Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska zyskała czujnik mierzący poziom smogu

  • Dodano: 2018-01-09 07:45, aktualizacja: 2018-01-09 10:04

W Rudzie Śląskiej zwiększono dostęp do informacji o jakości powietrza, dzięki czujnikowi smogu. W placówce eurobanku przy ulicy Niedurnego 35, zainstalowano sensor powietrza mierzący poziom stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 i PM10 oraz ciśnienie atmosferyczne, temperaturę i wilgotność powietrza. Wyniki pomiaru dostępne są na stronie https://map.airly.eu/pl/. Czujnik w Rudzie Śląskiej jest elementem kampanii #BezSmogu, realizowanej przez eurobank.

Celem inicjatywy eurobanku jest poszerzenie bazy danych dotyczących jakości powietrza   w poszczególnych regionach Polski oraz zwiększenie świadomości o zagrożeniach związanych ze smogiem.

Wszyscy powinniśmy mieć dostęp do informacji na temat tego, co dzieje się za oknem. Posiadając pełną wiedzę, świadomie możemy zaplanować np. wyjścia z domu, ćwiczenia na świeżym powietrzu, rodzinny spacer z dzieckiem. W Polsce dostęp do tych danych jest wciąż ograniczony. Stacje pomiarowe znajdują się w kilku punktach w dużych miastach. Natomiast nie mamy konkretnych danych o powietrzu na naszej ulicy lub w pobliskim parku. Im większa liczba czujników, tym wyższy poziom świadomości. Cieszę się, że eurobank chce współrealizować tę ważną misję – Artur Kurasiński, bloger, ambasador akcji #BezSmogu.

Artur Kurasiński konsekwentnie zachęca do stworzenia sieci czujników, zwracając uwagę na rolę precyzyjnego dostępu do danych o jakości powietrza. eurobank odpowiedział na apel blogera przyłączając się do współtworzenia mapy jakości powietrza w Polsce.
W Polsce oddychamy najgorszym powietrzem wśród krajów Europy. Według raportu WHO, na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej, aż 33 znajduje się w naszym kraju.  Skutkami smogu mogą być podrażnione spojówki, gardło czy tchawica, zanieczyszczone powietrze może powodować bóle głowy, kaszel czy utrudniać oddychanie. Pyły o mniejszej wielkości mogą przenosić się do płuc i krwiobiegu, przyczyniając się do chorób układu oddechowego, krążenia a nawet nowotworów. Zanieczyszczone powietrze może również przyczyniać się do chorób sercowo-naczyniowych, a także zwiększyć ryzyko przewlekłego zapalenia oskrzeli. Europejska Agencja Środowiska informuje, że od 79% do 86% mieszkańców Polski jest bezpośrednio narażona na negatywne skutki smogu. 

Jako firma odpowiedzialna społecznie chcemy zabrać głos w ważnej sprawie oraz prowokować do dyskusji na temat jakości powietrza w Polsce. Wierzymy, że każdy z nas ma realny wpływ na zmiany, może zmieniać atmosferę na bardziej przyjazną środowisku - Magdalena Suchanek, Dyrektor Zarządzający, Departament PR i Komunikacji, Euro Bank S. A.

W ramach kampanii eurobanku zamieszczonych zostało 50  czujników. W województwie śląskim, łącznie z Rudą Śląską, jest ich 19. Dodatkowo sensory pojawiły się w województwach: dolnośląskim, małopolskim, opolskim, łódzkim, wielkopolskim i mazowieckim.

Komentarze (25)    dodaj »

  • hajer

    Widzę, że "Kolega" nie zna realiów. To w takim razie wyjaśnię. Jest wiele osiedli z kamienicami i mieszkaniami, które są wyposażone w piece węglowe. Sam chciałbym się przerzucić na gaz albo miejskie CO, ale nasze kochane miasto i spółdzielnia nic z tym nie chce robić - mimo że wielokrotnie interweniowałem w tej sprawie. Natomiast ogrzewanie elektryczne to najdroższe źródło i mało kogo na to stać. Łatwo ci pisać jak nie znasz problemu, a on nie zależy tylko od właścicieli pieców, a w głównej mierze od władz miasta.

  • Emeryt

    Kochłowice jeden wielki smog zwłaszcza rynek.!

  • kącik

    Mamy pomiar i co dalej? Dlaczego nie ma działań propagujących korzystanie z komunikacji miejskiej zamiast z aut prywatnych? A już wiem, bo to się miastu NIE OPŁACA!!!

  • Ola

    Poziom smogu w rs widać i czuć bez czujników.

  • smog

    Czuć smog ale odtyłu.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również