W grudniu ubiegłego roku stopa bezrobocia w Rudzie Śląskiej osiągnęła poziom 3,9 proc.-poniżej średniej krajowej i wojewódzkiej. Wciąż poszukiwani są głównie pracownicy bez specjalistycznych kwalifikacji.
Z danych rudzkiego PUP wynika, że od kilku lat mamy tendencję spadkową stopy bezrobocia. W styczniu 2017 było to 5,6 proc., natomiast w grudniu 3,9 proc. To znacznie poniżej ówczesnej średniej krajowej i wojewódzkiej, która wynosiła odpowiednio 6,6 i 5,2 proc.
Ma to bezpośredni związek z wytężonymi działaniami i ścisłą współpracą Działu Rozwoju Zasobów Ludzkich oraz Działu Pośrednictwa i Doradztwa Zawodowego rudzkiego Urzędu Pracy. W 2017 r. 443 osoby bezrobotne rozpoczęły staże zawodowe, 92 osoby uzyskały dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej, 44 zostały skierowane na miejsca pracy stworzone dzięki refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia miejsca pracy - wylicza Iwona Woźniak-Bagińska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Rudzie Śląskiej.
W mioninym roku PUP pozyskał także 8260 ofert pracy. Jakie propozycje znajdziemy tu dziś? Za pośrednictwem urzędu pracodawcy poszukują m.in.:
- magazynierów - operatorów wózków widłowych
- elektryków,
- fryzjerów,
- mechaników samochodowy,
- sprzedawców,
- pakowaczy
Często wykształcenie nie jest najważniejszym czynnikiem, liczy się dyspozycyjność i chęć do pracy.
W zawodach, do wykonywania których nie są potrzebne specjalistyczne kwalifikacje zawodowe, pracodawcy najczęściej oczekują od kandydatów zainteresowania podjęciem pracy oraz gotowości do rozwoju w danym zawodzie. W zawodach wymagających wiedzy fachowej pracodawcy najczęściej oczekują konkretnych umiejętności, nie zaś formalnego wykształcenia - dodaje dyrektor rudzkiego PUP.
Największe problemy ze znalezieniem pracy wciąż mają kobiety - stanowią one ok. 65 proc. ogółu zarejestrowanych bezrobotnych. Natomiast jeśli chodzi o wiek, wyróżniają się dwie kategorie. Pierwszą stanowią osoby do 30 roku życia - 27 proc. oraz osoby powyżej 50 roku życia - 25 proc. Liczną kategorię stanowią także osoby długotrwale bezrobotne - 40 proc. (stan na grudzień 2017 r.).
Szukasz pracy? Ogłoszenia czekają
Z myślą o tych osobach PUP pozyskuje dodatkowe środki na kolejne programy, cały czas poszerza też swoją ofertę skierowaną do przedsiębiorców - naturalnych partnerów. Od 2004 roku pozyskano środki na realizację 92 projektów, w tym 40 współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej, na łączną kwotę ponad 63,6 mln zł.
W 2018 r. realizujemy 10 projektów, w tym 7 finansowanych ze środków Unii Europejskiej, o wartości 10,85 mln zł. Oferujemy szeroki wachlarz wsparcia obejmujący m.in. indywidualną pomoc doradcy klienta, możliwość nabycia doświadczenia zawodowego w ramach staży, wsparcia w założeniu firmy czy podniesienia kwalifikacji w ramach szkoleń zawodowych. W sposób szczególny zapraszamy osoby zainteresowane nabyciem doświadczenia zawodowego na danym stanowisku pracy w ramach staży - zachęca dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, który znajduje się przy ulicy Ballestremów 16 w Rudzie.
Zainteresowanie mogą kontaktować się z Doradcą klienta, który biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby i predyspozycje, dobierze odpowiedni projekt.