RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Zakończyła się rewitalizacja trzech kolejnych podwórek

 • Dodano: 2020-10-19 16:00

Zakończyła się rewitalizacja trzech kolejnych podwórek. To lokalizacje przy ul. Matejki 2–12, przy ul. Matejki 7, 9 / Górniczej / Wesołej w Rudzie oraz przy ul. Sienkiewicza 11, 13, 13a w Wirku.

W ciągu trzech lat 11 podwórek w Rudzie Śląskiej zmieniło się nie do poznania. To efekt realizacji programu renowacji podwórek. Władze Rudy Śląskiej pozyskały na ten cel 4 mln zł ze środków unijnych. Dzięki temu udało się na nowo zagospodarować przestrzenie pomiędzy budynkami o łącznej powierzchni 3,6 ha.

- Gdy 6 lat temu zrodził się pomysł rewitalizacji miejskich podwórek, niewiele polskich samorządów decydowało się na takie inwestycje. Dziś możemy się cieszyć już z 11 takich odnowionych przestrzeni. Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że nasz autorski program znakomicie się przyjął. W projekt udało nam się zaangażować mieszkańców, którzy brali czynny udział w odnawianiu swojego najbliższego otoczenia. I to chyba jest największy sukces tego przedsięwzięcia - napisała prezydent Grażyna Dziedzic.

Plan renowacji 11 miejskich podwórek zwieńczyły trzy tegoroczne inwestycje. Właśnie zakończyły się prowadzone od kilku miesięcy prace. Dwie zrewitalizowane przestrzenie znajdują się w Rudzie i to w dosyć bliskim sąsiedztwie. To podwórka przy ul. Matejki 2–12 i przy ul. Matejki 7, 9 / Górniczej/ Wesołej.

– To ważne inwestycje dla tej okolicy. Niedawno kompleksowo poddaliśmy termomodernizacji oraz podłączyliśmy do nowego źródła ciepła charakterystyczny ciąg budynków przy tej ulicy. Teraz zrewitalizowaliśmy najbliższe otoczenie tego miejsca. W efekcie w ciągu kilku lat ten fragment dzielnicy bardzo się odmienił, a co najważniejsze w sposób zdecydowany poprawiliśmy komfort życia mieszkańców – wskazuje wiceprezydent Michał Pierończyk.

W ramach renowacji dwóch podwórek w Rudzie powstały miejsca spotkań mieszkańców, pojawiła się mała architektura, wybudowane zostały także dojścia i chodniki, a przestrzenie zostały oświetlone. W obu lokalizacjach powstały place zabaw. W ramach zadania nasadzono dużo zieleni. W te prace zaangażowani zostali także mieszkańcy.

Trzecia przestrzeń, która niedawno została zrewitalizowana, znajduje się w Wirku przy ul. Sienkiewicza 11, 13, 13a. Przede wszystkim wykonane zostało odwodnienie terenu. Powstały chodniki oraz dojścia dla mieszkańców. Pojawiła się mała architektura: ławki, stoły, siedziska, kosze na śmieci. Utworzone zostały miejsca spotkań mieszkańców. Powstały rabaty kwiatowe oraz zieleń w donicach. Cały dziedziniec został także oświetlony. Realizacja wszystkich trzech tegorocznych zadań kosztowała 2,2 mln zł.

Przypomnijmy, że pierwsze podwórko ujęte w rudzkim programie zrewitalizowane zostało w 2018 roku. Była to przestrzeń w Wirku - u zbiegu ul. Sienkiewicza/Tuwima/Odrodzenia. W tym samym roku udało się odnowić także inne podwórko w Wirku przy ul. Krasińskiego 20, 22, 22a, a także przestrzeń w Nowym Bytomiu na osiedlu Kaufhaus przy ul. Podgórze 5-15. W ubiegłym roku w mieście zrewitalizowano pięć podwórek:

 • przy ul. Dąbrowskiego 7, 9 i 11 w Orzegowie,
 • przy ul. Hlonda/ Bytomskiej/ Grunwaldzkiej w Orzegowie,
 • przy ul. Strażackiej i Kałusa w dzielnicy Wirek,
 • przy ul. Niedurnego 28 w Nowym Bytomiu
 • oraz w rejonie ul. Sobieskiego w dzielnicy Ruda.

- Dodatkowo część odnowionych podwórek wpisała się rewitalizację większych przestrzeni. Przykładem jest rejon ul. Matejki w Rudzie, czy okolice ul. Tuwima i Sienkiewicza w Wirku. Co więcej, dzięki takim działaniom daliśmy impuls prywatnym inwestorom, którzy w pobliżu zrewitalizownych obszarów sami zdecydowali się na podobne inwestycje. Tak właśnie moim zdaniem ma wyglądać modelowa rewitalizacja - napisała prezydent Grażyna Dziedzic.

Wartość projektu "Rewitalizacja wybranych podwórek i skwerów na terenie Miasta Ruda Śląska metodą partycypacyjną - etap 1" to ponad 7,4 mln zł. Dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 wynosi blisko 4,1 mln zł. Natomiast wartość "miękkiego" projektu " Ruda Śląska stawia na podwórka" to ponad 819 tys. zł, a dofinansowanie – 778 tys. zł.

Ruda Śląska: Zakończyła się rewitalizacja trzech kolejnych podwórek

Zobacz także

Komentarze (11)    dodaj »

 • qaz

  Na Krasińskiego zrobili nam fajne podwórko i postawili 3 ledowe latarnie, które od roku nie świecą. Po kilku interwencjach w administracji jedna się zaświeca o północy. MPGM twierdzi, że tak musi być, czyli znowu kasa wydana na coś co nie działa.

 • Monia

  Te latarnie to porażka. Teraz już włączają się wszystkie bo rano świecą, ale o której się włączają ?? Jak kładłam się wczoraj spać po pierwszej, to jeszcze było ciemno.

 • Ziga z Wirku

  Każdą dobrą incjatywę należy pochwalić, te miejsca naprawdę zyskały, zastanawiam się tylko co to za rosliny na fot. 4?

 • mikolaj

  taki a,la mini bambus ?

 • Rudzianka

  Nie powiem żebym była zachwycona tą betonową architekturą , i jak się to ma do opadów deszczu i śniegu. Pamiętam jak parę lat temu na jedynym z takich podwórek lokatorzy zrobili małą oazę zieleni i fajne placyk zabaw dla dzieci, straż pożarna kazała im to rozebrać,bo przepisy,teraz jest tam wybetonowany parking. No cóż wszystko dla ludzi.

 • Rudzianka

  Choroba wiekszych miast:Betonoza.Potem sie dziwic,ze poziom wod gruntowych jest minimalny,a jak ma sie zwiekszyc jak plyty betonowe zamiast trawnikow sie kładzie?Ludzie!Projektanci tych paskudztw!Wam sie takie cos podoba?Tworzycie zimny betonowy świat!Potem dziwota,ze mieszkancy gdy tylko maja czas uciekaja za miasto bo na to sie nie da patrzec.A potem skupiska na ścieżkach lesnych czlowiek na czlowieku :)Masa placow zabaw,a dzieci w domu przed komputerami,place zabaw pustoszeja...

 • boluś

  Tyn ZRODZONY POMYSŁ boł prośbami mieszkańców coby wreszcie COŚ zrobić w ich otoczeniu " Coby niy musieli sie wiecznie taplać w ciaplycie "skoro płacom podatki. Rychło wczas sie do tego wziyli' wiynkszość "aktywnych" obywateli pewnie niy dożyła. Ale skuli nich Aktywno??? nadal Grażynka mo sie cym pochwalić.

 • Boluś to menda

  Boluś co Ty byś zrobioł bez tego portalu albo bez internetu? :) Kaj nie klikniesz tam boluś marudzi, weź se kup jakoś maść na ból d. albo idź sie luftnij to Ci przejdzie. Robią źle, nie robią też niedobrze. Moim zdaniem akurat beton to najlepsze co mogli zrobić akurat na tych osiedlach, gdzie był syf i błoto.

 • boluś

  Niy szkryklołch ło betonie UŁOMIE' a ty wyciog nici z rzyci bo bo cie stringi uwierajom beztoż myślenie ? szwankuje.

 • Boluś leber

  Cóż za elokwencja i argumenty :) Prawdziwy erudyta z Ciebie, nie ma co! O betonie to była moja luźna dygresja, Niestety akapit mi wcięło :)Bez pozdrowień lebrze.

 • boluś

  A terozki na nocniczek' klapnij 'główką'i miłego 'myślenia' [...]U co sie niy poradzisz podpisać. Brak odwagi?czy permamytne zatwardzynie?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.