Wiadomości z Rudy Śląskiej

"Stacja Biblioteka" z większym dofinansowaniem

 • Dodano: 2018-07-04 09:30

755 tys. zł więcej na rewitalizację zabytkowego budynku dworca kolejowego w Rudzie Śląskiej. Miasto pozyskało 95% dofinansowania na warty ponad 8 mln zł projekt „Stacja Biblioteka”. Środki zostały przyznane w ramach konkursu na dofinansowanie rewitalizacji obszarów zdegradowanych. Tym samym zrezygnowano z przyznanego już wcześniej dofinansowania na niższą kwotę.

Na modernizację zabytkowego dworca w Chebziu złożyliśmy wnioski o dofinansowanie z dwóch źródeł. Okazało się, że w obydwu konkursach rudzki projekt otrzymał dotację. Wybraliśmy oczywiście korzystniejsze rozwiązanie, dzięki czemu na wkładzie własnym w realizację projektu zaoszczędzimy ponad 750 tys. zł – mówi prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

Pierwsze dofinansowanie w kwocie 7 269 280,79 zł zostało przyznane miastu na projekt „Stacja Biblioteka” w marcu br., w ramach konkursu „Dziedzictwo kulturowe” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Drugie rudzki projekt otrzymał w czerwcu br., z działania „Rewitalizacja obszarów zdegradowanych” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. W tym przypadku kwota dofinansowania wynosi ponad 8 mln zł, czyli 95% wartości całego zadania.

Zgodnie z umową o dofinansowanie, projekt nie może uzyskać podwójnego dofinansowania, stąd decyzja o rezygnacji z pierwszej dotacji – tłumaczy Aleksandra Kruszewska, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta.

Kompleksowa rewitalizacja zabytkowego dworca w Rudzie Śląskiej – Chebziu już trwa. Po remoncie obiekt będzie również pełnił funkcję biblioteki.

Przejmując budynek dworca wiedzieliśmy, że nie wystarczy jego wyremontowanie, ale kluczowy będzie pomysł na takie wykorzystanie obiektu, aby to miejsce „żyło” – mówi prezydent Grażyna Dziedzic.– Jestem przekonana, że jesienią zobaczymy jeden z najbardziej interesujących przykładów zagospodarowania dworcowej przestrzeni w kraju – dodaje.

W budynku znajdzie się główna siedziba miejskiej biblioteki, powstanie też kawiarnia, a na zewnątrz „bibliogród” oraz parking. W głównej hali powstanie stalowa antresola ze szklaną balustradą, gdzie zlokalizowane zostaną regały biblioteczne oraz będzie się mieścić czytelnia. Na końcu holu głównego przy wykorzystaniu przeszkleń wydzielona zostanie przestrzeń pod wypożyczalnie, tam też będzie się znajdowało wejście na antresolę. Ponadto projekt przebudowy dworca zakłada utworzenie sali animacyjnej, która będzie przystosowana do realizacji spotkań i prelekcji.

Niewątpliwie jedną z atrakcji odnowionego gmachu dworca będzie „bibliogród”.

To przestrzeń, która utworzona zostanie na zewnątrz budynku. Znajdzie się tam zieleń oraz drobne elementy architektury. Czytelnicy korzystając z biblioteki będą również i tam mogli spędzić wolny czas z książką w ręku – informuje Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji UM.

Ponadto w ramach inwestycji w budynku dworca powstanie także zaplecze administracyjno-biurowe biblioteki. Natomiast z tyłu dworca utworzony zostanie parking na 48 samochodów.

Zachowana zostanie też główna funkcja dworca związana z obsługą pasażerów. W budynku wybudowane zostaną całkowicie nowe ogólnodostępne sanitariaty, dostosowane również do osób niepełnosprawnych. Dodatkowo część holu głównego zaadaptowana zostanie pod kawiarnię.

Wybudowano już ściany działowe i przepierzenia oraz naprawiono konstrukcję zdegradowanych ścian i elementów konstrukcyjnych stropodachów. Trwa montaż konstrukcji stalowej antresoli w nawach bocznych wraz z konstrukcją podłogi. W dalszym ciągu kontynuowane są roboty elewacyjne i montaż stolarki okiennej oraz inne prace zewnętrzne, wykonano w większości instalacje wewnętrzne – wylicza Piotr Janik.

Termin zakończenia prac budowlanych przewidziany jest czwarty kwartał br. Trwają prace związane z ogłoszeniem przetargu na wyposażanie obiektu.

Rewitalizacja dworca w Chebziu jest możliwa dzięki wykupieniu obiektu przez miasto od PKP. Transakcja miała miejsce w ostatnich dniach 2016 r. i kosztowała rudzki samorząd blisko 1 mln zł. Zespół stacyjny w Chebziu został wybudowany pod koniec XIX wieku. Na planach z 1901 roku widnieje już ukształtowany zespół zabudowań, w skład którego wchodzą: budynek główny, poczta, administracja, warsztat i zabudowania peronu Chebzie- Wirek. W latach 1900  -1902, a następnie 1902-1906 nastąpiła dalsza rozbudowa i przebudowa dworca. Najbardziej charakterystycznym elementem zabudowań stacyjnych w Chebziu jest budynek dworca kolejowego. Jego elewacja została wykonana w formie pseudo muru pruskiego, założonego na ruszcie stalowym wypełnionym cegłą licową.

Komentarze (23)    dodaj komentarz »

 • Rozsądna

  Pewno zaraz rozpisze się tu wielu "czytelników", ale każdy ma prawo do własnego zdania. W obecnych czasach ludzie korzystają z książek w formie elektroniczne, więc pakowanie tak dużej kwoty w bibliotekę to jak kupowanie parasola na pustyni. Ogromne koszty przebudowy obiektu, spore koszty utrzymania czegoś, z czego będzie korzystać garstka osób albo to tylko dla czyjegoś widzimisie może pierwsza czytelniczka ma w tym jakiś cel.

 • ANTONI

  w chebziu powinno miasto,, zamontowac'' komisariat POLICJI

 • Rozsądna

  Tak i by miasto musiało wynajmować firmę ochroniarska żeby komisariatu pilnowała hahahaha.

 • trafiłeś w samo sedno

  Słuszna racja.

  • trafiłeś w samo sedno
   2018-07-10 16:11
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • fafik

  Ciekaw jestem kto tam pojedzie żeby sobie film na dvd albo muzykę na cd wypożyczyć??? Wirek był dobra lokalizacją bo to centrum miasta i w miarę "cywilizowane" czego o Chebziu żadną miarą nie można powiedzieć :))) Czy nie można było biblioteki w miejscu starego Hermesa (-u ?) usytuować? Tam sie nie wali a mury nowe solidne

 • Mieszkanka

  Po co? Ja się pytam po co. W tej dzielnicy? Nie minie miesiąc i okna będą powybijane, a mury popisane. Czy w tym mieście ktokolwiek myśli? Cały urząd miasta do wymiany! Maja syf w papierach i w głowach, zabierają ziemie mieszkańcom wmawiając ze to ich, mino ze sad uznał inaczej, wywalają tyle pieniędzy na bibliotekę w miejscu w którym strach przejść nawet w dzień, ale poważnych i potrzebnych rzeczy już się nie potrafi zrobić. Może by tak drogi wyremontować porządnie, a nie tylko latać? Albo tory wyremontować między chebziem a godula? Ewentualnie jak nie stac na nowe tory, to zabrać tory z rudy, ze starej 18? Bo z tego co mi wiadomo, to auta nie potrzebują torów by jeździć!

 • Zawiedziony

  Nie zamierzam już tutaj niczego komentować. Od momentu wpisania mojej opinii, upływa długi czas, zanim osoba odpowiedzialna za cenzurę, zatwierdzi ewentualnie mój komentarz.Na innych portalach, komentarz jest publikowany momentalnie. Takie działanie nie przysporzą portalowi ewentualnych nowych zwolenników.Pozdrawiam Cenzorów

 • bywalczyni

  Jedna dziennikarka wstawia komentarze bardzo szybko ale to się dzieje tylko dwa razy w tygodniu. Reszta po 30 min., godzinie, albo wcale no masakra.

 • Były mieszkaniec Pawła

  W Chebziu nie czyta się książek.Ludzie odchodzą od czytania. W dobie telewizji i innych środków masowej manipulacji, czytają nieliczni.Budynek pięknie odnowiony, lecz mógłby pełnić inną funkcję.

  • Były mieszkaniec Pawła
   2018-07-05 19:54
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • the truth

  Dlatego społeczeństwo jest teraz takie głupie. Łuka bezmyślną papkę jak głodne pelikany. Promocja głupoty i tyle.

 • Wojciech Kostka

  Super wiadomość. Ta biblioteka tchnie życie w dworzec i całe Chebzie. Miejmy nadzieję, że zapoczątkuje to takie same zmiany na lepsze jak przy okazji CISu na Orzegowie, a budynek dworca stanie się miejscem koncentracji życia kulturalnego lokalnej społeczności.

 • Dorota

  Czy zastanawiał się ktoś ile jest w naszym mieście żłobków i przedszkoli? Nie chodzi mi o prywatne. Obecnie jak chce się zapisać dziecko to odsyła się rodziców do innych miast Zabrze Świętochłowice, bo u nas nie ma miejsc. Ale za to mamy biblioteki w każdej dzielnicy i będzie kolejna.

 • krecha

  Nie kolejna, tylko przeniesiona.

 • olo

  "Ale za to mamy biblioteki w każdej dzielnicy i będzie kolejna". A co to ma do żłobków i przedszkoli? Może tylko tyle, że warto pokazać dzieciom już w wieku przedszkolnym , że jest takie miejsce pierwszej potrzeby jak biblioteka. A nie tylko Biedronka...

 • Ktoś.

  Przedszkola i żłobki również są w każdej dzielnicy, dokładnie 44. I nie będzie kolejną biblioteką, tylko nowym budynkiem ;)

 • Mama

  Ktoś. Pierw się upewnij potem pisz a nie piszesz głupoty. W całej rudzie śląskiej są 3 żłobki miejskie Wirek, Ruda 1 i Orzegów w sumie mogą przyjąć max 100dzieci reszta to żłobki prywatne, w których płaci się 800zł za miesiąc za miejsce, czyli nie zależnie od tego czy dziecko chodzi czy nie.

 • Ktoś.

  Po pierwsze była mowa o żłobkach i przedszkolach! A tych jest 31 (publiczne). I dlatego też tak ważna jest kultura czytelnicza, żeby ludzie zaczęli czytać i przy okazji uczyli się czytania ze zrozumieniem ;)

 • mama

  żłobki mamy tylko 3 i w kolejkach 300 oczekujących

 • Pesymista

  Ta przeprowadzka to bedzie gwozdz do trumny tej biblioteki..

 • wcalejednakniesmieszne

  haha ale śmieszne, napisz z jakiej abstynenckiej dzielnicy Ty pochodzisz.

  • wcalejednakniesmieszne
   2018-07-04 12:05
  • Ocena:
  • odpowiedz

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.