Wiadomości z Rudy Śląskiej

Świąteczne dekoracje już wkrótce ozdobią ulice Rudy Śląskiej

 • Dodano: 2020-12-03 15:00, aktualizacja: 2020-12-08 10:19

92 ozdoby świetlne będą składać się na tegoroczną świąteczną oprawę Rudy Śląskiej. Oprócz dekoracji montowanych na latarniach, w mieście pojawią się również wolnostojące ozdoby przestrzenne. Bożonarodzeniowe oświetlenie uruchomione zostanie po 4 grudnia. Na placu Jana Pawła II tradycyjnie stanie także choinka.

- Tradycyjnie, jak co roku w okresie świątecznym, nasze miasto rozbłyśnie kolorowymi, pięknymi ozdobami. Po 4 grudnia na latarniach oraz w centralnych punktach miasta zostaną zainstalowane w sumie 92 iluminacje. Niestety, w tym roku będzie skromniej niż dotychczas. W ubiegłym roku na przykład zamontowaliśmy około 270 dekoracji, jednak teraz musieliśmy poczynić oszczędności, dlatego zdecydowaliśmy, że przystrojeń będzie o 2/3 mniej. Wierzę jednak, że będą się Państwu podobały i umilą ten radosny, świąteczny czas - napisała prezydent Grażyna Dziedzic

Koszt świątecznego oświetlenia miasta wyniesie prawie 150 tys. zł

Na rynku w Nowym Bytomiu będzie można podziwiać 12-metrową choinkę, na której wierzchołku znajdzie się gwiazda 3D, a oplatać ją będą srebrne warkocze świetlne oraz świecące czerwono-srebrne bombki. W sumie choinka zalśni około 14 tysiącami punktów świetlnych. Na Placu Jana Pawła II pojawi się także ozdoba w kształcie bombki, do której wnętrza będzie można wejść i zrobić sobie zdjęcie. 

Specjalnie oświetlony zostanie również zabytkowy wagon tramwajowy na rondzie w Chebziu, który w tym roku zaświeci  trzema kolorami. Biały będzie dach tramwaju, a jego boki będą różowo-fioletowe. Z kolei przed kopalnianymi wagonikami na rondzie w Halembie stanie ciągnący je renifer, a w nich samych pojawią się prezenty. 

Jak zwykle, światełka i dekoracje przestrzenne 3D zostaną też zamontowane na części słupów oświetlenia ulicznego. Koszt świątecznego oświetlenia miasta wyniesie prawie 150 tysięcy zł.

Boże Narodzenie w cieniu koronawirusa

Niestety, w tym roku z powodu epidemii w Rudzie Śląskiej nie odbędą się tradycyjne spotkania opłatkowe i wydarzenia, takie jak Jarmark Bożonarodzeniowy czy Rudzki Wigilijny Stół. 

- Bardzo żałuję, że nie będziemy mogli się przy tej okazji spotkać. Dla mnie były to zawsze ważne chwile, bo mogłam być wtedy blisko mieszkańców, złożyć sobie z nimi życzenia i przełamać się opłatkiem. W tym roku będzie inaczej, ale to nie oznacza, że musimy zrezygnować ze świętowania, bo magia tych Świąt jest po prostu w nas - napisała prezydent Rudy Śląskiej. 

Zobacz także

Komentarze (19)    dodaj komentarz »

 • :(

  Zgniły, brunatno zardzewiały tramwaj-widmo jak zwykle przeraża. Teraz koszmarek został ubrany w kiczowate oświetlenie. To miś na miarę naszych możliwości.

 • observer

  99% ludzi jest przekonanych że ten tramwaj jest zardzewiały. Przemalujcie go na inny kolor i nie róbcie siary.

 • Kamil

  Pomalujcie ten nieszczęsny zardzewiały tramwaj na rondzie w Chebziu...... Teraz, to rzeczywiście „ozdoba”, że hej..

 • Choinka

  Czytając wypowiedzi mieszkańców Rudy dochodzę do wniosku że najbardziej odpowiada im wegetacja a życie to rzecz nie do ogarnięcia. Może tez nie kupujcie choinek, ozdób na święta, nie róbcie uroczystej kolacji, nie spotykajcie się na wspólnym obiedzie świątecznym bo przecież to KOSZTUJE, a można za te kasę wydana na [...]erele kupić skarpety lub kilo ryżu. Żałośni jesteście. Brawo Miasto.

 • fajerberga

  Ludzie, zrozumcie: kasą z wyłączonych latarni miasto teraz zapłaci za świąteczne iluminacje. Przecież to wszystko dla mieszkańców, czy im się to podoba, czy nie :-)

 • Rudzianin

  Wce prezydent mówił jak to brakuje pieniędzy w kasie miejskiej i jak to musimy oszczędzać, od ponad pół roku wyłączyli na mojej i sąsiednich ulicach oświetlenie a tu proszę ozdóbki i tylko 150tyś zł. Tyle co nic. Wstyd pani Dziedzic wstyd

 • Apek

  Proponuję te ozdoby nie zaswiecac w gęściej protestu tak jak to było wcześniej z niezaswiecaniem latarń na icach

 • POstkomuch

  TĘCZOWA GRAŻYNA OŚWIETLI NAM ULICE ŻEBYŚMY ŁADNIEJ MOGLI WYRZUCAĆ NAJDROŻSZE NA ŚLĄSKU ŚMIECI

 • Karolina

  popieram, bedzie kolorowo i światecznie

 • klijent

  Bykowina osiedle przystanki iluminacje nam zakładajcie,nad golymi lawkami,bedzie goło i wesolo.

 • #DziedzicRaus

  Racja! Tupet mają niesłychany!!! Wiaty przystankowej brak bonaksy nie ma, ale jest 150 tys, na lampki. "Fachowo zarządzają".

 • n4u

  150tyś to o 150tyś za dużo, można by za to dać parę złoty premi świątecznej pracownikom służby zdrowia @Wyborca, to pisia propaganda a nie niemiecka - doucz się

 • Karl

  Jasne, najlepiej tym z POZ pracującym od miesięcy przez telefon. Choć sam pomysł rezygnacji ze świątecznych świecidełek w dobie wyłączania ostatnio latarni głupi nie jest, za to sposób rozdysponowania to kretyństwo. K...a do dziś pamiętam jak tłumaczę konowałowi na oko gdzie mnie boli i on tak sobie lekarstwa na mnie testuje "wypełniając ślubowanie"...

 • 80

  Mówimy stanowcze NIE dla takich ozdób darujcie to sobie poprostu i dołóżcie te pieniądze na inny bardziej szczytny cel

 • #DziedzicRaus

  To rozumiem, że będą świecić wszystkie lampy. Jeżeli nie składajcie wnioski, skoro stać miasto na iluminacje to nie mają argumentu, by lampy były wyłączone!

 • Iks

  Ja chcę światełka. Chociaż trochę...

 • Padre

  To sobie kup, lub jedź pod market!

 • Wyborca

  A PO co nam te ozdoby jak wyłączacie nam światła na ulicach na znak protestu Niemieckiej propagandzie

 • Jjj

  Dokladnie

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.