celu budowy miasta odpornego na niekorzystne zjawiska konieczne jest zmniejszenie podatności wrażliwych sektorów i obszarów oraz zwiększenie potencjału adaptacyjnego w poszczególnych kategoriach funkcjonowania miasta” – czytamy w opracowanym dokumencie.

Co ważne, opracowanie planu pozwoli Rudzie Śląskiej w staraniu się o środki zewnętrzne na różnego rodzaju projekty z zakresu ochrony środowiska, zarówno unijne, jak również krajowe.

Z funduszy tych będą mogli skorzystać także przedsiębiorcy oraz organizacje pozarządowe

Na podstawie tego dokumentu udało nam się już pozyskać pieniądze na projekt „Chronimy krople deszczu”, który ma na celu budowę i przebudowę kanalizacji deszczowej oraz budowę zbiorników retencyjnych i w kolejnej perspektywie – tłumaczy wiceprezydent Krzysztof Mejer.

„Plan adaptacji miasta Ruda Śląska do zmian klimatu do 2030 roku” został opracowany na zlecenie Ministerstwa Środowiska w ramach projektu „44 MPA” przeprowadzonego w miastach powyżej 100 tysięcy mieszkańców. W sumie w tych działaniach uczestniczyły 44 miasta, w tym nasze. W planie zostały zawarte: diagnoza, kierunki działania, planowane działania miejskie, a także cele strategiczne i szczegółowe, które pozwolą ograniczyć wpływ aktualnych zmian klimatu na komfort życia mieszkańców oraz na infrastrukturę miejską – tłumaczy Ewa Wyciślik, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Górnictwa Urzędu Miasta Ruda Śląska. – Opracowanie dla Rudy Śląskiej zostało wykonane zgodnie z wytycznymi ustalonymi przez zespół metodyczny, które zapewniły jednolitą formę dokumentu dla każdego z 44 miast objętych projektem – dodaje.

Rozwiązania, które zostaną wdrożone dzięki planowi adaptacji, obejmować będą m.in. działania informacyjno-edukacyjne, podnoszące świadomość wpływu zmian klimatu na mieszkańców oraz przyczyniające się do wzrostu odpowiedzialności społeczeństwa. Ponadto „MPA” zawiera wytyczne do zmian organizacyjnych, obejmujących kwestie planowania przestrzennego czy efektywne schematy gospodarowania zasobami wodnymi. Ostatnie z działań obejmować będą sprawy techniczne, czyli inwestycje dotyczące np. rozbudowy systemu ochrony przeciwpowodziowej czy zielone zagospodarowanie przestrzeni miejskiej.

Adaptacja do zmian klimatu to nowy wątek w polityce rozwojowej państw i miast. Ze względu na skalę problemu nie może być on pomijany. Wdrożenie „MPA” poprawi bezpieczeństwo mieszkańców miasta i zwiększy ochronę przed szkodliwymi skutkami zmian klimatu. Dodatkowo dokument uwzględnia długofalowe planowanie i zróżnicowane potrzeby interesariuszy i społeczności lokalnych – podkreśla Eugeniusz Malinowski, zastępca naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska i Górnictwa.

Według badań Eurobarometru przeprowadzonych w 2015 r., 86 proc. Polaków postrzegało zmiany klimatu jako poważny problem. Równocześnie 24 proc. badanych zaznaczyło, że działania adaptacyjne powinny być realizowane przez władze samorządowe i wojewódzkie. Szacuje się, że w Polsce straty wynikające ze zmian klimatu w latach 2001 - 2010 wyniosły około 54 mld zł.

Komentarze (24)    dodaj »

  • eses

    Prezydent, który planuje budowę trasy N-S od ulicy Magazynowej do Goduli - połączonej z wycinką setek drzew, krzewów, Prezydent, przed którym trzeba było zakładać grupę na Facebooku, bo chciał wycinki platanów w okolicy ul. Mickiewicza - UWAGA - wdraża pakiet rozwiązań zabezpieczających miasto przed skutkami zmian klimatu !!!.... Nazywanie tego kpiną to jest mało powiedziane.

  • Sadzonka

    Trzeba coś mieć nie po kolei w głowie aby zrobić takie coś jak przed urzędem. Walka ze smogiem to też sadzenie nowych drzew a nie wycinka wszystkiego.

  • O.N.A

    Tylko ,że stan przed urzędem miasta został zastany już przez obecną prezydent miasta ,musisz sprawdzić który prezydent zlecił wycinkę , a nie pisać bzdury !

  • Sadzonka

    A gdzie znafco jest napisane, że to obecna władza zrobiła?Czytanie ze zrozumieniem to już problem.

  • Ism

    Przynajmniej teraz to jakoś ten plac wygląda.. Wcześniej to było tylko siedlisko meneli..

  • city

    Teraz wygląda jak jeden wielki parking to może osoby pracujące w UM tam parkują a nie mieszkańcom przy ich domach zajmują miejsca parkingowe.

  • sms

    Jeden wielki beton za grube pieniądze a jakiś czas temu pisali że będzie prawdopodobnie znowu przebudowany. Znowu za grube pieniądze.

  • hajer

    Takie farmazony to oni mogą sobie wśród swoich pociskać.Najpierw przez 10 lat trwa w najlepsze degradacja środowiska i wycinanie zieleni pod markety czy inne betonowe pustynie, a teraz niby wdrażają plan zabezpieczenia klimatu? W samej Rudzie nawet przy budowie dróg rowerowych czy wymiany nawierzchni nie potrafią sobie poradzić tylko wycinają co popadnie. Sama Ruda może się pochwalić degradacją środowiska:1) Droga od cmentarza przy osiedlu Minerwa2) Kokotek przy zakładach Leibherr ogolili drzewa zostawiają same pnie.3) Wzdłuż drogi między Rudą Południową a Urzędem Skarbowym gdzie powstaje ten kolos magazynowy wycięli cały rząd drzew4) Piastowska i Wolności przy remontach dróg i tworzeniem ścieżek rowerowych wycięte kilkudziesięcio-letnie drzewa. Teraz w lecie jak słońce przygrzeje to na tym ,,betonowym szlaku'' już na starcie jest 15-20 stopni cieplej przez te ich działania... To są tylko przykłady z dzielnicy Ruda, a pewnie w pozostałych jest nie lepiej. Rudzianie na to oczywiście zezwalają bo albo nie obchodzi ich los miasta, albo mamy nieświadomych mieszkańców, którzy tylko swój czubek nosa widzą i nic po za tym.

  • Ism

    Albo wycinka w imię inwestycji, albo nasze piękne i zadrzewione miasto będzie przypominało bardziej połączenie Lipin i Kafałzu

  • esi

    To już Himalaje hipokryzji. Wycinają pod byle pretekstem setki drzew a wdrażać chcą jakieś "programy". Czy mają nas za debili? Czy ONI nie chodzili do szkół (aha, komunistyczne się nie liczą)? W zastraszającym tempie znikają ostatnie połacie zieleni bo tu jakiemuś proboszczowi przeszkadzają drzewa, innemu lecą liście na drogę a jeszcze innym dają cień a ludzie chcą się opalać. Kto powstrzyma tych szaleńców?

  • Biskup

    Przecież zmiany klimatu to lewacki spisek

  • rura

    Pobudowalista prywatne domy,to se kupta piece za swoje i basta.

  • Edzia

    Niech urząd zacznie sadzic drzewa a nie ściemniać...

  • :)

    ja proponuje wprowadzić pakiet zabezpieczeń przed patologia u władz. Klimat sobie poradzi czy z nami czy bez nas ziemia bedzie istnieć

  • boluś

    Niezłe JAJCA klimat w mieście bydom chronić "WŁADCY" kierzy od lat robiom syćko coby tyn klimat zdemolować! wyglondo na to co zaś kombinują jak wywalić miejsko kasa na działania NIBY ekologiczne tj.działania info -edukacyjne ,projekty, opracowania ,system ochrony przeciwpowodz. KUPA KASY DLA ZAPRZYJAŻNIONYCH FIREMEK,PRACOWNI I MERDIÓW

  • anonim

    Niech urząd zacznie sadzic drzewa bo stajemy się betonową dżungla, podpiecie domów pod centralne ogrzewanie dofinansowanie kamienic do zmiany pieców. A nie tylko siedzebiena [...]..... i gadanie jak by było lepiej gdyby czas działać Urzędzie

  • Emeryt

    Wycięcie drzew pod Biedronkę przy ul. Paderewskiego 15 bardzo pomoże przy ociepleniu klimatu .Dodatkowo spychacze uszkodziły korzenie dwóch młodych dębów .które mogą uschnąć jak przyjdą wielkie upały .A ponadto na wniosek RSM budowany jest nowy śmietnik przez co uszkodzono część korzeni lipy ,która rośnie przy parkingu .Miłośnicy Biedronki musieli się pogodzić z utratą miejsc parkingowych przy bloku .Nic tak nie chłodzi powietrza w upalne dni .nie tłumi hałasu samochodów z ul. Kokota ,nie daje cienia dla mieszkańców ,nie pochłania spalin samochodów parkujących przy Biedronce jak odpowiednia uchwała Rady Miasta.

  • Truda

    O tym samym pomyślałam, wycinają na potęgę pod blaszane budy, na Frynie betonowa patelnia a oni teraz nagle piszą o zielonym zagospodarowaniu przestrzeni miejskiej. Pewnie postawią kilka rachtycznych drzewek w doniczkach i na tym się skończy.Nawet jak są jakieś nasadzenia nowych drzew to one szybko usychają bo nikt ich nie dogląda.

  • veroni

    A już miałem nadzieję, że będzie to zakaz palenia węglem. Szkoda. A tak leczymy skutki a nie przyczynę.

  • stop ciarachom

    Mieszkańcy najpierw niech się nauczą, że śmieci wyrzuca się do śmietników a nie podrzucać gdzie popadnie.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również