Wiadomości z Rudy Śląskiej

Systemy instalacyjne zapewniające ciepło - który wybrać?

  • Dodano: 2022-05-25 10:45

Zasadniczo można stwierdzić, że wszystkie trzy najczęściej wybierane rodzaje ogrzewania oferują najlepsze właściwości środowiskowe tylko w połączeniu z fotowoltaiką i słoneczną energią cieplną. Koszty operacyjne można obniżyć dzięki alternatywnym systemom (możesz porównać najlepsze systemy instalacyjne w sklepie Euroterm24). Co więc zalecamy?

  • Pompa ciepła: ogólnie rzecz biorąc, pompy ciepła zaleca się tylko do dobrze izolowanych budynków. Ten system ogrzewania byłby zatem odpowiedni tylko dla nowych budynków lub starych budynków, które zostały odnowione pod względem efektywności energetycznej.

  • Ogrzewanie pelletem: Chociaż systemy ogrzewania pelletem mają niewielki wpływ na środowisko, według są one zalecane z małym zastrzeżeniem - ograniczoną podaż drewna.

  • Gazowy kocioł kondensacyjny: Jeśli zależy Ci na cenie, możesz użyć tego grzejnika - równowagę środowiskową można poprawić dzięki fotowoltaice i słonecznej energii cieplnej

Jakie systemy grzewcze należy jeszcze rozważyć?

W porównaniu do powyższych rodzajów ogrzewania nie wzięliśmy jeszcze pod uwagę systemów ogrzewania olejowego. Grzejniki olejowe generalnie emitują więcej CO2 na kilowatogodzinę wyprodukowanej energii cieplnej niż grzejniki na gaz ziemny. Jednak emisje można znacznie zmniejszyć dzięki nowoczesnym olejowym kotłom kondensacyjnym. Ogrzewanie olejowe może nadal stanowić alternatywę w regionach bez podłączenia do sieci gazu ziemnego. Dotyczy to zwłaszcza nowoczesnych olejowych kotłów kondensacyjnych. Zużywają do 30 proc. mniej paliwa niż stosowane wcześniej urządzenia niskotemperaturowe czy stare kotły olejowe.

Ciekawa wskazówka! Jeśli połączysz ogrzewanie olejowe z energią słoneczną, możesz jeszcze bardziej zmniejszyć zużycie i emisje. Właściciele domów, którzy już korzystają z istniejącej infrastruktury do ogrzewania olejowego, zyskują na niższych kosztach, jeśli tylko zdecydują się wymienić swoje stare urządzenie na nowy kocioł kondensacyjny. Nagrzewnice olejowe będą jednak sprzedawane bez ograniczeń tylko do 2025 roku. Od 2026 roku sprzedaż będzie częściowo zabroniona, jeśli ogrzewanie olejowe nie będzie połączone z energią odnawialną. Sprzedaż samodzielna jest możliwa tylko w wyjątkowych przypadkach, na przykład w przypadku „trudności / niemożliwości w montażu innego systemu”.

LPG jako alternatywa w przypadku braku przyłącza gazowego?

Oprócz ogrzewania olejowego regiony bez przyłącza gazu ziemnego mogą korzystać z systemów grzewczych zasilanych płynnym gazem. Zaleta? Konsumenci są niezależni od sieci. Gaz jest magazynowany w zewnętrznym zbiorniku do ogrzewania. Grzejniki na gaz płynny można polecić do budynków, które są zamieszkane tylko tymczasowo i znajdują się w bardzo ciepłych regionach. Oczywiście tutaj także można zmniejszyć zużycie, łącząc grzejnik z technologią wykorzystującą energię słoneczną. Wygląda więc na to, że wykorzystanie systemu fotowoltaiki lub innego, korzystającego z energii słonecznej jest najlepszym, najtańszym i najbardziej ekologicznym sposobem na ogrzanie własnego, nawet największego domu. Jedynym problemem jest początkowa inwestycja i koszt instalacji, która będzie się zwracać latami.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.