Wiadomości z Rudy Śląskiej

Święto Policji w Rudzie Śląskiej. Awans 86 funkcjonariuszy

 • Dodano: 2021-07-07 07:30, aktualizacja: 2021-07-07 08:17

86 funkcjonariuszy rudzkiego garnizonu Policji otrzymało wczoraj mianowania na wyższe stopnie służbowe.

Okazją do wręczenia awansów było Święto Policji

 – W imieniu wszystkich mieszkańców Rudy Śląskiej dziękuję państwu za rzetelność, profesjonalizm, ale przede wszystkim za zaangażowanie w zapewnienie rudzianom bezpieczeństwa i spokoju – powiedział podczas uroczystego apelu wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Obecnie w rudzkiej Policji pracuje:

 • 304 policjantów
 • 46 pracowników cywilnych,
 • 23 wakatów czeka na obsadzenie

- Dla służb mundurowych był to szczególnie trudny rok – podkreślił wiceprezydent Mejer. - Do codziennych obowiązków doszły nowe, związane z walką z pandemią koronawirusa. Z dumą mogę stwierdzić, że Policja w Rudzie Śląskiej wyszła z tarczą z tej walki. Cieszy to tym bardziej, że rudzcy policjanci są w czołówce jeśli chodzi o jakość pracy w całym garnizonie śląskim – powiedział.

- Najważniejsi są ludzie, którzy tworzą Policję i służą tej formacji każdego dnia i nocy, niezależnie od warunków atmosferycznych, sytuacji społecznej czy sanitarnej – podkreślił insp. Mariusz Luszawski, Komendant Miejski Policji w Rudzie Śląskiej.

- Wasz profesjonalizm, zaangażowanie, poświęcenie, oddanie służbie, a także wiedza, doświadczenie i wręcz miłość do drugiego człowieka są gwarantem bezpieczeństwa mieszkańców Rudy Śląskiej – dodał komendant.

- Święto Policji to uroczysty dzień nie tylko dla jednostki, ale również dla naszych rodzin, którym dziękujemy za wyrozumiałość dla naszej służby, często wymagającej poświęceń – zauważa asp. szt. Arkadiusz Ciozak, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Rudzie Śląskiej.

– Wszyscy życzymy sobie, by nasza praca była efektywna, pełna akcji zakończonych sukcesem, spotykała się ze społeczną akceptacją i szacunkiem, a także przynosiła nam, policjantom, poczucie dobrze spełnionego obowiązku – dodaje.

Każdego dnia rudzcy funkcjonariusze Policji:

 • przyjmują średnio 65 zgłoszeń
 • przeprowadzają 42 interwencje,
 • spędzają ponad 400 godzin w służbie patrolowej,
 • wykonują blisko 30 badań stanu trzeźwości,
 • ujawniają 80 wykroczeń.

Wysoka wykrywalność przestępstw

Warto podkreślić, że rudzcy policjanci mogą pochwalić się dużą skutecznością w wykrywaniu przestępstw oraz ujmowaniu ich sprawców. W ubiegłym roku wykrywalność przestępstw narkotykowych i gospodarczych wyniosła 99%. Ponadto zabezpieczono ponad 5 kg amfetaminy i blisko 2 kg marihuany, a także inne środki odurzające. Zlikwidowano też kilka plantacji konopi.

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym

Niestety, w tym roku pogarszają się statystyki z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Od stycznia do czerwca ujawniono 95 pijanych kierowców. Tylko w zeszłym miesiącu zatrzymano 42 kierowców, którzy zdecydowali się na prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu. Odnotowano też 15 wypadków i 111 kolizji, w których uczestniczyło 6 kierowców prowadzących „na gazie”. W czerwcu ubiegłego roku odnotowano natomiast 6 wypadków oraz 107 kolizji z udziałem 4 pijanych kierowców. Przypomnijmy, że w całym 2020 roku miały miejsce 73 wypadki, ponad tysiąc kolizji oraz wykryto 184 kierowców nietrzeźwych (zawartość alkoholu powyżej 0.5 promila) i po spożyciu alkoholu (zawartość alkoholu do 0.5 promila).

Warto przypomnieć o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, która usprawnia działania Policji. Jest to aplikacja, która pozwala mieszkańcom zgłaszać różnego rodzaju wykroczenia. W ubiegłym roku było ich 942. Najczęściej zgłaszano: nieprawidłowe parkowanie (323 zgłoszenia), spożywanie napojów alkoholowych w miejscach niedozwolonych (246 zgłoszeń), przekroczenie dozwolonej prędkości (80 zgłoszeń), akty wandalizmu (55 zgłoszeń) czy też niewłaściwa infrastruktura drogowa (54 zgłoszenia).

Święto Policji zostało ustanowione w 1995 roku i przypada 24 lipca

Data ta upamiętnia powołanie Policji Państwowej ustawą Sejmu II RP w 1919 roku. Policjantom wręczane są odznaczenia, akty mianowania na wyższe stopnie policyjne oraz stanowiska służbowe. Jest to również okazja do uczczenia pamięci po zmarłych funkcjonariuszach. Obecnie oprócz 16 komend wojewódzkich funkcjonuje Komenda Główna Policji, Centralne Biuro Śledcze, Biuro Spraw Wewnętrznych, Komenda Stołeczna Policji oraz Centralne Laboratorium Kryminalistyczne w Warszawie. Przyszli funkcjonariusze uczą się policyjnego fachu w pięciu placówkach, m.in. w Katowicach.

Zobacz także

Komentarze (6)    dodaj komentarz »

 • Gwiazda

  Buczyński powinien otrzymać najwyższy stopień za statystyki przeszukiwania osób które napotka na swojej drodze pieszych bądź mobilnych

 • fajerberga

  "Każdego dnia rudzcy policjanci (...) wykonują BLISKO 30 KONTROLI trzeźwości" To przecież brzmi, jak żart... chyba że jest to tak infantylnie sformułowane i w ramach każdej kontroli jest kontrolowanych np. 100 czy 200 kierujących - no to już co innego :-)

 • Danuta

  Paru gliniarzy znam fajni ludzie wiedza ze sluża nie pracują.Niestety inni tylko dla statystyk. Większość Vipów ze zdjęcia nie wie co to Ruda Slaska. Nie zna miasta ludzi nie czuje go a niby rządzi. Co zauważalne to to ze brak w tej ekipie młodości, świeżości nowego spojrzenia nie tylko dla liczb a dla ludzi. Komendanci ze Straży Pożarnej i Policji chyba maja juz kolo 60 wiec powinni podziękować

 • fajerberga

  No i co z tego, że nie znają miasta? Ważny jest wyższy stopień na pogonie i ofkors związana z tym "koperta". A reszta? Reszta się nie liczy...

 • Danuta

  Paru gliniarzy znam fajni ludzie wiedza ze sluża nie pracują.Niestety inni tylko dla statystyk. Większość Vipów ze zdjęcia nie wie co to Ruda Slaska. Nie zna miasta ludzi nie czuje go a niby rządzi. Co zauważalne to to ze brak w tej ekipie młodości, świeżości nowego spojrzenia nie tylko dla liczb a dla ludzi. Komendanci ze Straży Pożarnej i Policji chyba maja juz kolo 60 wiec powinni podziękować

 • Rudzianin

  Gratuluje policjantom - jednocześnie życzę odpowiedzialnym władz samorządowych.Niestety obecne nie rozumieją kto odpowiada za bezpieczeństwo w miescie !!!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.