Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rudzka Straż Miejska obchodziła swoje święto

  • Dodano: 2018-09-17 13:45

W miniony piątek Straż Miejska Rudy Śląskiej obchodziła swoje święto. Z tej okazji wielu strażników pojawiło się w Sali obrad, gdzie nastąpiło między innymi uroczyste mianowanie na wyższe stopnie, a osoby wyróżniające się w swojej służbie otrzymały nagrody i wyróżnienia.

Dzień Straży Miejskie przypada na dzień 29 sierpnia, ale tradycyjnie w rudzkiej jednostce obchodzony jest w pierwszej połowie września. Po uroczystym wprowadzeniu poczty sztandarowej głos zabrał komendant Straży Miejskiej, pan Marek Partuś:

Drodzy koledzy i koleżanki, służba w straży miejskiej jest niezmiennie trudna, pełna poświęceń, wyrzeczeń i ryzyka. Wymaga doskonałego przygotowania fizycznego i psychofizycznego, fachowości, profesjonalizmu zawodowego. Związana jest z codziennym poświęceniem odwagą, a często z narażeniem tego, co dla każdego człowieka jest najcenniejsze -  czyli własnego zdrowa, a w wielu przypadkach nawet życia. Swoją pracą na co dzień bierzecie czynny udział w życiu naszego społeczeństwa, stawiając czoła zagrożeniom i dostosowując się do stale pojawiających się nowych wyzwań. Wasza determinacja i podejmowane decyzje wielokrotnie stanowią wzór obywatelskiej postawy, jednak codzienność pokazuje, że wasze poświęcenie nie zawsze zyskuje uznanie, na jakie zasługuje.

I faktycznie, służba straży miejskiej nie cieszy się dobrym wizerunkiem wśród mieszkańców, utożsamiających ich pracę głównie z kontrolą źle zaparkowanych pojazdów. Jednak podczas uroczystości przedstawiona była również prezentacja pokazująca zakres czynności, jakie są przez tę służbę realizowane.

Obecnie w Rudzie Śląskiej służbę pełni 70 osób zatrudnionych na stanowisku strażniczym, 10 na stanowiskach administracyjnych, z czego 7 obsługuje miejski monitoring. W 2017 roku podjęto 29233 interwencje, w trakcie których ujawniono 22 przestępstwa, 69 osób ujęto i przekazano w ręce policji. 441 osób zostało doprowadzonych do izby wytrzeźwień, 90 osób przekazano służbom medycznym, zabezpieczono 2111 przestępstw i innych wydarzeń specjalnych.

Wśród zadań strażników miejskich wymieniono między innymi kontrolę posesji w zakresie odpowiednich paliw w okresie grzewczym, kontrole posiadaczy psów i sprzątania odchodów, interwencje w sprawie wandali niszczących elewacji farbami, interwencje w sprawie kontroli ruchu drogowego, pomoc bezdomnym lub porzuconym zwierzętom, kontrole targowisk i innych otwartych miejsc handlowych, obsługę monitoringu, interwencje w sprawie zakłócania porządku, działania w ramach współpracy z MOPSem, kontrola i pomoc bezdomnym, szkolenia z samoobrony, działania akcyjne, zabezpieczenie imprez, a także samodoskonalenie w ramach różnych szkoleń.

Po wręczeniu szeregu awansów i nagród, głos zabrała również prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

Gdy patrzymy jakie zadania realizujecie to nie mieści się  w głowie, że robi to 70 osób. 70 osób, które czuwa nad miastem przez 24 godziny na dobę. Jest was coraz mniej, bo tak jak pan komendant powiedział, odchodzą strażnicy do lepiej płatnej pracy. Trudno się dziwić, każdy, kto ma na utrzymaniu rodzinę, myśli przede wszystkim o niej, a wasza praca jest nie zapłacona. I chylę czoła przed wami, że pracujecie, że dbacie o bezpieczeństwo waszego miasta, mimo, że często jesteście zagrożeni.

Przede wszystkim w dniu waszego święta chcę wam podziękować za niesamowicie obywatelską postawę.  – mówiła do zgromadzonych na sali strażników Grażyna Dziedzic.

Głos zabrali również przewodniczący Rady Miasta Kazimierz Myszur, który także podkreślał, że chociaż opinia służby w straży miejskiej jest niepochlebna, to jednak wykonują oni dokładnie to, do czego zostali powołani, a swoją pracę traktują bardzo poważnie, za co należą się im podziękowania.

W imieniu wiceministra energii głos zabrał radny Marek Wesoły, który odczytał list z gratulacjami i podziękowaniami.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również