Seniorzy to grupa osób, która powinna być otoczona szczególną ochroną, którym należy się szacunek i bezinteresowna pomoc. To często ludzie samotni, zapomniani przez bliskich, potrzebujący rozmowy. Z seniorami pełnymi werwy i zainteresowań spotkali się dzielnicowi i komendant z rudzkiej dwójki.
Ci, którzy jeszcze tak niedawno uczyli nas, dbali o nasze zdrowie i bezpieczeństwo, przez wiele lat pracowali, aby przejść na zasłużoną emeryturę, teraz spotkali się z policjantami, aby porozmawiać o zagrożeniach, jakie na nich czyhają. Przestępcy często wykorzystują łatwowierność, uczciwość, a często naiwność ludzką w bezduszny i okrutny sposób grabią i odbierają to, na co tak ciężko przez całe życie nasi seniorzy pracowali. Bez skrupułów pozbawiają oszczędności i pieniędzy potrzebnych na przeżycie kolejnego miesiąca. W wielu przypadkach odpowiedni poziom wiedzy pozwoliłby im na uniknięcie sytuacji niebezpiecznej. Dlatego też rudzcy mundurowi spotykają się z seniorami i rozmawiają jak być bezpiecznym we współczesnych czasach.
Bezpieczeństwo seniorów przede wszystkim
Głównym celem spotkania z członkami Dyskusyjnego Klubu Seniora działającego przy Miejskim Centrum Kultury w Nowym Bytomiu było uwrażliwienie seniorów na sytuacje, w których można stać się ofiarą przestępstwa, zwiększenie świadomości osób starszych o tego typu zjawiskach i przekazanie informacji jak postępować w przypadku zagrożenia. Dzielnicowi z Wirku i Nowego Bytomia rozmawiali z seniorami, o tym, jak skutecznie poprawić swoje bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania, jak szybko skontaktować się z nimi lub dyżurnym komisariatu za pomocą aplikacji Moja Komenda. Aby seniorzy wiedzieli jak ustrzec się przed nowymi zagrożeniami, mundurowi mówili o metodach działania przestępców, ale przede wszystkim apelowali o ograniczone zaufanie do nieznanych osób. W ostatnich tygodniach wiele osób chce pomagać uchodźcom z Ukrainy, więc nie zabrakło również porad jak zrobić to najlepiej, a przy tym uniknąć oszustów organizujących pseudo zbiórki. W trakcie dyskusji komendant komisariatu podinsp. Katarzyna Dyczka dyskutowała z zebranymi seniorami o roli kobiet w policji, przedstawiając tym duży wkład w funkcjonowanie formacji, jaki ma płeć piękna. Na koniec Pani komendant podsumowała jeszcze raz wszystkie najważniejsze porady i prosiła, aby powtarzać je w rozmowach ze znajomymi poza klubem, aby dotarły do jak największej rzeszy rudzkich seniorów.