Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rudzcy policjanci z wyjątkowym medalem!

  • Dodano: 2022-08-01 09:00

"...Nawet z narażeniem życia" -28 lipca br. w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyły się uroczystości nadania medali im. podkomisarza Andrzeja Struja. Dwaj policjanci z Rudy Śląskiej otrzymali ten wyjątkowy medal za swoją odwagę w trakcie wykonywania czynności służbowych.

Dwaj policjanci garnizonu rudzkiego mł. asp. Marek Buczyński oraz sierż. Daniel Skabek na początku tego roku uczestniczyli w interwencji związanej z pożarem jednego z mieszkań w Rudzie Śląskiej. Wykazując się odwagą, ugasili rozprzestrzeniające się płomienie, a później w zadymionym budynku przeprowadzili ewakuację, ratując tym samym życie i zdrowie mieszkańców. Sami później potrzebowali pomocy ratowników medycznych. Ich wzorowa postawa została właśnie nagrodzona w dniu 28 lipca br. w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, gdzie otrzymali niezwykły medal im. podkomisarza Andrzeja Struja. Taki medal mogą otrzymać policjanci, którzy w wyjątkowy bohaterski sposób narażali swoje życie i zdrowie w trakcie pełnionej służby, w myśl słów roty ślubowania "...Nawet z narażeniem życia”.

Kim był podkomisarz Andrzej Struj?

Andrzej Struj był warszawskim policjantem, który 10 lutego 2010 roku zginął od ciosów nożem po tym, jak podczas swojego urlopu interweniował wobec chuliganów. W ubiegłym roku Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji podpisał zarządzenie ustanawiające odznakę jego pamięci.

"Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków policjanta, ślubuję:

służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny,

strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia.

Wykonując powierzone mi zadania, ślubuję pilnie przestrzegać prawa, dochować wierności konstytucyjnym organom Rzeczypospolitej Polskiej,

przestrzegać dyscypliny służbowej oraz wykonywać rozkazy i polecenia przełożonych.

Ślubuję strzec tajemnic związanych ze służbą, honoru, godności i dobrego imienia służby oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej."

Rudzcy policjanci z wyjątkowym medalem!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również