Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rudzianka straciła aż 129 tys. złotych. Padła ofiarą oszustwa metodą "na policjanta"

 • Dodano: 2020-11-26 08:15, aktualizacja: 2020-11-26 10:12

W ubiegły czwartek fałszywa funkcjonariuszka policji zadzwoniła pod numer telefonu rudzianki i wyłudziła na potrzeby rzekomego „śledztwa” aż 129 tys. złotych. Pomogła jej sama ofiara, która, by uchronić swe oszczędności z banku, przekazała je oszustce. Prosimy wszystkich, a w szczególności osoby starsze o ostrożność w kontaktach telefonicznych, zwłaszcza gdy osoba po drugiej stronie słuchawki chce od nas pieniędzy. Pamiętajmy, że nie należy wierzyć w historie, które ktoś opowiada nam przez telefon.

Mieszkanka jednej z rudzkich dzielnic dała się nabrać na historię przedstawioną jej przez podszywającą się pod policjantkę oszustkę. Informacja, jaką uzyskała, była tą samą, przed którą wciąż przestrzegają policjanci i wszystkie media. Oszczędności rudzianki, deponowane w banku, były rzekomo zagrożone. Jedynym sposobem na ich uchronienie miał być przelew całości oszczędności na policyjne konto. Przerażona kobieta przelała wszystkie pieniądze na konto oszustów wierząc, że w ten sposób za kilka dni pieniądze do niej wrócą. Wczoraj gdy na koncie dalej było pusto zadzwoniła i zapytała prawdziwych policjantów kiedy jej 129 311,12 zł będzie z powrotem przekazane na jej rachunek bankowy.

Przy takich sprawach rodzą się pytania: dlaczego ludzie nie słyszeli o oszukańczej metodzie, dlaczego dali się nabrać, mimo zakrojonych na szeroką skalę kampanii informacyjnych, czy rodzina rozmawiała i uczulała swoich seniorów? Pytanie do internautów: czy wy poruszaliście ten temat ze swoimi rodzicami, babciami, starszymi osobami z rodziny? Przestępcy oszukują już nie tylko 90 i 80-latków, nabierać dają się już nawet ci po sześćdziesiątce.

Jeżeli odebrali Państwo podejrzany telefon z prośbą o pożyczkę czy przekazanie prosimy pamiętać o środkach ostrożności:

 • Nie przekazywać pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewać pieniędzy na wskazane konto bankowe czy też za pomocą tzw. szybkiego przelewu.
 • Nie działać w pośpiechu i  nie podejmować od razu pieniędzy z banku - odłożyć termin wpłaty czy udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
 • Poradzić się znajomych, sąsiadów, rodziny czy policjanta – nr 112.
 • Jeśli ktoś podaje się za funkcjonariusza Policji i żąda od nas pieniędzy, rozłączyć rozmowę poprzez odłożenie słuchawki, zadzwonić pod bezpłatny numer 112 i natychmiast poinformować o takiej sytuacji.
 • O każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować POLICJĘ – nr alarmowy 112
 • Pamiętajmy, że ani policjanci, ani urzędnicy nie żądają od nas wpłaty pieniędzy, tym bardziej przez telefon.

Komentarze (13)    dodaj »

 • Jorg

  wspólczuję tej Pani bo to Jej cały dobytek zycia, gardzę tym bydłem które się naśmiewa z czyjegoś nieszczęscia.Kobieta całe zycie oszczedzała a jakas patologia ją oszukała.

 • dewil

  "rozłączyć rozmowę poprzez odłożenie słuchawki" a czy przez dotknięcie czerwonego przycisku nie można ? bo ja jak odłożę sluchawkę (telefon) to się nie rozłącza...

 • Grześ

  oszuści dzwonią na numery stacjonarne ale to magia dla pokolenia "smartfonowców"

 • kotPrezesa

  A Policja zamiast ścigać oszustów to pałuje kobiety na marszach i zastrasza dzieci ? Za dużo tych oszustw, a za mało złapanych złodziei. Milicja jest dziś bezradna.

 • oh oj

  no właśnie biją kobiety, nabierają je na kase i jak potem lubić policje

 • Zdroworozsadkowy

  Poczytaj ile razy nasi rudzcy policjanci w tym roku zatrzymali takich oszustow!!!Nie uogólniaj - jest Policja w Pcimiu Rudzie Warszawie nie kazdy ...Tak samo jak sa db i zli nauczyciele, lekarz, tak samo jest w policji. Przy okazji wiadomo ze za bezpieczenstwo w miescie odpowiada Prezydent miasta a jest wspomagany przez inne służby.Nie Policja nie Straż Miejska a Prezydent , Wojt itp

 • Zdroworozsadkowy

  Poczytaj ile razy nasi rudzcy policjanci w tym roku zatrzymali takich oszustow!!!Nie uogólniaj - jest Policja w Pcimiu Rudzie Warszawie nie kazdy ...Tak samo jak sa db i zli nauczyciele, lekarz, tak samo jest w policji. Przy okazji wiadomo ze za bezpieczenstwo w miescie odpowiada Prezydent miasta a jest wspomagany przez inne służby.Nie Policja nie Straż Miejska a Prezydent , Wojt itp

 • Binia

  Brak mi słów... Ja nie wiem skąd u ludzi ta ufność... Przecież człowiek człowiekowi wilkiem ( i możecie mnie shejtować za ten tekst ale taka jest prawda)

 • Mamamuminka

  Biedni seniorzy

 • BiBi

  Bardzo biedni

 • olo

  Znamienne jest, że oszuści upatrzyli sobie emerytów jako potencjalne ofiary. Najwyraźniej jest to zamożna grupa społeczna. Mnie nikt nie oszuka na sto tysięcy, chyba że weźmie kredyt na moje nazwisko.

 • n4u

  nie zamożna, a najbardziej naiwna. Ew może to kwestia nagłaśniania akurat wyłudzeń na tej grupie wiekowej.

 • nowak

  Chcesz powiedzieć, że ta biedna grupa poprostu odkłada 13 emerytury?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również