Już w najbliższą sobotę, 23 października br. na Burloch Arenie w Rudzie Śląskiej Orzegowie dojdzie do niezwykle ciekawego derbowego pojedynku w II lidze rugby pomiędzy K. S. RUGBY Ruda Śląska a Hegemonem Mysłowice.
W ostatniej kolejce rundy jesiennej II ligi zmierzą się wicelider (gospodarz spotkania) i lider ligowej tabeli. Hegemoni z Mysłowic są jak do tej pory rewelacją III poziomu rozgrywek. Zespół, który powstał całkiem niedawno, bo w 2019 r. i swoją przygodę z ligowym rugby 15-osobowym rozpoczął dopiero od tego sezonu, czyli jest prawdziwym beniaminkiem, jak do tej pory wygrał wszystkie swoje mecze. W pokonanym polu pozostawił drugiego bieniaminka ligi Res Energy Rugby Team Olsztyn, Miedziowych z Lubina a nawet spadkowicza z I ligi – Watahę RC Zielona Góra i z kompletem punktów przewodzi ligowej stawce. Gryfy z Rudy Śląskiej zanotowali na początku rozgrywek falstart w postaci wyjazdowej porażki w Olsztynie, lecz później było już tylko lepiej (zwycięstwa nad Lubinem i Zieloną Górą). Rudzianie to utytułowany śląski klub, weterani ligowych boisk - w II i I lidze ze zmiennym szczęściem grają już od 2013 r.
Pierwsze śląskie derby w rugby od 32 lat
Będą to pierwsze śląskie derby w rugby od 32 lat, kiedy to po raz ostatni zmierzyły się ze sobą w ligowych rozgrywkach dwie drużyny z Górnego Śląska: 23.09.1989 - ostatnie derby Górnego Śląska: Czarni Bytom - Śląsk Ruda Śląska, mecz I ligi, rozegrany w Bytomiu, zakończony wynikiem 6:0. Pierwsze, historyczne derby w naszym regionie miały miejsce 31.03.1957. kiedy to Górnik Katowice zmierzył się na najwyższym szczeblu rozgrywek z Górnikiem Kochłowice (obecnie dzielnica Rudy Śląskiej) przegrywając 9:12 na boisku w Murckach.
Warto w tym miejscu dodać, że rugby ma na Górnym Śląsku piękną historię. Górnicy z Rudy Śląskiej Kochłowic zostali zaproszeni do rozegrania w dniu 15 września 1956 r. w Warszawie pierwszego oficjalnego meczu rugby po II wojnie światowej w Polsce. Przeciwnikiem była drużyna AZS AWF Warszawa, która zwyciężyła po wyrównanym i zaciętym spotkaniu tylko 3:0. Historię pisano także medalami: w 1957 - ww. Górnik Kochłowice wywalczy brązowy medal Mistrzostw Polski, w 1959 r. Mistrzem Polski zostali Czarni Bytom, a w 1989 r. tytułem wicemistrzowskim ponownie cieszyli się rugbiści z Rudy Śląskiej.
Rugbowy Kilof Górniczy
Dodatkowym smaczkiem sobotniego meczu będzie specjalna nagroda dla zwycięskiej drużyny - przechodnie trofeum "Rugbowy Kilof Górniczy". Po każdym meczu pomiędzy górnośląskimi drużynami wędrować on będzie do zwycięskiego zespołu. Posiadanie trofeum wzbogaci sportową rywalizację i potwierdzi fakt bycia „najlepszym” na górnośląskim szportplacu.