Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rudzki sanepid nie podaje już informacji dotyczących nowych zakażeń COVID-19. Dlaczego?

 • Dodano: 2020-11-27 13:15, aktualizacja: 2020-11-29 13:24

Każdego dnia Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rudzie Śląskiej podawała dane dotyczące rozprzestrzeniania się koronawirusa w naszym powiecie. Od poniedziałku tego nie robi. Dlaczego?

Do tej pory każdego dnia przed południem na stronie internetowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rudzie Śląskiej ukazywały się informacje o liczbie potwierdzonych zakażeń wirusem SARS-CoV-2, pozytywnych wynikach testów z ostatniej doby, liczbie osób hospitalizowanych i przebywających na kwarantannie, a także liczbie ozdrowieńców i zmarłych. Od poniedziałku, 24 listopada, decyzją Głównego Inspektora Sanitarnego, rudzki sanepid nie podaje już jednak takich informacji.

Rządowa strona z bazą danych

Dlaczego? Aby nie było dezinformacji. Tak uważa Ministerstwo Zdrowia. W tym celu powstała strona z bazą danych, na której są publikowane codzienne raporty dotyczące zakażeń koronawirusem w Polsce. Dane pochodzą z systemu EWP. Raporty są dostępne TUTAJ.

Nie są to jednak dane szczegółowe, a wybiórcze. Dowiadujemy się z nich jedynie, o liczbie nowych przypadków zakażenia koronawirusem oraz liczbie osób, które zmarły z powodu zakażenia. 

- Od poniedziałku, zgodnie z decyzją Głównego Inspektoratu Sanitarnego, jedynym źródłem tych statystyk jest dla nas rządowa strona. Niestety, nie ma tam na razie pozostałych informacji, które codziennie publikował nasz sanepid - liczy ozdrowieńców oraz osób poddanych kwarantannie i nadzorowi epidemiologicznemu. Miejmy nadzieję, że nowy serwis zostanie rozbudowany i będzie prezentować pełny obraz sytuacji w naszym mieście - napisał wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Rudzki sanepid odsyła więc teraz na rządową stronę z raportem zakażeń koronawirusem. Z danych z 27 listopada dotyczących powiatów wynika, że w Rudzie Śląskiej potwierdzono 52 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Zmarła jedna osoba. 


17 060 nowych zakażeń w całej Polsce

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 17 060 osób w całej Polsce; zmarło 579 chorych. Łącznie od początku epidemii wykryto 958 416 przypadków COVID-19. Zmarło 16 147 chorych.

Według danych resortu zdrowia nowe przypadki zakażenia pochodzą z województw: wielkopolskiego (2072), mazowieckiego (2057), śląskiego (1560), kujawsko-pomorskiego (1368), dolnośląskiego (1318), pomorskiego (1258), warmińsko-mazurskiego (1065), łódzkiego (1001), zachodniopomorskiego (915), małopolskiego (868), lubelskiego (802), podkarpackiego (790), opolskiego (536), lubuskiego (494), podlaskiego (491), świętokrzyskiego (406).

Ministerstwo podało, że pozostałe 59 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Zobacz także

Komentarze (11)    dodaj komentarz »

 • boluś

  Jedne podajom ilościowo'inne procyntowo' pytanie skuli czego? I to komu sie [...]i? Ale prowda je jedno'poza ilościom i procyntym! Tym co niy kumajom ' niykiere Prowdy boły drukowane na papiorze kredowym " te niy nodowały sie nowet do [...]y. Terozki Prowdy lecom w Internet, te niy nadajom sie do niczego.

 • górnik

  a po co komu te dane, łażcie w maseczkach, zachowajcie dystans, myjcie sie i zaraza sie zmiejszy, zajmijcie sie soba a nie tym co rząd podaje

 • Leszek

  Bo im prognoza z drugą falą nie wyszła i na siłę szukają sposobu, jak tu zmanipulować danymi. Tak samo już wiedzą o trzeciej fali i kiedy będzie, z tą drugą też wiedzieli kiedy dokladnie się pojawi...

 • Adam

  Cenzura żeby nie było dezinformacji?? Co za bzdury, Ministerstwo zdrowia ludzi ma za idiotów! Manipulowanie statystykami teraz się dopiero zacznie. Do stacji sanepidu: publikujcie prawdziwe dane! My obywatele sami porównajmy jak ministerstwo się bawi w głuchy telefon. Ludzie płacą za to podatki a nie za cenzurę i kłamstwa!

 • boluś

  Te 3,46 ZGONU to jakiś żart? Niypołny zgon? Ale w tym kraju pono syćko idzie na RATY.

 • Carla

  Bo dowiedzieli się prawdy dziecko im pokazało no i cóż statystyk nie ruszy nikt i śmiech na sali razem z tym Millerem jak te dane udostępnia

 • Ruda

  Gdyby ktoś jeszcze myślał, że nie ma cenzury... to właśnie zmienił zdanie

 • Padre

  Teraz to już całkiem statystyki będą wypisywać jakie będą chcieli. Kto ich sprawdzi? Jaj tylko "oni" mają wgląd w sprawozdania sanepidu. Po za tym sanepid jest instytucją publiczną, więc dane też są publiczne. Zakaz jest bezprawny, jak wiele rzeczy w tym kraju

 • n4u

  Zrobili stronę do której tylko oni mają dostęp bo 19latek złapał ich na zaniżaniu liczby chorych - tak - nie tylko robią mniej testów by zmarłych i zakażeń było mniej, ale także gubią dane przy dodawaniu poszczególnych sanepidów ...

 • trol

  Bo PiS to oszusci i zlodzieje pod przykrywka pobożnych urzędników

 • marko

  ..Czyli "monopol" na informację.Można robić co się chce,manipulować, straszyć itd...itd...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.