Zamek Rudzki i dom Karola Goduli w Rudzie Śląskiej odwiedzili Słowianie - waleczni wojowie. W niedzielę Fundacja Zamek Chudów zorganizowała kolejną plenerową imprezę. Tym razem jej bohaterami byli średniowieczni wojownicy.
Plenerowa impreza przyciągnęła tłumy
Podczas wydarzenia, które utrzymane było w średniowiecznym klimacie, rekonstruktorzy zademonstrowali dawne uzbrojenie wojów, omawiając zmiany następujące w tym zakresie w okresie od wczesnego do późnego średniowiecza. Uczestnicy imprezy nie tylko poznali tajniki uzbrojenia, ale i sposób prowadzenia walk rycerskich, a nawet sami wzięli w nich udział. Impreza cieszyła się dużą popularnością, bowiem polana przed ruinami domu rudzkiego „króla cynku” zapełniła się widzami.
Ruinami zamku rudzkiego i domu Goduli zajmuje się Fundacja Zamek Chudów
Przypomnijmy, że wspomniane ruiny domu Karola Goduli i rudzkiego zamku znajdują się przy ulicy Wiktora Bujoczka w dzielnicy Ruda. Początkowo znajdował się tam zamek, który wzniesiono w XIV wieku, ale w XIX wieku został przebudowany. Do naszych czasów zachowały się jedynie fragmenty murów. Właścicielem obiektu obecnie jest Fundacja Zamek Chudów.
Zamek ten w 1543 roku mógł znaleźć się we władaniu Jana Gierałtowskiego, do którego należał także zamek w Chudowie. Obiekt uległ zniszczeniu podczas wojny trzydziestoletniej. Z biegiem lat rozpoczęła się jego odbudowa i przebudowa w pałacyk. Wiadomo, że w 1754 roku działa tu kaplica. Finalnie gmach przebudowano w XIX wieku w stylu neogotyckim, a w 1945 roku został spalony przez żołnierzy Armii Czerwonej.
Do Fundacji Zamek Chudów należą także pozostałości po posiadłości Karola Goduli. Obiekty te ulokowane są na cennym przyrodniczo obszarze w rejonie Rowu Rudzkiego II.