Wiadomości z Rudy Śląskiej

Sąd umorzył sprawę Aleksandry S. przewodniczącej Rady Miasta. Dotyczyła jazdy po alkoholu

 • Dodano: 2020-03-03 15:00, aktualizacja: 2020-03-04 13:18

Katowicki sąd warunkowo umorzył sprawę przewodniczącej Rady Miasta w Rudzie Śląskiej Aleksandry S., która usłyszała zarzut prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości. Rozstrzygnięcie jest nieprawomocne. Prokuratura nie wyklucza wniesienia apelacji.

Aleksandra S. jest przewodniczącą Rady Miasta w Rudzie Śląskiej. W poprzedniej kadencji była wicemarszałkiem województwa śląskiego. 18 października 2019 roku na terenie Katowic kobieta została zatrzymana do kontroli drogowej przez funkcjonariuszy policji. Przeprowadzone pierwsze badanie na zawartość alkoholu wykazało 0,29 mg/l (0,6 promila) a drugie 0,26 mg/l - czyli nieco ponad pół promila - alkoholu w wydychanym powietrzu.

Prokuratura Rejonowa Katowice-Północ przedstawiła kobiecie zarzut prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości. W trakcie śledztwa Aleksandra S. przyznała się do popełnienia zarzucanego jej czynu i złożyła wyjaśnienia.

- Twierdziła, że wieczorem piła alkohol, ale rano - przed wyjściem z domu - zbadała się własnym alkomatem, który dał wynik 0,0. Uznała, że czuje się dobrze, dlatego wsiadła za kierownicę - mówiła prokurator Katarzyna Kluczewska, szefowa Prokuratury Rejonowej Katowice-Północ dla Gazety Wyborczej.

Informację o umorzeniu postępowania przekazała we wtorek "Gazeta Wyborcza". Decyzja zapadła przed Sądem Rejonowym Katowice-Zachód. Sąd warunkowo umorzył sprawę i nałożył na Aleksandrę S. roczny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Prokuratura złożyła wniosek o uzasadnienie i po zapoznaniu się z pisemnymi motywami wyroku podejmie decyzję – powiedziała PAP Katarzyna Kluczewska.

Zgodnie z Kodeksem karnym, kierowca prowadzi w stanie nietrzeźwości, jeśli zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila. Wówczas popełnia przestępstwo, za które grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Jeżeli ktoś ma w organizmie od 0,2 do 0,5 promila, jego stan określa się jako "po użyciu alkoholu". To już nie przestępstwo, a wykroczenie, za które grozi kara aresztu, grzywna i czasowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Komentarze (23)    dodaj »

 • Anty Kasta

  KASTA działa!Nic tylko oddać sprawę mediom.Co za kraj! Normalnemu obywatelowi zniszczyli by życie- tu jednak zero kary.

 • Poli

  Chore to jest kobieta powinna dostać wyrok i ponieść konsekwencje. Widać jednak że bycie znanym = bezkarnym.

 • ewa

  W razie napaści na policjanta, lub jazdy po pijaku trzeba doprowadzić do precedensu i powołać się na wyroki z tych spraw.Gratuluję wyboru obrońców. Żenada i wstyd dla sądów w obu przypadkach.

 • ewa

  W razie napaści na policjanta, lub jazdy po pijaku trzeba doprowadzić do precedensu i powołać się na wyroki z tych spraw.Gratuluję wyboru obrońców. Żenada i wstyd dla sądów w obu przypadkach.

 • krnąbrny knur

  Niepochlebne komentarze dotyczące pobłażliwości władzy sądowniczej w stosunku do ludzi ze świecznika znikają jak świeże bułeczki... Brawo portal, czyżby poranny telefon z "góry" celem ustawienia do pionu?! Rozumiem, że macie kredyty do spłacenia, niemniej to czytelnicy generują posty oraz wejścia na stronę.

 • wolnomysliciel ze rudy sl

  Ino spokojnie sądy som wolne iniezalezne,ich wyroki nalerzy szanowac,anie mi tu mondrowac ino do roboty sie brac. anie krakac.

 • lis

  z miasta ście a [...]a ście !!!

 • Kasai

  Wolne niezależne sądy czyt. wolne żarty.

 • jo....

  No i tak się robi w naszym państwie pijany urzędnik może jechać autem i inni nie mogą

 • kpina z ludzi

  Wydmuchała ponad 0.5 promila czyli przestępstwo, przyznała się do winy i tylko zakaz na rok. Jakieś jaja

 • Beny

  Czytam i własnym oczom nie wierzę i to są sprawiedliwe Sądy od PO??? Ciekawe który polityk dzwonił do sędziego MASAKRA!!!!

 • Bunia

  Nadal jest przewodniczącą?

 • Paweł

  To teraz można policjantowi przysolic i sąd uzna że było to działanie usprawiedliwione tak jak u Pana fraasyniuka i można jeździć pod wpływem alkoholu jak pani skowroonek

 • Halemba

  Czyli PiS ma rację co kasta to kasta. Idą się odkazić.

 • zmotoryzowany

  Za małe kary do tych mechanicznych łorzarciuchow.

 • Ruda

  Tak właśnie działają polskie sądy są równi i równiejsi przyklad powyżej dobrze to pokazuje do tego ostatnio Pan Dur..zok i Naj.ztub ...A zwykły szary obywatel miał by za to samo przes...ane.

 • Ryl

  Prawy i sprawiedliwy zapomniałeś dodać jeszcze dwóch Arturów. Zawiszę byłego posła PIS i Dziadosza zastępcę szefa SW z nadania Jakiego, który rozjechał na przejściu kobietę i nic mu się nie dzieje.

 • Kieres

  Na pewno wiesz, że piszesz brednie? No ale ważne, że oklaski są!

 • kacap

  "Przeprowadzone pierwsze badanie na zawartość alkoholu wykazało 0,29 mg/l (0,6 promila) a drugie 0,26 mg/l - czyli nieco ponad pół promila - alkoholu w wydychanym powietrzu." Dalej to są brednie, czyli: "- Twierdziła, że wieczorem piła alkohol, ale rano - przed wyjściem z domu - zbadała się własnym alkomatem, który dał wynik 0,0. Uznała, że czuje się dobrze, dlatego wsiadła za kierownicę - mówiła prokurator Katarzyna Kluczewska, szefowa Prokuratury Rejonowej Katowice-Północ dla Gazety Wyborczej." Proponuję nie pić wódki przed wystawieniem komentarza. Pozdrawiam

 • Rudzianin

  Czyli jak rozumiem można W takim przypadku również powołać się na własny alkomat jak to zrobiła Pani Aleksandra s. Niech żyje kasta .ciekawe jak długo te dziadostwo jeszcze W tym kraju będzie trwało.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również