Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Spór o Sąd Najwyższy: protestowali również w Rudzie Śląskiej

 • Dodano: 2018-07-05 12:00, aktualizacja: 2018-07-05 17:08

W środę o godzinie 20 przed Sądem Rejonowym w Rudzie Śląskiej rozpoczął się protest kilkunastu osób przeciwko przerwaniu kadencji Małgorzaty Gersdorf pełniącej funkcję Prezesa Sądu Najwyższego.

Jednym z zapisów Ustawy z dnia 8 grudnia 2017 roku o Sądzie Najwyższym jest przechodzenie sędziów w stan spoczynku w wieku 65, a nie jak do tej pory 70 lat. Ustawa przewiduje jednak, że sędziowie, którzy chcą kontynuować pozostać ciągle czynni zawodowo, mogą złożyć wniosek do prezydenta z prośbą o przedłużenie pracy. Na 27 sędziów, którzy przekroczyli już granicę wieku dopuszczaną w ustawie, 16 złożyło wniosek i pozostanie na swoich stanowiskach, pozostałych 11, którzy się na to nie zdecydowali, kończy pracę.

Problem interpretacji prawa pojawia się jednak w przypadku I Prezes Sądu Najwyższego, Małgorzaty Gersdorf, która 65 lat ukończyła w zeszłym roku, a zatem teoretycznie, jeżeli brać pod uwagę jedynie przepisy wspomnianej ustawy, powinna albo złożyć wniosek do prezydenta, albo opuścić piastowane stanowisko. Jednak Konstytucja w artykule 183, pkt. 3 stanowi, że:

Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego powołuje Prezydent Rzeczypospolitej na sześcioletnią kadencję spośród kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego.

Z kolei w artykule 180 Konstytucja określa, że to osobna ustawa określa granicę wieku, po  osiągnięciu  której sędziowie przechodzą w stan spoczynku.

Powstaje zatem konflikt o interpretację. Przedstawiciele Zjednoczonej Prawicy podkreślają, że ustawa obowiązuje również Małgorzatę Gersdorf, ponieważ technicznie rzecz ujmując jest ona nadal sędzią, więc cenzus wieku również jej dotyczy. Innym argumentem ma być fakt, że nie zostaje ona odwołana, ale przechodzi w stan spoczynku, w związku z czym Konstytucja nie jest łamana.

Nagranie z protestu w Rudzie Śląskiej:

Sama zainteresowana, jak również opozycja, wskazują na wspomniany artykuł 183 ustawy zasadniczej, uznając funkcję I Prezesa Sądu Najwyższego jako osobny organ władzy sądowniczej, mający jasno określoną kadencję, której nie może naruszać żadna ustawa.

Tutaj stosujemy wprost przepisy Konstytucji, stąd nie ma dla mnie problemu, że ustawa zmieniła wiek emerytalny sędziów Sądu Najwyższego w trakcie kadencji – czego się nigdy nie robi bez przepisów intertemporalnych – i w ten sposób zostałam pozbawiona funkcji ustawą, funkcji, która jest określona konstytucyjnie - mówiła podczas niedawnej konferencji prasowej Małgorzata Gersdorf.

W protestach udział wzięło również kilkunastu mieszkańców Rudy Śląskiej, wśród nich organizatorka Krzysztofa Łabudzińska – zapraszamy do posłuchania rozmowy.

Komentarze (75)    dodaj komentarz »

 • carla

  wystarczy 500+ i większość rudzian zadowolona:( niesprawiedliwa polityka ich nieinteresuje

 • rudik

  KONSTYTUCJA mówi , ustala długość trwania kadencji ( 6 lat )!!!!!....a nie o obowiązku ciągłości!!!!!!

 • Baba

  Więc trwa... logiczne

 • Zenobiusz

  Krzysztofa na prezydenta!! (sarkazm)

 • Babcia

  Bezsens

 • Antoni

  Pierwszy w Polsce zabarykadowany sąd ,a te cymbałki protestują a kasta się śmieje.

 • ryl

  proszę o usunięcie zdjęć bo wstyd Rudzie Śląskiej przynoszą :))))

 • Wnerwiony

  Sedziowie - specjalna kasta ich mać.

 • Qq

  Poczekaj aż będziesz miał zatarg z kimś z jedynej partii. Wtedy zobaczysz. Swój swojemu nic nie zrobi a ciebie jeszcze ukarzą tak jak biedaka z Seicento.

 • Zenobiusz

  Czyli ma być tak jak było do tej pory?

 • Marek

  A było lepiej jak rządziła poprzednia ekipa, nie bądźcie śmieszni

 • Zonk

  A czy poprzednia ekipa wybierała sędziów ? Rządy się zmieniały a sędziowie nie. I tak powinno być w normalnym państwie. Jak władza będzie wybierała sędziów to już nikt im nie podskoczy.

 • Marek

  Najlepiej jakby jeszcze sędziowie żyli wiecznie to wtedy by było jak w normalnym kraju każdego powinien obowiązywać wiek emerytalny panujący w kraju a robienie z sędziów kasty nie do ruszenia jest bezprawiem i powinno państwu dać do myślenia, że taką potężną frekwencję mieliście nad waszym protestem.

 • Mer

  A inne grupy zawodowe? a politycy? Trochę rozsądku i trzeźwej oceny. Cokolwiek by nie powiedzieć to politycy fundują nam podziały na lepszych i gorszych ludzi, a naiwni im poklaskują.

 • Prawda

  Kobito baw wnuki na emeryturze a nie bądź łapczywa na pieniądze. Ustąp młodym nie musisz pracować do 70-tki. Wiemy chcesz pracować ponieważ nie masz ciężkiej pracy i to państwowa posadka.

 • Ololo

  A guru PiSowski niby ile ma lat ? Same dziadygi. Dawnopowinni siedzieć na emeryturze. Posłowie do 65 i won z Sejmu.

 • Tom

  Ośmiu dorosłych plus dziecko, protest po .....

 • Mieszkanka

  Ja rozumiem wolność słowa itp ale Pani Krzysztofa nic mądrego nie mówi prócz ciągłego yyyy eeee ymmm to moze juz Pani podziękujemy

 • Nerwica

  Pani Krzysztofa szukała w ten sposób mocnych argumentów do kolejnej sensownej debaty. Była zestresowana tą całą sytuacją.

 • Mariola

  Tylko PiS Ruda Śląska poparła Andrzeja Dude w 2015 roku teraz poprzemy PiS na jesień

1234

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.