Wiadomości z Rudy Śląskiej

Swoją działalność zainaugurowała dziś Rada Seniorów Miasta Ruda Śląska II kadencji

 • Dodano: 2021-06-21 14:30

Swoją działalność zainaugurowała dziś Rada Seniorów Miasta Ruda Śląska II kadencji. Rada Seniorów ma charakter konsultacyjny, doradczy i inicjatywny. Służy integracji międzypokoleniowej, ma zapobiegać marginalizacji potrzeb osób starszych oraz wspierać ich aktywność w życiu społecznym miasta. 


Ruda Śląska: II kadencja Rady Seniorów

II kadencja Rady Seniorów potrwa do 2025 roku. Liczy ona 18 osób, które od lat angażują się w sprawy społeczne, działając m.in. w organizacjach pozarządowych czy innych podmiotach działających na rzecz osób starszych. 

- W imieniu Pani Prezydent Grażyna Dziedzic miałam okazję powitać nowych radnych oraz zapewnić o naszej gotowości do współpracy. Na pewno będziemy uważnie wsłuchiwać się w głosy i opinie Radnych Seniorów. Mam nadzieję, że wspólnie zrealizujemy kolejne inicjatywy, by rudzcy seniorzy mogli rozwijać swoje pasje i zainteresowania, byli bezpieczni i wiedzieli, gdzie szukać pomocy w rozwiązywaniu swoich problemów - napisała wiceprezydent Anna Krzysteczko.

Na członków Rady Seniorów II kadencji zostali wybrani: Weronika Chruszczyk, Stefan Czerny, Władysław Dryja, Jerzy Grzesica, Jerzy Kalus, Jan Krawczyk, Czesława Kwaśniok, Gizela Musioł,  Krystyna Niestrój, Stanisław Osmala, Józef Osmenda, Henryka Skowrońska-Wawok, Jan Szczyrba, Bazyli Tyszkiewicz, Stanisław Witała, Maria Witek, Jerzy Woźniak, Mirosława Żmij.


Rada Seniorów ma służyć integracji międzypokoleniowej

Gminy otrzymały uprawnienia do tworzenia rad seniorów w listopadzie 2013 roku. Rudzcy radni stosowną uchwałę podjęli jesienią 2014 roku. Rudzka Rada Seniorów może liczyć od 15 do 21 członków, wybieranych przez prezydenta miasta spośród kandydatów zgłaszanych przez przedstawicieli organizacji pozarządowych, podmiotów działających na rzecz osób starszych lub przez osoby niezrzeszone. Przynajmniej 2/3 jej składu muszą stanowić osoby, które ukończyły 60. rok życia, natomiast 1/3 mogą stanowić osoby młodsze, będące przedstawicielami podmiotów działających na rzecz osób starszych.

Rada Seniorów ma służyć integracji międzypokoleniowej, zapobiegać marginalizacji potrzeb osób starszych, wspierać ich aktywność w życiu społecznym miasta.

Przez pięć dzięki Radzie Seniorów w Rudzie Śląskiej zrealizowano wiele pożytecznych inicjatyw m.in.:

 • W mieście została wprowadzona Rudzka Karta Seniora 60+. Dzięki niej osoby starsze objęte są systemem zniżek na produkty i usługi zaproponowane przez partnerów programu. 
   
 • "Rekreacyjne poniedziałki dla seniora" to kolejna inicjatywa Rady Seniorów, prowadzona we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji. Dzięki niej w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca, w godz. 18:00 – 19:00, seniorzy mogli korzystać ze stadionu lekkoatletycznego przy ul. Czarnoleśnej w Nowym Bytomiu, w obecności instruktorów. 
   
 • Ważnym aspektem pracy Rady Seniorów było też dbanie o bezpieczeństwo i edukację starszych osób. Organizowane były m.in. spotkania z przedstawicielami Komendy Miejskiej Policji i lekarzami specjalistami. Odbywały się także szkolenia w temacie współpracy i kontaktów z ZUS, prowadzone przez przedstawicieli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz także

Komentarze (10)    dodaj komentarz »

 • KW

  "Na członków Rady Seniorów II kadencji zostali wybrani..." przez kogo? jakie kryteria wyboru? z ciekawości pytam :)

 • tomex

  a podobno jesteśmy biednym miastem.

 • nowobytomoianin

  I WSZYSCY BEZ MASECZEK!!!

 • boluś

  Mistrzunio [...]OKREACJI zwanyj u nos DEMOKRACJOM "OZZI" ! Niywybrany na niy'po'RADNEGO bo 'uczciwie' w ulotce napisoł co i tak niy je w stanie nic robić i niy kce ! Som se zrobioł RADE' som do niyj wybroł i przytuloł kolesi i cool?leżanki? Takie jajca yno w RUDZIE !

 • fajerberga

  Rada Seniorów, czyli mieszanka ORMO-wców, ZBOWiD-owców i styropianowców :-)

 • Ja

  18 osób, które od lat angażują się w sprawy społeczne. Zapomniano tylko dodać, że nie była to praca społeczna dla miasta i mieszkańców. Angażowali się za wielka kasę a jak poustawiaali siebie i rodzinę wiedzą oni.

 • #DziedzicRaus

  Krzysteczko czyli wstyd -Frau łącząca klasy! W radzie seniorów nie skrytykują za to!Dla mnie ta rada nie ma sensu! Dlaczego nie ma rad dzielnic?! Bo w takich radach mógłby się pojawić ktoś, nowy, kto mógłby zostać radnym a nawet Prezydentem!

 • Pusia

  Kolejne gęby do utrzymania

 • ciekawy

  Tak jest,przystanki autobusowe bez zadaszenia,ale na stowaszyszenia bale wycieczki teatry kasa jest,elegancko tosie krenci ,cały ten iteresik,ale za czyje.

 • boluś

  Rada Trwale Przyrośniyntych i Absolutnie Niyzbyndnych !

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.