Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruszyła rekrutacja do przedszkoli w Rudzie Śląskiej

 • Dodano: 2021-03-04 09:15, aktualizacja: 2021-03-04 13:34

1 marca w Rudzie Śląskiej ruszyła rekrutacja do przedszkoli. Na złożenie wniosku o przyjęcie dziecka do placówki rodzice mają czas do 15 marca. Jeżeli dziecko jest już wychowankiem przedszkola i będzie kontynuowało wychowanie przedszkolne w danym przedszkolu, to opiekunowie muszą złożyć odpowiednią deklarację. Powinni to zrobić w terminie od 15 do 19 lutego.

Wszystkie zapisane dzieci znajdą miejsce w przedszkolu. Może jednak nie być to placówka położona najbliżej adresu zamieszkania, bowiem w przypadku przedszkoli nie obowiązuje rejonizacja – mówi Anna Krzysteczko, wiceprezydent ds. społecznych.

Nabór do miejskich przedszkoli będzie trwał od 1 do 15 marca br.

Podobnie jak w latach poprzednich, będzie on prowadzony z wykorzystaniem systemu elektronicznego.

W naborze elektronicznym będą brały udział tylko dzieci zapisywane do przedszkola po raz pierwszy. Rodzice, których dzieci będą kontynuować edukację przedszkolną w dotychczasowym przedszkolu, muszą jedynie złożyć odpowiednią deklarację. Mają na to czas do 19 lutego – wyjaśnia Aleksandra Piecko, naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta.

Jeśli natomiast rodzice zamierzają zapisać dziecko do innego przedszkola miejskiego, muszą wypełnić deklarację o rezygnacji, a ich dziecko będzie uczestniczyło w rekrutacji na takich samych zasadach jak dziecko zapisywane do przedszkola po raz pierwszy. Co ważne, w przypadku nieprzyjęcia dziecka do innej placówki, miejsce w dotychczasowej nie jest dla niego zarezerwowane.

Rodzice, zapisując dziecko do przedszkola po raz pierwszy muszą wypełnić w formie elektronicznej wniosek o przyjęcie do publicznego przedszkola, znajdujący się na stronie internetowej pod adresem www.rudaslaska.przedszkola.vnabor.pl

Rodzice mogą ubiegać się o miejsce maksymalnie w trzech przedszkolach

We wniosku trzeba wypełnić odpowiednio 1, 2 lub 3 przedszkola, według preferencji – tłumaczy Aleksandra Piecko. Należy pamiętać, aby wydruk wniosku wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnienie określonych kryteriów złożyć w przedszkolu pierwszego wyboru. Szczegółowe zasady przeprowadzania rekrutacji oraz wzory wniosków są dostępne w każdym przedszkolu. - O przyjęciu dziecka do placówki nie będzie decydować kolejność zgłoszeń. Jednak niezłożenie w terminie od 1 do 15 marca wniosku do przedszkola pierwszego wyboru spowoduje nieujęcie dziecka w procesie rekrutacji – dodaje.

Tak jak w latach poprzednich, przy naborze dzieci do rudzkich przedszkoli publicznych będą obowiązywać ustalone kryteria.

Przede wszystkim decyduje liczba punktów kryteriów ustawowych. Brane będzie pod uwagę pochodzenie z rodziny wielodzietnej, niepełnosprawność kandydata, rodzica bądź rodzeństwa. Istotne będzie również to czy rodzic samotnie wychowuje dziecko oraz czy dziecko objęte jest pieczą zastępczą – wylicza naczelnik Wydziału Oświaty. – W przypadku równorzędnych wyników na I etapie postępowania rekrutacyjnego, brane będą pod uwagę dodatkowe kryteria – dodaje Aleksandra Piecko.

Do najwyżej punktowanych kryteriów drugiego etapu należy praca obojga rodziców lub opiekuna samotnie wychowującego dziecko (16 pkt), uczęszczanie rodzeństwa dziecka do tej samej placówki, w której o miejsce ubiega się kandydat lub do szkoły podstawowej znajdującej się w tym samym obiekcie lub powiązanej organizacyjnie z wybranym przedszkolem (8 pkt).

31 marca, po weryfikacji wniosków i dokumentów potwierdzających spełnienie kryteriów, komisja rekrutacyjna opublikuje listę dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do danej placówki. Jeżeli dziecko zostanie zakwalifikowane, rodzic będzie musiał złożyć w przedszkolu, do którego dziecko zostało przyporządkowane, potwierdzenie woli uczęszczania do przedszkola. Ma na to czas do 9 kwietnia. W tym celu rodzic powinien udać się do dyrektora przedszkola i podpisać potwierdzenie woli przyjęcia dziecka do przedszkola. Niedopełnienie tego obowiązku przez rodziców w wyznaczonym terminie jest równoznaczne z rezygnacją.

15 kwietnia zostanie podana do wiadomości publicznej lista dzieci przyjętych i nieprzyjętych do danego przedszkola. Jeżeli po zakończeniu rekrutacji w przedszkolach będą jeszcze wolne miejsca, zostanie przeprowadzona rekrutacja dodatkowa.

Ewentualna rekrutacja uzupełniająca rozpocznie się 1 czerwca

W przypadku wolnych miejsc, wychowaniem przedszkolnym mogą być objęte, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, dzieci które ukończyły 2,5 roku. Będzie je mógł przyjąć dyrektor na wolne miejsca od września 2021 r.

Wychowaniem przedszkolnym obejmuje się dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat. W roku szkolnym 2021/2022 dzieci w wieku 3 - 5 lat (urodzone w latach 2016 - 2019) mają prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego. Natomiast dzieci w wieku 6 lat (urodzone w 2015 r.) są obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne. Co za tym idzie, rekrutacją objęte są dzieci w wieku od 3 do 6 lat, zamieszkałe w naszym mieście.

W Rudzie Śląskiej w roku szkolnym 2020/2021 opieką przedszkolną objętych jest 4 094 dzieci w przedszkolach publicznych oraz 242 dzieci w oddziałach przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych, co daje łącznie liczbę 4 336 rudzkich przedszkolaków.

Komentarze (15)    dodaj komentarz »

 • Jo

  I jak zwykle "samotne" kariny z piątką dzieciaków (każde z innym) bydą mieć pierwszeństwo...

 • Karl

  No ruszyła, przez pierwsze pół godziny działała tak jak cała władza na Rudzie, czyli wcale i to nie z powodu przeciążenia serwera tylko niezgodnego z z uchwałą włączania usług po czasie. A to co Pani Krzysteczko zaś pieprzy, to nawet nie ma sensu komentować. Dobrodzieje się k***a znaleźli, jakby nie PiS to do dziś miejsc w przedszkolach do dzieci by nie było, tak jak jest w źłobkach...

 • A.

  To chyba jednak Pan coś robił źle. Logowałam się o 8 i bez problemu zapisałam dziecko do przedszkola. Bez żadnych problemów. A swoją drogą.. Pana zdaniem dzięki PiS-owi mamy miejsca w przedszkolu? Dzięki PiS-owi jest lepiej? Chyba se Pan jaja robi..

 • Karl

  Czy się to łaskawej Pani podoba czy nie, ale to właśnie PIS zmusił ustawowo samorządy do przyjmowania do przedszkoli wszystkich chętnych dzieci od lat trzech.

 • Stefan

  PiS co roku zadłuża Polaków na kolejne 100mld złotych! Jak łaskawy Pan myśli kto to będzie spłacał? Oświecę Pana.. właśnie te dzieci a jak tak dalej pójdzie to nawet ich wnuki. Jest jedna jedyna grupa społeczna która może PiS-owi za cokolwiek dziękować i są to patole, bo dzięki nim mogą siedzieć z [...]**i w domu zamiast w pracy, robić kolejne dzieci i dostawać kasę za free.

 • A.

  Czy to się Panu podoba czy nie dopiero od 2017 niby każde dziecko ma znaleźć miejsce w przedszkolu i to niestety tylko w teorii, bo w praktyce aż połowa gmin nie stosowała się do tego. Poza tym co z tego, że kogos dziecko ma miejsce w przedszkolu ale nie tym które sie wybrało tylko na drugim końcu miasta? Ludzie pracujący nie mogą mieć blisko przedszkola, bo przychodzi jakaś niepracująca, niby samotna Halina i jej sie należy.. I co? Tez zasługa pisu? Naobiecywać a dopilnować by było przestrzegane to jednak co innego.

 • Karl

  No od 2017-go, to kto to wprowadził jak nie PIS ? Nie ma możliwości nie stosowania się do tego, a jeżeli ktoś jest gamoniem i się nie odwołuje przy nie wyznaczeniu miejsca dla jego dziecka, to już jego problem. Reszty bzdur nawet szkoda komentować... Zresztą lokalne zasady ustalają lokalne samorządy, u nas niestety PO-wskie, więc może tam pretensje ? Ale jak mniemam jest Pani zwolenniczką istnienia patologii samorządowej, tyle że za ich decyzje obwiniać raczy rząd.

 • A.

  Typowy pisowiec.. szkoda słów..nie widzicie ile złego robi wasza kochana partia?! Wam nawet jakby ktoś napluł w twarz to powiecie, że deszcz leci byleby nie przyznać, że pis robi coś źle.. Szkoda czasu na rozmowę z kimś takim jak Pan.

 • Karl

  Tylko my tu nie rozmawiamy nt. myśli jakiejś sfrustrowanej - być może odcięciem od koryta - panny, tylko o przedszkolach. A fakty są takie że do dziś nikt poniżej sześciolatka nie dostałby się do przedszkola na Rudzie, gdyby PIS nie zmienił przepisów w 2017 roku. Oprócz dzieci znajomków rzecz jasna...

 • A.

  Mało tego, dziecko szło do przedszkola jako trzylatek a nie sześciolatek i zaskoczę Pana jeszcze bardziej MIESZKAMY NA RUDZIE.

 • A.

  Pan piep**y takie głupoty, że aż strach pomyśleć, że ktoś taki po świecie chodzi. Jak dorosły człowiek może być tak ograniczony żeby pisać takie bzdury...?!Czyta Pan czasami to co Pan tu wypisuje? Po 1 jakie odcięcie od koryta? Po 2 panna? No jednak nie. Po 3 mam dziecko, które przed 2017 poszło do przedszkola i dostało się bez problemów. I tak w razie czego, żeby Pan nie napocili się nad kolejnym wyzywającym mnie komentarzem- nie, nie jestem ani samotną matką, nie mamy żadnego orzeczenia, nie mam znajomosci w przedszkolu itp. Więc chyba jednak żadnej zasługi PiSu tu nie ma.

 • Pracownik marcowy

  Gdyby nie PiS to pewnie na świecie by cię nie było.

 • ! !

  Głupszego komentarza dawno nie czytałam. No może poza wypowiedzią Pana Karla wyżej ;)

 • Pracownik marcowy

  To akurat był sarkazm z mojej strony. Dla mnie każdy kto głosuje na PiS jest upośledzony.

 • !!

  A to popieram. Dla mnie również każdy kto jest za PiSem ma coś nie tak z głową. Pranie mózgu im zrobili..

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.