Wiadomości z Rudy Śląskiej

Śląskie: zmalała liczba górników z koronawirusem, przybywa ozdrowieńców

 • Dodano: 2020-05-28 11:15

W czwartek zmalała ogólna liczba górników zakażonych koronawirusem. Z danych trzech spółek węglowych wynika, że minionej doby liczba ozdrowieńców była znacząco wyższa od liczby nowych przypadków Sars-CoV-2. W PGG przybyło 10 chorych, w JSW 4. Ogółem z grupy zarażonych ubyły 84 osoby.

Łącznie zakażonych koronawirusem jest obecnie ponad 3,6 tys. górników

Największą zmianę zanotowała Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW), w której jeszcze w środę było 1718 przypadków Covid-19, a w czwartek rano 1631. Rzecznik spółki Sławomir Starzyński potwierdził, że pracownicy, u których podwójne badania wykluczyły obecność koronawirusa, stopniowo wracają do pracy. W JSW badania przesiewowe objęły całą ok. 22-tysięczną załogę.

Największe w JSW ognisko koronawirusa to kopalnia Pniówek, gdzie w środę zakażonych było 1542 pracowników, a w czwartek - wobec pojawienia się grupy ozdrowieńców - 1451. W kopalni Zofiówka (jedna z dwóch części kopalni Borynia-Zofiówka) zachorowało 159 osób (wzrost o 1 wobec środy), w kopalni Jastrzębie-Bzie 9, w kopalni Budryk 4, a w kopalni Borynia 8 (wzrost o 3). Kwarantanną jest objętych 266 osób.

W Polskiej Grupie Górniczej przybyło 10 chorych

Wzrost liczby zachorowań (o 10) nastąpił wśród górników Polskiej Grupy Górniczej, gdzie dotąd potwierdzono zakażenie u 1465 pracowników, wobec 1455 raportowanych dobę wcześniej. 2096 osób jest w kwarantannie. W ramach badań przesiewowych od pracowników Grupy pobrano ponad 25,6 tys. wymazów do testów na obecność koronawirusa.

Najwięcej chorych jest w należących do PGG kopalniach: Jankowice (671), Sośnica (454) i Murcki-Staszic (234). Pod kątem SARS-Cov-2 po raz drugi badani są obecnie pracownicy kopalni rudzkiej Bielszowice, gdzie do czwartku potwierdzono 62 przypadki koronawirusa, wobec 57 dobę wcześniej. Od jednego do kilku przypadków zakażenia potwierdzono także w innych kopalniach i w tzw. ruchach PGG.

W związku z prowadzonymi badaniami, w tym tygodniu kopalnie Bielszowice i Pokój w Rudzie Śląskiej nie wydobywają węgla. Trzy inne zatrzymane wcześniej kopalnie PGG: Murcki-Staszic, Jankowice i Sośnica, od ub. tygodnia wznawiają eksploatację i w tym tygodniu osiągnęły połowę zdolności wydobywczych, a w czerwcu mają dojść do pełnych mocy.

Do normalnego poziomu wydobycia powraca kopalnia Bobrek

Najszybciej do normalnego poziomu wydobycia powraca należąca do spółki Węglokoks Kraj kopalnia Bobrek w Bytomiu, gdzie w czwartek zakażonych było 535 pracowników kopalni i współpracujących z nią firm (71). Również w tej kopalni z dnia na dzień przybywa ozdrowieńców - obecnie jest ich 46. W kwarantannie przebywa 15 osób. Do pracy powróciła już ponad połowa załogi, a wydobycie osiągnęło 80 proc. zwykłego poziomu.

Ogółem - według danych pozyskanych przez PAP w trzech spółkach węglowych - w czwartek rano zakażonych było 3631 górników z kilkunastu kopalń, wobec 3715 osób raportowanych dobę wcześniej - oznacza to spadek liczby chorych o 84. Górnicy stanowią niespełna połowę spośród ok. 7,6 tys. wszystkich osób zakażonych w woj. śląskim.

Według opublikowanych w środę po południu danych sanepidu, w woj. śląskim potwierdzono 7590 przypadków koronawirusa. 1554 osoby wyzdrowiały, a 195 zmarło. W szpitalach w regionie jest 346 osób. Od początku epidemii wykonano blisko 72,2 tys. testów na obecność Sars-CoV-2.

Zobacz także

Komentarze (4)    dodaj komentarz »

 • Bzdura

  I zmarł covid górnicy są szczęśliwi.

 • Ryl

  Przecież przedstawiciel boga Jarosława był w Katowicach i zarządził corona raus. I stało się.

 • Ee

  Cuda się dzieją

 • zymła

  dziwne sytuacje nas dopadaja ani jeden z gornikow nie zmarł na szczescie z powodu corony ani jedna pracownica biedry czy lidla aldika itp nie zachorowala CIEKAWYM GUUUEM NAS KARMIA PROPAGANDA NA SKALE SWIATOWA

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.