Wiadomości z Rudy Śląskiej

Strategia zaktualizowana

  • Dodano: 2018-05-30 09:30

Większa spójność komunikacyjna miasta, rozwój dziedzictwa kulturowego z kluczową rolą Wielkiego Pieca, zwiększenie roli partycypacji społecznej, tworzenie traktów łączących dzielnice miasta czy budowa osiedli senioralnych - to priorytetowe przedsięwzięcia, które mają być realizowane w najbliższych latach w Rudzie Śląskiej.

Miasto zaktualizowało właśnie Strategię Rozwoju Miasta Ruda Śląska do 2030 roku. Oprócz wzbogacenia jej o wykaz rekomendowanych działań, uporządkowano zapisane w niej cele operacyjne i zadania. Niezmienne pozostały cele strategiczne oraz wizja miasta, zgodnie z którą Ruda Śląska ma być miastem dobrym do zamieszkania, pracy i wypoczynku.

Od czasu uchwalenia strategii minęły już cztery lata. W tym czasie zaszło wiele zmian, które mają wpływ na funkcjonowanie rudzkiego samorządu. Wymienić tu można choćby restrukturyzację górnictwa, reformę oświaty czy funkcjonującą na nowych zasadach metropolię. Wszystko to musi mieć swoje odzwierciedlenie w dokumentach strategicznych – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Prace nad aktualizacją tego najważniejszego dokumentu strategicznego miasta trwały rok. Ich pierwszym etapem było zabranie głosu przez samych rudzian. W specjalnie przygotowanych ankietach wzięło udział blisko tysiąc rudzian. 56 proc. badanych dorosłych uważało, że w Rudzie Śląskiej mieszka się dobrze lub bardzo dobrze. Jeszcze wyższy odsetek takich wskazań był wśród badanej młodzieży, która w 66 proc. oceniła w taki sposób fakt mieszkania w Rudzie Śląskiej. Wśród ocenianych różnych sfer życia w mieście najlepiej oceniona została jakość infrastruktury sportowej, którą dobrze i bardzo dobrze oceniło ponad 60 proc. ankietowanych. Na drugim biegunie znalazł się dostęp do żłobków. Tu 37 proc. dorosłych, którzy wzięli udział w badaniu, określiło, że jest z tym źle lub bardzo źle.

Kolejnym etapem prac nad aktualizacją strategii rozwoju miasta były warsztaty eksperckie z liderami grup społecznych z terenu miasta, przedstawicielami rudzkich organizacji pozarządowych, stowarzyszeń oraz instytucji.

To tutaj wypracowano większość postulatów, które zawarte zostały w rekomendowanych do realizacji przedsięwzięciach. Mieszczą się one w zawartych w strategii celach  i zadaniach oraz jednocześnie prowadzą do ich realizacji - wskazuje wiceprezydent Michał Pierończyk.

Lista priorytetowych zadań, które mają być realizowane w ciągu najbliższych lat, to główny wyróżnik aktualizowanego dokumentu.

Określone zostały pola działań, które będziemy w sposób szczególny rozwijać. Mowa tu o m.in. o dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym, spójności komunikacyjnej, rewitalizacji, wzmacnianiu potencjału przedsiębiorczego. Trzeba też zaznaczyć, że podczas aktualizacji strategii nie zmieniliśmy jej najważniejszych zapisów, czyli wizji miasta oraz celów strategicznych – podkreśla Michał Pierończyk.

Ostatnim etapem aktualizacji rudzkiej strategii były konsultacje społeczne oraz przyjęcie dokumentu na ostatniej sesji Rady Miasta przez rudzkich radnych. W przyjętym dokumencie określone zostały także terminy ewentualnych kolejnych okresowych aktualizacji strategii. Pierwsza z nich ma mieć miejsce w 2020 r., kolejne w 2023 r. i 2027 r. 

Tak naprawdę kluczowa będzie aktualizacja zaplanowana na 2023 r. Wtedy obejmować ma ona cały dokument. Będzie poprzedzona przeglądem strategii i weryfikacją aktualności diagnozy, wizji i celów – wylicza Michał Pierończyk.

Przypomnijmy, że Strategia Rozwoju Miasta Ruda Śląska na lata 2014 - 2030 przyjęta została przez rudzkich radnych w marcu 2014 r. Zgodnie z zapisami strategii rozwoju dla Rudy Śląskiej, ma ona być miastem dobrym do zamieszkania, pracy i wypoczynku, a osiągnięcie tego możliwe będzie dzięki wykorzystaniu potencjału i aktywności rudzian. Jak czytamy w dokumencie, miasto powinno rozwijać się z wykorzystaniem własnych naturalnych zasobów oraz bogatego dziedzictwa kulturowego. Dlatego w strategii ujęte zostały te zadania, które dotyczą zagospodarowania i rewitalizacji terenów i obiektów poprzemysłowych. Ponadto kluczowym celem, który ma być realizowany do 2030 r. jest dobre skomunikowanie miasta wraz z dalszą budową trasy N-S, co stymulować ma rozwój gospodarczy na terenach inwestycyjnych. Sporo miejsca w strategii poświęcono poprawie miejskiej infrastruktury oraz sprawom związanym z edukacją, przedsiębiorczością czy budową społeczeństwa obywatelskiego i informacyjnego, utożsamiającego się z miastem.

Komentarze (6)    dodaj »

  • Ziga z Wirku

    Jakoś cicho na portalu o kibolach ganiających w niedzielny wieczór po Wirku i obławie policji.

  • YNY ze kontof

    To był wieczorny jogging Torcidy:) albo tzw. żniwa :)

  • Bomba

    Kachola trenował nowych wilczków

  • N.Bytom

    Bo teraz jeden na drugiego donoszą na Policji !!!!

  • Cop land

    Donoszą jeden na drugiego to bossy z pf ruchu. Takie kozaki buhaha sypia sie bardziej niz piasek na pustynii

  • Lobo

    Kachola z tc robi inaczej

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również