Wiadomości z Rudy Śląskiej

Śląscy naukowcy, lekarze, samorządowcy w komitecie poparcia Andrzeja Dudy

 • Dodano: 2020-06-23 11:15, aktualizacja: 2020-06-24 13:42

Ponad 150 osób – m.in. przedstawiciele świata akademickiego, górnictwa, medycyny, samorządu i polityki - przystąpiło do Honorowego Komitetu Poparcia prezydenta Andrzeja Dudy, powołanego w woj. śląskim. 

W poniedziałek w Katowicach zaprezentowano skład komitetu i deklarację poparcia. Spośród samorządowców są tam m.in.: prezydent Świętochłowic i burmistrz Bierunia.

"Dziękujemy panu za pięć lat dumnej, skutecznej i pracowitej prezydentury, wierzymy, że następna jej kadencja będzie jeszcze lepsza dla Polski i dla Śląska" - napisali przedstawiciele Komitetu w deklaracji odczytanej przy Pomniku Powstańców Śląskich.

Przewodniczący komitetu, ekonomista prof. Jan Wojtyła mówił, że kandydat do pełnienia najważniejszego urzędu w państwie powinien być kompetentny, doświadczony i wiarygodny – "nie według deklaracji, ale wobec czynów”.

"Można śmiało powiedzieć, że dowodów w tym zakresie prezydent dał bardzo wiele" - ocenił Wojtyła. "To niezwykle ważne, aby nasze spójne, solidarne działanie, dało dobre rezultaty" - dodał.

Jak mówił przewodniczący, komitet poparcia prezydenta liczy ponad 150 osób, większość z ich to osoby spoza świata politycznego, m.in. pracownicy śląskich uczelni, lekarze, działacze opozycji z czasów PRL. Są też osoby pełniące funkcje w administracji rządowej i samorządzie wojewódzkim – minister Woś czy marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski.

"Widzimy pańską troskę Śląsk w każdym aspekcie naszego życia społecznego i gospodarczego, trudnych problemów Śląska" – napisali członkowie komitetu w deklaracji poparcia. - Dostrzegamy pańskie zaangażowanie w nasze problemy, mamy pewność, że Polska, mając takiego prezydenta, jak pan nadal będzie wolnym, suwerennym, demokratycznym bezpiecznym, sprawiedliwy i dynamicznie rozwijającym się państwem, a Śląsk jej najważniejszym gospodarczym zapleczem” - dodali.

Pod deklaracją poparcia podpisali się także np. burmistrz Bierunia Krystian Grzesica, prezes Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego Piotr Buchwald i prezes spółki Węglokoks Kraj Grzegorz Wacławek, wybitny neurolog b. minister zdrowia prof. Grzegorz Opala oraz wirtuoz organów prof. Julian Gembalski z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W Katowicach pojawił się także poseł Marek Wesoły, który pochodzi z Rudy Śląskiej.

"Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli w ten sposób Prezydenta. Dziękujemy przedstawicielom świata nauki, szkolnictwa, samorządu, sportu, organizacji związkowych, górników, leśników, służby zdrowia, dziękujemy mieszkańcom Śląska. To ważna deklaracja, Śląsk zawsze w Prezydencie miał, ma i mam nadzieję, będzie miał wielkie wsparcie" - napisał poseł Marek Wesoły.

Pod deklaracją poparcia podpisał się także prezydent Świętochłowic Daniel Beger.

- Doceniam ludzi, którzy pomagają Świętochłowicom. Taką pomoc dostaliśmy od marszałka, wojewody i premiera - dzięki jego interwencji udało się uratować rekultywację stawu Kalina. Poparcie dla prezydenta Dudy to z mojej strony wdzięczność za przychylność okazaną mojemu miastu. Gdy Świętochłowicami rządził prezydent z Platformy Obywatelskiej o takiej pomocy nie było mowy - mówił Daniel Beger dla Dziennika Zachodniego.

Pod deklaracją poparcia dla Andrzeja Dudy podpisali się także inni samorządowcy.Są to m.in.:

 • Jacek Nowak - chorzowski radny, były przewodniczący rady miasta,
 • Adam Trzebinczyk - wiceprezydent Świętochłowic,
 • Piotr Buchwald - radny i były przewodniczący rady miasta Piekary Śląskie,
 • Marek Urbańczyk - siemianowicki radny,
 • Tomasz Papaj - przewodniczący rady miasta Mysłowice.

Komentarze (23)    dodaj »

 • n4u

  Oni nas nazywali zakamuflowana opcja niemiecka - hanba tym ktorzy na nich glosuja ...

 • Kacper

  no cóz jak wierzysz GW to wierz

 • optymista

  Już się nie mogę doczekać jak prezydenturę obejmie Trzaskowski .Polska będzie opływać w kokosach .

 • zonk

  Hahaha, jak na całe województwo to naprawdę imponująca liczba :) Pewnie eksperci smoleńscy...

 • pabloneruda

  Odważyli się tylko niektórzy,po co ktoś ma ich opluwać taki jak ty i wielu innych .Pani prezydent odważyła się pokazać z Trzaskowskim i już na nią wylała się masa hejtu.Te wybory pokazują nam do czego doprowadziła wolność słowa i możliwość anonimowego obrażania innych.Nie dziwię się ani tvp1ani tvn ,że są narzędziami w rękach rządzących i opozycji.W ten sposób łatwiej jednym i drugim opluwać się i doszukiwać się afer. A w taką mowę nienawiści chętnie się włączają też zwolennicy tych ugrupowań. Samo głoszenie Trzaskowskiego ,że będzie prezydentem wszystkich Polaków już z góry jest skazane na porażkę. Podział kraju jest już na taką skalę ,że należy bardzo wątpić ,że to po tych czy następnych wyborach się zmieni.No chyba Trzaskowski nie liczy,że ci co są za Dudą nagle przejdą na stronę opozycji.Jeżeli teraz była batalia o to kto ma zostać prezydentem, to potem już będzie tylko prawdziwa wojna.Układ rząd PIS - prezydent PO to zapowiedź takiej wojny polko -polskiej, która chyba się już nigdy nie skończy , tym bardziej ,że my wszyscy dajemy się w te nieustające utarczki wciągać.

 • optymista

  Już się nie mogę doczekać jak prezydenturę obejmie Trzaskowski .Polska będzie opływać w kokosach .

 • wykształcony

  No i pięknie jest nas więcej.

 • Jo

  Ale wybitne osobistości

 • Ano

  A żebyś wiedział!

 • anty Pan Duda

  Pan Duda ucina pieniądze miastom, a oni glosują na niego.Samozaoranie.P.S. Ciekawe, czy któryś jak zachoruje na raka pojedzie do tvp się leczyć, bo Pan Duda wolał tam przekazać dwa miliardy zamiast na onkologię !

 • Dobrze robi

  Co ma piernik do wiatraka?

 • Kozel

  Bo piernik podpisuje ustawy ? W mieście jest coraz gorzej bo PiS wycina wszystkie dochody a dodaje wydatków. A myślisz kto podpisuje te ustawy ? Hołownia ?

 • Ryl

  Szkoda, że bohaterski Wesoły nie odzywa się jak plują na Ślązaków.

 • Aloes69

  Iustitiae partes sunt non violare homines, verecundiae non offendere - Cyceron. Tak powinno być, a nie jest

 • schizo

  Cechą sprawiedliwości jest nie krzywdzić ludzi, cechą skromności – ich nie urażać. To dla głąbów.

 • Truda

  Nazwiska do zapamiętania.

 • Rex

  No i super

 • Klaudia

  Nas do sklepów szczują żeby bez maseczkę nie wpu[...] a sami co reprezentują?

 • Wojtyła

  Sami politycy PISu i emeryci żyjący przeszłością. Świetne autorytety!

 • Wojtyła

  Przktycznie sami emeryci, dziękuje za takie autorytety żyjące przeszłością.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również