Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rudzianki skorzystały z bezpłatnych konsultacji i badań ginekologicznych

 • Dodano: 2020-08-17 19:30

W niedzielę, 16 sierpnia w Rudzie Śląskiej odbyła się akcja "Rozbierz się i (z)badaj w kobiecym interesie". Kobiety mogły skorzystać z bezpłatnych konsultacji i badań ginekologicznych. Specjalny mobilny gabinet, stanął na parkingu Stadionu Lekkoatletycznego.

Inicjatywa powstała w ramach ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej "W kobiecym interesie", której celem jest zachęcanie Polek do regularnych badań ginekologicznych. Inicjatorem kampanii jest Gedeon Richter Polska, firma specjalizująca się w ochronie zdrowia kobiet. 

- W tegorocznej edycji kampanii chcemy zmierzyć się ze wstydem i go oswoić. Bariery są w nas, ale musimy sobie z nimi radzić, bo wstyd nie może ograniczać profilaktyki zdrowotnej. Dlatego hasłem II edycji kampanii jest "Rozbierz się i (z)badaj w kobiecym interesie".  Jako firma wspierająca kobiety i ich zdrowie czujemy też potrzebę realnego zaangażowania się w przywrócenie możliwości badań profilaktycznych i odciążenie placówek medycznych, które z powodu COVID-19 wykonywały świadczenia w bardzo ograniczonym zakresie. Mamy nadzieję, że nasza akcja spotka się z zainteresowaniem i mieszkanki Rudy Śląskiej zechcą skorzystać z oferowanych przez nas bezpłatnych badań – mówi Aneta Grzegorzewska, rzecznik prasowa w Gedeon Richter Polska.

Spotkanie w Rudzie Śląskiej cieszyło się sporym zainteresowaniem. Przebadane zostały 42 mieszkanki naszego miasta. 

- Rak szyjki macicy – na niego codziennie w Polsce umiera 5 kobiet.  Wcześnie wykryty, jest całkowicie wyleczalny. Na tym etapie jest bezobjawowy, a o jego wykryciu decydują systematyczne, profilaktyczne badania cytologiczne. Dlatego w niedzielę na stadionie w Nowym Bytomiu, wraz z Gedeon Richter Polska, zorganizowaliśmy dzień profilaktyki raka szyjki macicy. Przebadane zostały 42 panie. Każdej dziękujemy za zainteresowanie i udział w akcji.  Mamy nadzieję, że tego typu wydarzenia będą u nas organizowane częściej. Dla zdrowia, dla ludzi - napisała Aleksandra Poloczek, dyrektor MOSiR Ruda Śląska. 

Podczas akcji mobilny gabinet odwiedził 10 miejscowości zlokalizowanych w województwach świętokrzyskim, małopolskim i śląskim, gdzie w weekendy przeprowadzane były bezpłatne konsultacje lekarzy ginekologów oraz badania cytologiczne i USG. 

II edycja kampanii "W kobiecym interesie" została objęta honorowym patronatem większości miast, w których odbywają się akcje: m.in. Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza, Prezydenta Miasta Rybnik oraz Prezydenta Miasta Ruda Śląska. Patronatem merytorycznym akcję objęło Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej organizacje pacjenckie: Ogólnopolska Organizacja Kwiat Kobiecości i Stowarzyszenie Kobiet z Problemami Ginekologiczno-Onkologicznymi Magnolia. Partnerem akcji została również firma Intimex, która wypożyczyła ultrasonograf na bezpłatne badania w regionach.

Rudzianki skorzystały z bezpłatnych konsultacji i badań ginekologicznych

Komentarze (7)    dodaj komentarz »

 • Magdalena

  Super akcja - popieram wszystkie takie związane z badaniami. Sama wiem jakie to ważne bo mam hpv i zmiany na szyjce macicy z jego powodu, teraz jestem w trakcie kuracji żelem papilocare - szczescie że są takie specyfiki pomagajace w regeneracji nabłonka

 • Aleks

  Szkoda że dowiedziałam się o tym wieczorem

 • Mieszkanka

  Powinni tez pomyśleć nad uruchomieniem busa, który sterylizowałby ta patole z 5 dzieci, która nie pracuje i żyje na zasiłkach. W rudzie pełno takich.

 • Dita

  brawo!

 • roksana

  Fajna inicjatywa, żałuję że wcześniej o niej nie przeczytałam ;/

 • zniesmaczona

  Niestety zapisanie się na badanie telefonicznie niemożliwe, a przed 10:00 brak wolnych miejsc (organizatorzy informowali, że zapisy od 10 w dniu badania). Chyba skorzystały tylko panie z UM Ruda Śląska zapisane "po znajomości".

 • Beta

  Fajna inicjatywa. Do ginekologa nie mogę się dostać że względu na pandemię, więc ten projekt umożliwił mi coroczne zbadanie się. Dziękuję :)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.