Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Studia a własny biznes - debata w ramach Europejskiego Tygodnia Młodzieży

  • Dodano: 2015-04-29 22:30
Gro młodych ludzi po szkole średniej zadaje sobie pytanie, co mają dalej robić. Zostają postawieni przed dylematem pójścia studia a założeniem własnego biznesu. By łatwiej byłoby im zadecydować w przyszłości, Młodzieżowa Rada Miasta przy współpracy z Instytutem Karskiego zorganizowała debatę Studia a własny biznes.
 
Podczas dzisiejszego spotkania, które odbyło dzięki Międzynarodowemu Instytutu Dialogu i Tolerancji im. Jana Karskiego w towarzystwie wielu znamienitych gości, mieliśmy okazję spojrzeć na naszą przyszłą karierę trochę inaczej niż zwykle. Cykl konferencji, a także debata z pewnością pozwoliły wielu młodym ludziom wyprostować wiele spraw oraz niejasności związanych z pierwszą pracą, wolontariatem oraz studiami. Pani Małgorzata Gościniak zaznajomiła nas z najważniejszymi informacjami na temat bezpiecznej pracy w wakacje, a że te zbliżają się już wielkimi krokami, wielu z nas słuchało z dużym zaangażowaniem. – mówi Paulina Pasieka - Późniejszą konferencję pod tytułem „Pomysł na wolontariat” poprowadziła pani Milena Skupień z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Katowicach i po przybliżeniu definicji wolontariatu dała nam namacalny dowód w postaci zdjęć i filmików na to, że taki rodzaj aktywności daje mnóstwo satysfakcji oraz doświadczeń.  – dodaje - Wwyniki ankiety o tym, czego brakuje młodym firmom na rynku, czego oczekują młodzi, a także jakie są ich aspiracje oraz stosunek do pracy i nauki za granicami naszego państwa zaprezentowała nam Katarzyna Merska-Pietrak, która przyjechała prosto z Warszawy. Na zakończenie naszego spotkania była zaplanowana krótka dyskusja panelowa z zaproszonymi gośćmi, którzy byli pan Janusz Dramski z Centrum Rozwoju Starupów i MŚP, pan Karol Kaprusiak jako reprezentant Agencji Kreatywnej PR a także Pan Olgierd Graca z wydawnictwa Gall. Słowo na zakończenie wygłosiła Pani Bożena Łobzowska z Instytutu Karskiego i to tym pozytywnym akcentem zakończyliśmy nasze spotkanie. Mamy nadzieję, że młodzi ludzie wynieśli coś ważnego dla siebie z tego wydarzenia, a także, że zdobyte informacje powędrują poza mury Urzędu Miasta i dotrą do tych, którzy nie mogli spotkać dzisiaj z nami.
 
Muszę przyznać, że poziom tej dyskusji był niezwykle wysoki zarówno ze strony przedsiębiorców jak i młodzieży. Temat był bardzo ogólny, co dało możliwość ożywionej dyskusji. Cieszę się, że mogłem się podzielić swoimi spostrzerzeniami z perspektywy osoby, która wkracza na rynek pracy, ropoczyna studia i do końca nie wie jak będzie wyglądała jej przyszłość, mimo, że mam dość sprecyzowane plany. Nigdy nie wiemy jednak, co nas czeka, kogo na swojej drodze poznamy, gdzie czeka nas porażka, a gdzie sukces. - mówi Piotr Literski-  Równocześnie dziękuję przedsiębiorcom, którzy zgodzili się wziąć udział w dyskusji i niewątpliwie ubogadzili ją swoim doświadczeniem z "pierwszej linii frontu". Im się udało, a czy nam się uda ? Kto wie, wszystko w naszych rękach. Zgodzę się tutaj z Panem Olgierdem, że nie pieniądze są najważniejsze, a przede wszystkim to, żebyśmy czuli się zadowoleni z tego co robimy, byli spełnieni, niezależnie czy jest to praca na etacie czy własny biznes.
 
Ku uciesze radnych zebranej młodzieży akcja się spodobała i zgodnie doszli do wniosku, że dużo wynieśli ze spotkania.
 
Dzisiejsze spotkanie uświadomiło mi, jak ważny jest nie tylko wolontariat, ale także inwestowanie w siebie, co z pewnością przyda mi się w kształtowaniu mojego przyszłego CV. – mówi Marta Tomaszowska, uczestniczka debaty – Dowiedziałam się również, na co powinnam uważać, podejmując pracę, szczególnie za granicą.
 
Dzisiejsza debata została zorganizowana pod patronatem Europejskiego Tygodnia Młodzieży - międzynarodowego przedsięwzięcia, które w tym roku odbywa się od 27 kwietnia do 10 maja jednocześnie we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Instytut Karskiego, który jest lokalnym punktem Eurodesku w Rudzie Śląskiej, był jej współorganizatorem. – mówi Maja Duda z Instytutu Karskiego - W tym roku działania podczas tego tygodnia będą koncentrowały się na rozwijaniu młodych ludzi, wspieraniu ich potencjału zawodowego oraz na zwiększeniu ich aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym.
 
 
 

Galeria zdjęć

następne zdjęcia »

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • nic za nic

    Własny biznes po szkole średniej? Gratuluję odwagi. Niestety szkoły średnie nie uczą jak zakładać i powadzić biznes. Na rynku natomiast coraz więcej instytutów, doradców i innych tworów, którzy naciągają przedsiębiorców na pseudo szkolenia, warsztaty, dofinansowania ( za odpowiednią opłatą). Staż jest dobry, ale gdy jest uczciwy. Ilu stażystów zostaje zatrudnionych tam gdzie odbywali staż? Powodzenia dla wchodzących na rynek pracy;)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.