Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska zwróciła się do GZM z prośbą o odroczenie składki na komunikację publiczną

  • Dodano: 2020-06-16 14:00, aktualizacja: 2020-06-19 07:50

Coraz więcej miast zwraca się do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z prośbą o odroczenie składki na komunikację publiczną. Wśród nich znajduje się także Ruda Śląska.

O prolongatę w płatności tegorocznych składek poprosiło sześć miast:

  • Mysłowice - 10.620.848 zł,
  • Bytom - 9.469.077 zł,
  • Ruda Śląska - 4.288.388 zł,
  • Tarnowskie Góry - 3.357.020 zł,
  • Świętochłowice - 2.924.403 zł,
  • i Lędziny - 873.536 zł.

Trzy miasta zwróciły się też o prolongatę płatności za rozliczenie składki zmiennej za 2019 roku. Pierwotnie miały zapłacić do 31 lipca tego roku. Chorzów zalega 1.959.666 zł, Katowice 8.991.747 zł, a Ruda Śląska 680.302 zł.

Skąd biorą się problemy finansowe śląskich miast? Gminy mają problemy finansowe po pandemii koronawirusa, a utrzymanie autobusów i tramwajów to duży wydatek. Wpływy z podatków są mniejsze, niż zakładali wcześniej włodarze.

- W swoich wnioskach gminy wskazują przede wszystkim na nagłe i niemożliwe wcześniej do przewidzenia pogorszenie się ich sytuacji ekonomiczno- gospodarczej, spowodowanej ograniczeniami związanymi z pandemią koronawirusa, a co za tym idzie – znaczącym ubytkiem dochodów i obniżeniem płynności finansowej – tłumaczyła Kamila Rożnowska z Metropolii dla infokatowice.pl. – Dodatkowo stan pandemii przekłada się na wzrost wydatków, które gminy muszą ponieść w celu zapobiegania jej skutkom. Wskazują również, że na ich trudną sytuację wpływają także wprowadzone zmiany w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz wysokie dopłaty do zadań związanych z zagospodarowaniem odpadów komunalnych w gminie – dodała.

Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej w wywiadzie dla Gazety Wyborczej mówił, że udział w pogorszeniu sytuacji finansowej miast ma też rząd.

- W minionym roku obniżono nasze dochody, bo o 1 proc. zmniejszył się podatek PIT. Jednocześnie rząd dał podwyżki nauczycielom, ale nie przekazał samorządom wszystkich potrzebnych na to pieniędzy. Swoje dołożył kryzys wywołany koronawirusem - mówił Mejer.

Wiceprezydent dodał także, że miasto mimo trudnej sytuacji nie zamierza wprowadzać cięć na połączeniach autobusowych oraz tramwajowych.

- Chcemy utrzymać obecną liczbą połączeń. Cięcie linii to pułapka, ponieważ jeszcze bardziej zniechęca ludzi do korzystania z komunikacji - zapewnia wiceprezydent.

Czy miasta mogą liczyć na odroczenie płatności? Do tej pory wydane zostały cztery pozytywne decyzje w sprawie prolongaty terminów płatności. Gminy te muszą uregulować zaległości najpóźniej do 31 grudnia 2020 roku.

- Do tej pory wydane zostały cztery pozytywne decyzje w sprawie prolongaty terminów płatności i dotyczą one Bytomia, Tarnowskich Gór, Lędzin oraz Rudy Śląskiej. W przypadku Rudy Śląskiej dotyczy to obu wniosków – za 2020 rok i za rozliczenie 2019 roku – mówiła Kamila Rożnowska dla GW.

Zobacz także

Komentarze (14)    dodaj komentarz »

  • Aga

    Pani Prezydent razem z vice powinni poddac sie do dymisji na nic nie maja pieniędzy wiecznie coś a rząd daje pieniadze tylko nie wiadomo na co przeznaczaja nasi włodarze jeszcze jedno lampy co druga świeci albo wcale np. Halemba Miedzyblokowa ciemno jak w czterech literach nie wiadomo komu podziekowac dopiero jak kogos napadna bo w poludnie na przystanku bielszowice napadniety zostal człowiek i nikt mu nie pomogl takie jest spoleczenstwo ludzie teraz nie podaja reki raczej ja zlamia niz podaja pani Prezydent prosze tak nie oszczedzac bo przed wyborami to wyborcy pamietaja komunikacja darmowa a nie jest i jeszcze nie ma pieniędzy no to tak jak zle w domu gospodarstwo prowadzi to rez nie ma.

  • reds

    Oni nawet na DTŚ wyłączali oświetlenie. Na całej linii od Gliwic do Katowic nie trzeba było na znaki patrzeć kiedy się Ruda zaczyna bo po tej charakterystycznej ciemności to było widoczne. My się stajemy drugim Wałbrzychem, który jeszcze jakoś funkcjonuje tylko przez to, że dookoła trochę więcej dużych miast jest. Za 20 lat jak wyjedzie z województwa jeszcze z 40 - 50 tyś ludzi i kopalnie zlikwidują to tutaj już żadnych perspektyw do życia nie będzie bo nikt u prywaciarzy za jałmużnę 2500 zł nie będzie pracował,

  • mareksoft

    hanys klupni sie w łeb

  • Olo

    Zmniejszyć ilość urzędników. Pandemia pokazuje że nie są potrzebni w takich ilościach. Znajoma pracuje w urzędzie jest na pracy zdalnej i codziennie od rana na działce siedzi niby w pracy. Oczywiście płatne 100%

  • gerard

    Ruda to już ino zaorać i zacząć od epoki wynaleziynio koła. Chociaż jednego im z tamtych czasów zazdroszcza, że niy mieli tyla betonu na około.

  • Halemba

    Czas na zdjęcia z czaskowskim znaleźli, kiedy znajda czas dla rudzian ?

  • boluś

    Niech Mejer zastawi własny zadek a niy nasze. Generujom zadłużenie niech odpowiadajom majątkiem własnym jak kożdy obywatel. Na spółka "Czysto Energia" lekućkom rynką wywalili z GZM 20 baniek.coby wybudować Spalarnia/oczywiście w jedynej słusznej lokalizacji/. Połno odpowiedzialność Zarządu Miasta za NIYtrefione decyzje ibraki w KASIE!

  • Helena

    Jak dostaja od rzadu subwencje to siedza jak mysz pod miotla a jak juz podziela sie ta kasa to najlepiej powiedziec ze do braku kasy w miescie przyczynil sie rzad . Tu nie jest winien Rzad tylko nierzad naszych wldz miejskich

  • Helena

    Jak dostaja od rzadu subwencje to siedza jak mysz pod miotla a jak juz podziela sie ta kasa to najlepiej powiedziec ze do braku kasy w miescie przyczynil sie rzad . Tu nie jest winien Rzad tylko nierzad naszych wldz miejskich

  • jo

    mejer podej się do dymisji i następni viceprezydentów Rudy Śląskiej i będzie kasą po co nam aż 3 viceprezydentów i wielka kasy by było wolnej.

  • Lena

    Jak mają problem to niech zmienią autobusy na maszrutki

  • Johan

    Wyprzedała 3/4 Rudy deweloperom i jeszcze ma długi POKO nas zrujnuje

  • kwiatowe

    Taa budowac lepiej panstwowe kolchozniki jak za Gierka. Ktos tu teski za komuna:)

  • Hanys

    Ty mosz łeb jak poko. Debilu widzisz że te [...]ziochy naobiecywały a większość wydatków zwala na samorządy a kasy nie daje. Tak że pomyś za nim napiszesz. Bo już tej reżimTv to we łbie masz sieke zamiast mózgu. Aaaaaa i nie zapomnij że kaczka nazwał nas zakamuflowaną opcją niemiecką brawo ty farbowany lisie

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.