Wiadomości z Rudy Śląskiej

Świąteczne dekoracje już wkrótce ozdobią ulice Rudy Śląskiej

 • Dodano: 2020-12-03 15:00, aktualizacja: 2020-12-08 10:19

92 ozdoby świetlne będą składać się na tegoroczną świąteczną oprawę Rudy Śląskiej. Oprócz dekoracji montowanych na latarniach, w mieście pojawią się również wolnostojące ozdoby przestrzenne. Bożonarodzeniowe oświetlenie uruchomione zostanie po 4 grudnia. Na placu Jana Pawła II tradycyjnie stanie także choinka.

- Tradycyjnie, jak co roku w okresie świątecznym, nasze miasto rozbłyśnie kolorowymi, pięknymi ozdobami. Po 4 grudnia na latarniach oraz w centralnych punktach miasta zostaną zainstalowane w sumie 92 iluminacje. Niestety, w tym roku będzie skromniej niż dotychczas. W ubiegłym roku na przykład zamontowaliśmy około 270 dekoracji, jednak teraz musieliśmy poczynić oszczędności, dlatego zdecydowaliśmy, że przystrojeń będzie o 2/3 mniej. Wierzę jednak, że będą się Państwu podobały i umilą ten radosny, świąteczny czas - napisała prezydent Grażyna Dziedzic

Koszt świątecznego oświetlenia miasta wyniesie prawie 150 tys. zł

Na rynku w Nowym Bytomiu będzie można podziwiać 12-metrową choinkę, na której wierzchołku znajdzie się gwiazda 3D, a oplatać ją będą srebrne warkocze świetlne oraz świecące czerwono-srebrne bombki. W sumie choinka zalśni około 14 tysiącami punktów świetlnych. Na Placu Jana Pawła II pojawi się także ozdoba w kształcie bombki, do której wnętrza będzie można wejść i zrobić sobie zdjęcie. 

Specjalnie oświetlony zostanie również zabytkowy wagon tramwajowy na rondzie w Chebziu, który w tym roku zaświeci  trzema kolorami. Biały będzie dach tramwaju, a jego boki będą różowo-fioletowe. Z kolei przed kopalnianymi wagonikami na rondzie w Halembie stanie ciągnący je renifer, a w nich samych pojawią się prezenty. 

Jak zwykle, światełka i dekoracje przestrzenne 3D zostaną też zamontowane na części słupów oświetlenia ulicznego. Koszt świątecznego oświetlenia miasta wyniesie prawie 150 tysięcy zł.

Boże Narodzenie w cieniu koronawirusa

Niestety, w tym roku z powodu epidemii w Rudzie Śląskiej nie odbędą się tradycyjne spotkania opłatkowe i wydarzenia, takie jak Jarmark Bożonarodzeniowy czy Rudzki Wigilijny Stół. 

- Bardzo żałuję, że nie będziemy mogli się przy tej okazji spotkać. Dla mnie były to zawsze ważne chwile, bo mogłam być wtedy blisko mieszkańców, złożyć sobie z nimi życzenia i przełamać się opłatkiem. W tym roku będzie inaczej, ale to nie oznacza, że musimy zrezygnować ze świętowania, bo magia tych Świąt jest po prostu w nas - napisała prezydent Rudy Śląskiej. 

Zobacz także

Komentarze (19)    dodaj komentarz »

 • :(

  Zgniły, brunatno zardzewiały tramwaj-widmo jak zwykle przeraża. Teraz koszmarek został ubrany w kiczowate oświetlenie. To miś na miarę naszych możliwości.

 • observer

  99% ludzi jest przekonanych że ten tramwaj jest zardzewiały. Przemalujcie go na inny kolor i nie róbcie siary.

 • Kamil

  Pomalujcie ten nieszczęsny zardzewiały tramwaj na rondzie w Chebziu...... Teraz, to rzeczywiście „ozdoba”, że hej..

 • Choinka

  Czytając wypowiedzi mieszkańców Rudy dochodzę do wniosku że najbardziej odpowiada im wegetacja a życie to rzecz nie do ogarnięcia. Może tez nie kupujcie choinek, ozdób na święta, nie róbcie uroczystej kolacji, nie spotykajcie się na wspólnym obiedzie świątecznym bo przecież to KOSZTUJE, a można za te kasę wydana na [...]erele kupić skarpety lub kilo ryżu. Żałośni jesteście. Brawo Miasto.

 • fajerberga

  Ludzie, zrozumcie: kasą z wyłączonych latarni miasto teraz zapłaci za świąteczne iluminacje. Przecież to wszystko dla mieszkańców, czy im się to podoba, czy nie :-)

 • Rudzianin

  Wce prezydent mówił jak to brakuje pieniędzy w kasie miejskiej i jak to musimy oszczędzać, od ponad pół roku wyłączyli na mojej i sąsiednich ulicach oświetlenie a tu proszę ozdóbki i tylko 150tyś zł. Tyle co nic. Wstyd pani Dziedzic wstyd

 • Apek

  Proponuję te ozdoby nie zaswiecac w gęściej protestu tak jak to było wcześniej z niezaswiecaniem latarń na icach

 • POstkomuch

  TĘCZOWA GRAŻYNA OŚWIETLI NAM ULICE ŻEBYŚMY ŁADNIEJ MOGLI WYRZUCAĆ NAJDROŻSZE NA ŚLĄSKU ŚMIECI

 • Karolina

  popieram, bedzie kolorowo i światecznie

 • klijent

  Bykowina osiedle przystanki iluminacje nam zakładajcie,nad golymi lawkami,bedzie goło i wesolo.

 • #DziedzicRaus

  Racja! Tupet mają niesłychany!!! Wiaty przystankowej brak bonaksy nie ma, ale jest 150 tys, na lampki. "Fachowo zarządzają".

 • n4u

  150tyś to o 150tyś za dużo, można by za to dać parę złoty premi świątecznej pracownikom służby zdrowia @Wyborca, to pisia propaganda a nie niemiecka - doucz się

 • Karl

  Jasne, najlepiej tym z POZ pracującym od miesięcy przez telefon. Choć sam pomysł rezygnacji ze świątecznych świecidełek w dobie wyłączania ostatnio latarni głupi nie jest, za to sposób rozdysponowania to kretyństwo. K...a do dziś pamiętam jak tłumaczę konowałowi na oko gdzie mnie boli i on tak sobie lekarstwa na mnie testuje "wypełniając ślubowanie"...

 • 80

  Mówimy stanowcze NIE dla takich ozdób darujcie to sobie poprostu i dołóżcie te pieniądze na inny bardziej szczytny cel

 • #DziedzicRaus

  To rozumiem, że będą świecić wszystkie lampy. Jeżeli nie składajcie wnioski, skoro stać miasto na iluminacje to nie mają argumentu, by lampy były wyłączone!

 • Iks

  Ja chcę światełka. Chociaż trochę...

 • Padre

  To sobie kup, lub jedź pod market!

 • Wyborca

  A PO co nam te ozdoby jak wyłączacie nam światła na ulicach na znak protestu Niemieckiej propagandzie

 • Jjj

  Dokladnie

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.