Wiadomości z Rudy Śląskiej

Studia a własny biznes - debata w ramach Europejskiego Tygodnia Młodzieży

  • Dodano: 2015-04-29 22:30
Gro młodych ludzi po szkole średniej zadaje sobie pytanie, co mają dalej robić. Zostają postawieni przed dylematem pójścia studia a założeniem własnego biznesu. By łatwiej byłoby im zadecydować w przyszłości, Młodzieżowa Rada Miasta przy współpracy z Instytutem Karskiego zorganizowała debatę Studia a własny biznes.
 
Podczas dzisiejszego spotkania, które odbyło dzięki Międzynarodowemu Instytutu Dialogu i Tolerancji im. Jana Karskiego w towarzystwie wielu znamienitych gości, mieliśmy okazję spojrzeć na naszą przyszłą karierę trochę inaczej niż zwykle. Cykl konferencji, a także debata z pewnością pozwoliły wielu młodym ludziom wyprostować wiele spraw oraz niejasności związanych z pierwszą pracą, wolontariatem oraz studiami. Pani Małgorzata Gościniak zaznajomiła nas z najważniejszymi informacjami na temat bezpiecznej pracy w wakacje, a że te zbliżają się już wielkimi krokami, wielu z nas słuchało z dużym zaangażowaniem. – mówi Paulina Pasieka - Późniejszą konferencję pod tytułem „Pomysł na wolontariat” poprowadziła pani Milena Skupień z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Katowicach i po przybliżeniu definicji wolontariatu dała nam namacalny dowód w postaci zdjęć i filmików na to, że taki rodzaj aktywności daje mnóstwo satysfakcji oraz doświadczeń.  – dodaje - Wwyniki ankiety o tym, czego brakuje młodym firmom na rynku, czego oczekują młodzi, a także jakie są ich aspiracje oraz stosunek do pracy i nauki za granicami naszego państwa zaprezentowała nam Katarzyna Merska-Pietrak, która przyjechała prosto z Warszawy. Na zakończenie naszego spotkania była zaplanowana krótka dyskusja panelowa z zaproszonymi gośćmi, którzy byli pan Janusz Dramski z Centrum Rozwoju Starupów i MŚP, pan Karol Kaprusiak jako reprezentant Agencji Kreatywnej PR a także Pan Olgierd Graca z wydawnictwa Gall. Słowo na zakończenie wygłosiła Pani Bożena Łobzowska z Instytutu Karskiego i to tym pozytywnym akcentem zakończyliśmy nasze spotkanie. Mamy nadzieję, że młodzi ludzie wynieśli coś ważnego dla siebie z tego wydarzenia, a także, że zdobyte informacje powędrują poza mury Urzędu Miasta i dotrą do tych, którzy nie mogli spotkać dzisiaj z nami.
 
Muszę przyznać, że poziom tej dyskusji był niezwykle wysoki zarówno ze strony przedsiębiorców jak i młodzieży. Temat był bardzo ogólny, co dało możliwość ożywionej dyskusji. Cieszę się, że mogłem się podzielić swoimi spostrzerzeniami z perspektywy osoby, która wkracza na rynek pracy, ropoczyna studia i do końca nie wie jak będzie wyglądała jej przyszłość, mimo, że mam dość sprecyzowane plany. Nigdy nie wiemy jednak, co nas czeka, kogo na swojej drodze poznamy, gdzie czeka nas porażka, a gdzie sukces. - mówi Piotr Literski-  Równocześnie dziękuję przedsiębiorcom, którzy zgodzili się wziąć udział w dyskusji i niewątpliwie ubogadzili ją swoim doświadczeniem z "pierwszej linii frontu". Im się udało, a czy nam się uda ? Kto wie, wszystko w naszych rękach. Zgodzę się tutaj z Panem Olgierdem, że nie pieniądze są najważniejsze, a przede wszystkim to, żebyśmy czuli się zadowoleni z tego co robimy, byli spełnieni, niezależnie czy jest to praca na etacie czy własny biznes.
 
Ku uciesze radnych zebranej młodzieży akcja się spodobała i zgodnie doszli do wniosku, że dużo wynieśli ze spotkania.
 
Dzisiejsze spotkanie uświadomiło mi, jak ważny jest nie tylko wolontariat, ale także inwestowanie w siebie, co z pewnością przyda mi się w kształtowaniu mojego przyszłego CV. – mówi Marta Tomaszowska, uczestniczka debaty – Dowiedziałam się również, na co powinnam uważać, podejmując pracę, szczególnie za granicą.
 
Dzisiejsza debata została zorganizowana pod patronatem Europejskiego Tygodnia Młodzieży - międzynarodowego przedsięwzięcia, które w tym roku odbywa się od 27 kwietnia do 10 maja jednocześnie we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Instytut Karskiego, który jest lokalnym punktem Eurodesku w Rudzie Śląskiej, był jej współorganizatorem. – mówi Maja Duda z Instytutu Karskiego - W tym roku działania podczas tego tygodnia będą koncentrowały się na rozwijaniu młodych ludzi, wspieraniu ich potencjału zawodowego oraz na zwiększeniu ich aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym.
 
 
 

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • nic za nic

    Własny biznes po szkole średniej? Gratuluję odwagi. Niestety szkoły średnie nie uczą jak zakładać i powadzić biznes. Na rynku natomiast coraz więcej instytutów, doradców i innych tworów, którzy naciągają przedsiębiorców na pseudo szkolenia, warsztaty, dofinansowania ( za odpowiednią opłatą). Staż jest dobry, ale gdy jest uczciwy. Ilu stażystów zostaje zatrudnionych tam gdzie odbywali staż? Powodzenia dla wchodzących na rynek pracy;)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.