Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruszyła rekrutacja do przedszkoli w Rudzie Śląskiej

 • Dodano: 2021-03-04 09:15, aktualizacja: 2021-03-04 13:34

1 marca w Rudzie Śląskiej ruszyła rekrutacja do przedszkoli. Na złożenie wniosku o przyjęcie dziecka do placówki rodzice mają czas do 15 marca. Jeżeli dziecko jest już wychowankiem przedszkola i będzie kontynuowało wychowanie przedszkolne w danym przedszkolu, to opiekunowie muszą złożyć odpowiednią deklarację. Powinni to zrobić w terminie od 15 do 19 lutego.

Wszystkie zapisane dzieci znajdą miejsce w przedszkolu. Może jednak nie być to placówka położona najbliżej adresu zamieszkania, bowiem w przypadku przedszkoli nie obowiązuje rejonizacja – mówi Anna Krzysteczko, wiceprezydent ds. społecznych.

Nabór do miejskich przedszkoli będzie trwał od 1 do 15 marca br.

Podobnie jak w latach poprzednich, będzie on prowadzony z wykorzystaniem systemu elektronicznego.

W naborze elektronicznym będą brały udział tylko dzieci zapisywane do przedszkola po raz pierwszy. Rodzice, których dzieci będą kontynuować edukację przedszkolną w dotychczasowym przedszkolu, muszą jedynie złożyć odpowiednią deklarację. Mają na to czas do 19 lutego – wyjaśnia Aleksandra Piecko, naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta.

Jeśli natomiast rodzice zamierzają zapisać dziecko do innego przedszkola miejskiego, muszą wypełnić deklarację o rezygnacji, a ich dziecko będzie uczestniczyło w rekrutacji na takich samych zasadach jak dziecko zapisywane do przedszkola po raz pierwszy. Co ważne, w przypadku nieprzyjęcia dziecka do innej placówki, miejsce w dotychczasowej nie jest dla niego zarezerwowane.

Rodzice, zapisując dziecko do przedszkola po raz pierwszy muszą wypełnić w formie elektronicznej wniosek o przyjęcie do publicznego przedszkola, znajdujący się na stronie internetowej pod adresem www.rudaslaska.przedszkola.vnabor.pl

Rodzice mogą ubiegać się o miejsce maksymalnie w trzech przedszkolach

We wniosku trzeba wypełnić odpowiednio 1, 2 lub 3 przedszkola, według preferencji – tłumaczy Aleksandra Piecko. Należy pamiętać, aby wydruk wniosku wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnienie określonych kryteriów złożyć w przedszkolu pierwszego wyboru. Szczegółowe zasady przeprowadzania rekrutacji oraz wzory wniosków są dostępne w każdym przedszkolu. - O przyjęciu dziecka do placówki nie będzie decydować kolejność zgłoszeń. Jednak niezłożenie w terminie od 1 do 15 marca wniosku do przedszkola pierwszego wyboru spowoduje nieujęcie dziecka w procesie rekrutacji – dodaje.

Tak jak w latach poprzednich, przy naborze dzieci do rudzkich przedszkoli publicznych będą obowiązywać ustalone kryteria.

Przede wszystkim decyduje liczba punktów kryteriów ustawowych. Brane będzie pod uwagę pochodzenie z rodziny wielodzietnej, niepełnosprawność kandydata, rodzica bądź rodzeństwa. Istotne będzie również to czy rodzic samotnie wychowuje dziecko oraz czy dziecko objęte jest pieczą zastępczą – wylicza naczelnik Wydziału Oświaty. – W przypadku równorzędnych wyników na I etapie postępowania rekrutacyjnego, brane będą pod uwagę dodatkowe kryteria – dodaje Aleksandra Piecko.

Do najwyżej punktowanych kryteriów drugiego etapu należy praca obojga rodziców lub opiekuna samotnie wychowującego dziecko (16 pkt), uczęszczanie rodzeństwa dziecka do tej samej placówki, w której o miejsce ubiega się kandydat lub do szkoły podstawowej znajdującej się w tym samym obiekcie lub powiązanej organizacyjnie z wybranym przedszkolem (8 pkt).

31 marca, po weryfikacji wniosków i dokumentów potwierdzających spełnienie kryteriów, komisja rekrutacyjna opublikuje listę dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do danej placówki. Jeżeli dziecko zostanie zakwalifikowane, rodzic będzie musiał złożyć w przedszkolu, do którego dziecko zostało przyporządkowane, potwierdzenie woli uczęszczania do przedszkola. Ma na to czas do 9 kwietnia. W tym celu rodzic powinien udać się do dyrektora przedszkola i podpisać potwierdzenie woli przyjęcia dziecka do przedszkola. Niedopełnienie tego obowiązku przez rodziców w wyznaczonym terminie jest równoznaczne z rezygnacją.

15 kwietnia zostanie podana do wiadomości publicznej lista dzieci przyjętych i nieprzyjętych do danego przedszkola. Jeżeli po zakończeniu rekrutacji w przedszkolach będą jeszcze wolne miejsca, zostanie przeprowadzona rekrutacja dodatkowa.

Ewentualna rekrutacja uzupełniająca rozpocznie się 1 czerwca

W przypadku wolnych miejsc, wychowaniem przedszkolnym mogą być objęte, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, dzieci które ukończyły 2,5 roku. Będzie je mógł przyjąć dyrektor na wolne miejsca od września 2021 r.

Wychowaniem przedszkolnym obejmuje się dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat. W roku szkolnym 2021/2022 dzieci w wieku 3 - 5 lat (urodzone w latach 2016 - 2019) mają prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego. Natomiast dzieci w wieku 6 lat (urodzone w 2015 r.) są obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne. Co za tym idzie, rekrutacją objęte są dzieci w wieku od 3 do 6 lat, zamieszkałe w naszym mieście.

W Rudzie Śląskiej w roku szkolnym 2020/2021 opieką przedszkolną objętych jest 4 094 dzieci w przedszkolach publicznych oraz 242 dzieci w oddziałach przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych, co daje łącznie liczbę 4 336 rudzkich przedszkolaków.

Komentarze (12)    dodaj komentarz »

 • Jo

  I jak zwykle "samotne" kariny z piątką dzieciaków (każde z innym) bydą mieć pierwszeństwo...

 • Karl

  No ruszyła, przez pierwsze pół godziny działała tak jak cała władza na Rudzie, czyli wcale i to nie z powodu przeciążenia serwera tylko niezgodnego z z uchwałą włączania usług po czasie. A to co Pani Krzysteczko zaś pieprzy, to nawet nie ma sensu komentować. Dobrodzieje się k***a znaleźli, jakby nie PiS to do dziś miejsc w przedszkolach do dzieci by nie było, tak jak jest w źłobkach...

 • A.

  To chyba jednak Pan coś robił źle. Logowałam się o 8 i bez problemu zapisałam dziecko do przedszkola. Bez żadnych problemów. A swoją drogą.. Pana zdaniem dzięki PiS-owi mamy miejsca w przedszkolu? Dzięki PiS-owi jest lepiej? Chyba se Pan jaja robi..

 • Karl

  Czy się to łaskawej Pani podoba czy nie, ale to właśnie PIS zmusił ustawowo samorządy do przyjmowania do przedszkoli wszystkich chętnych dzieci od lat trzech.

 • Stefan

  PiS co roku zadłuża Polaków na kolejne 100mld złotych! Jak łaskawy Pan myśli kto to będzie spłacał? Oświecę Pana.. właśnie te dzieci a jak tak dalej pójdzie to nawet ich wnuki. Jest jedna jedyna grupa społeczna która może PiS-owi za cokolwiek dziękować i są to patole, bo dzięki nim mogą siedzieć z [...]**i w domu zamiast w pracy, robić kolejne dzieci i dostawać kasę za free.

 • A.

  Czy to się Panu podoba czy nie dopiero od 2017 niby każde dziecko ma znaleźć miejsce w przedszkolu i to niestety tylko w teorii, bo w praktyce aż połowa gmin nie stosowała się do tego. Poza tym co z tego, że kogos dziecko ma miejsce w przedszkolu ale nie tym które sie wybrało tylko na drugim końcu miasta? Ludzie pracujący nie mogą mieć blisko przedszkola, bo przychodzi jakaś niepracująca, niby samotna Halina i jej sie należy.. I co? Tez zasługa pisu? Naobiecywać a dopilnować by było przestrzegane to jednak co innego.

 • Karl

  No od 2017-go, to kto to wprowadził jak nie PIS ? Nie ma możliwości nie stosowania się do tego, a jeżeli ktoś jest gamoniem i się nie odwołuje przy nie wyznaczeniu miejsca dla jego dziecka, to już jego problem. Reszty bzdur nawet szkoda komentować... Zresztą lokalne zasady ustalają lokalne samorządy, u nas niestety PO-wskie, więc może tam pretensje ? Ale jak mniemam jest Pani zwolenniczką istnienia patologii samorządowej, tyle że za ich decyzje obwiniać raczy rząd.

 • A.

  Typowy pisowiec.. szkoda słów..nie widzicie ile złego robi wasza kochana partia?! Wam nawet jakby ktoś napluł w twarz to powiecie, że deszcz leci byleby nie przyznać, że pis robi coś źle.. Szkoda czasu na rozmowę z kimś takim jak Pan.

 • Pracownik marcowy

  Gdyby nie PiS to pewnie na świecie by cię nie było.

 • ! !

  Głupszego komentarza dawno nie czytałam. No może poza wypowiedzią Pana Karla wyżej ;)

 • Pracownik marcowy

  To akurat był sarkazm z mojej strony. Dla mnie każdy kto głosuje na PiS jest upośledzony.

 • !!

  A to popieram. Dla mnie również każdy kto jest za PiSem ma coś nie tak z głową. Pranie mózgu im zrobili..

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.