Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska wydała ponad 5 ml złotych na zimowe utrzymanie dróg i chodników

 • Dodano: 2023-03-21 13:00

5,1 mln zł - tyle zapłaciła Ruda Śląska za utrzymanie dróg i chodników podczas kończącej się zimy. Najbardziej kosztowny był grudzień, który pochłonął blisko 2 mln zł. Tymczasem w mieście rozpoczęło się już wiosenne czyszczenie ulic, chodników oraz przystanków. Potrwa ono do końca marca. Równocześnie miasto wyłoniło wykonawcę, który od maja do końca kwietnia przyszłego roku zajmować się będzie zimowym i letnim utrzymaniem dróg i chodników. Tu nowością będzie zmiana harmonogramu sprzątania w okresie letnim, będzie się ono odbywało dzielnicami, a nie jak do tej pory konkretnymi ulicami.

Koszty zimowego utrzymania dróg w Rudzie Śląskiej

- Zima była w miarę łaskawa i tak naprawdę podczas tych kilku miesięcy mieliśmy jedynie kilka jej epizodów. Teraz skupiamy się na wiosennym oczyszczaniu miasta i przy sprzyjających warunkach powinniśmy być z tym gotowi do końca marca – wylicza Michał Pierończyk, prezydent miasta.

Rozstrzygnięte zostało postępowanie przetargowe zimowe i letnie utrzymanie dróg w mieście. Realizować je będzie konsorcjum Firm PreZero Service Południe Sp. z o.o. oraz Saferoad Grawil Sp. z o.o. Nowością w stosunku do lat poprzednich będzie sprzątanie ulic według dzielnic w okresie letnim.

- Zabieg taki pozwoli nam na większą kontrolę wykonanej pracy. Do tej pory było tak, że czyszczona była np. ul. 1 Maja wraz z przyległymi ulicami, począwszy od dzielnicy Halemba aż do Rudy. Teraz w tym samym czasie czyszczone będą ulice w całej dzielnicy – tłumaczy wiceprezydent Jacek Morek.

- Przy okazji apelujemy do kierowców, aby przestrzegali znaków drogowych dotyczących zakazu zatrzymywania się i postoju w określone dni, kiedy zaplanowane jest czyszczenie danych ulic – dodaje.

Wyłoniony w postępowaniu przetargowym wykonawca będzie także odpowiedzialny za utrzymanie dróg podczas kolejnego sezonu zimowego. Ten kończący się był dosyć łaskawy. Od 18 listopada 2022 r. do końca lutego br. koszt realizacji utrzymania dróg w ramach „Akcji Zima” wyniósł nieco ponad 4,6 mln zł. Najwięcej kosztowało odśnieżanie w grudniu – ponad 1,7 mln zł. Do tego trzeba doliczyć koszty związane z odśnieżaniem i posypywaniem chodników. W tym przypadku koszt w analogicznym okresie wyniósł ponad 0,5 mln zł i podobnie najkosztowniejszy był grudzień 2022 r., kiedy na wydatkowano na ten cel ponad 250 tys. zł.

W Rudzie Śląskiej jest 19 km dróg wojewódzkich, 69 km dróg powiatowych i 181 km dróg gminnych.

Komentarze (14)    dodaj »

 • synekśląski

  tak_jest nie wprowadzaj ludzi w błąd firma która wygrała przetarg ma w swojej ofercie szereg różnych usług jest to firma wielobranżowa świadcząca nie tylko odśnieżanie mało wątpliwe że pozwoliła sobie na tak duże straty na przyszłość nie pisz takich głupot głupcze

 • tak_jest

  synekśląski Zazwyczaj czym kto mniej wie tym bardziej w innych upatruje głupców, bo ich wiedza jest dla niego czarną magią. Tak też zapewne jest w Twoim przypadku skoro nie jesteś przeczytać mojej odpowiedzi ze zrozumieniem. Może przeczytaj to sobie jeszcze kilka razy, albo poproś kogoś żeby Ci wytłumaczył co napisałem w odpowiedzi. Na razie mam dla Ciebie zadanie które być może ogarniesz. Wskaż ten fragment w którym napisałem, że ta firma pozwoliła sobie na tak duże straty.

 • antykombinator

  dla tak_jest nie masz pojęcia o prowadzeniu firmy usługowej cena jednostkowa od metra jakie są narzucone warunki w przetargu itp, potem robisz wycenę ugadujesz się jaka jest kasa ustalona w przetargu i wygrywasz później musisz wziąć na umowę zlecenie przeważnie członkowie rodzin osób z otoczenia władz rządzących bo niema już nic pod stołem i tak się kreci w naszym pańskie pisowskim zepsutym do śpiku kości a i pamiętaj jedno że g ówno zawszę wypłynie prędzej czy później

 • Ziga z Wirku

  Oj, chyba się zajmę odśnieżaniem od przyszłego sezonu, pieniążek duży idzie zarobić.

 • Henryk

  Niestety zabrakło na utrzymanie drogi rowerowej na Piłsudzkiego

 • boluś

  Zlozły lody i śniegi ' trza było RUBO posolić chodniki i przystanki !

 • synekśląski

  zima była wyjątkowo łaskawa może łącznie jak popadało maksymalnie cztery tygodnie trwała a tu taki wysoki rachunek pięć milionów polskich złotym nas to wszystkich kosztowało kurde naprawdę aż tak w [...]a robią nasi gospodarze i to w biały dzień to się musi skończyć wiosną 2024 roku Panie Pierończyk i ta święta trójca czas pakować mandżur

 • tak_jest

  Miasto nie płaci tylko za te dni, kiedy są odśnieżane drogi i chodniki, tylko również "za gotowość" firmy która wygrała przetarg. Ryzyko jest obustronne - firma ryzykuje, że jak przyjdzie długa zima z opadami to może jej zabraknąć pieniędzy jakie dostanie od Miasta i będzie musiała dokładać ze swoich, a Miasto ryzykuje tym, że zimy nie będzie i kwota jaką przeznaczyła na akcję zimową była za duża. Proponuję przed następnym przetargiem (czyli gdzieś około marca 2024) zgłosić się do urzędu i powiedzieć im dokładnie przez ile dni będą opady śniegu w przyszłą zimę 2004/2005. Warto też założyć jakąś firmę, która będzie sprzedawała takie sprawdzone prognozy pogody na 9 - 12 miesięcy przed zimą wszystkim samorządom (gwarantuję, że chętnych nie braknie). Mając taką wiedzę synekśląski zarobisz grubą kasę, albo zamkną Cię za długi jak nie zgadniesz w marcu ile dni będzie ze śniegiem w następnej zimie.

 • Trewor

  Łapówi standartowo wlicza się w kontrakt. Dlatego tyle wyszło.

 • Elpolako

  Dużo!!! patrząc że śnieg może dwa razy leciol...

 • Żenuła

  Ile by kosztowała to usługa, gdyby była prawdziwa zima z zaspami?

 • ***** ***

  Że niby utrzymanie czego???

 • n4u

  orlenu, premi obajtka i fundacji pociotków - bo im się to po prostu należy ...miasto i firma co odśnieża nie ma nic do tego - z tego co wiem pługa na wode jeszcze nie wymyślono

 • Jan

  To zatrudnic do odsniezania tych co zalegaja z oplatami czynszu itp

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również