Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ten insekt wciska się do polskich domów. Czy jest niebezpieczny?

  • Dodano: 2021-10-29 08:00, aktualizacja: 2021-10-29 11:38

Wtyk amerykański coraz częściej widziany jest w polskich domach – wraz z nadejściem jesieni, ten insekt poszukuje dla siebie schronienia. Mieszkańcy Śląska mówią o prawdziwej inwazji, tak jak w przypadku biedronek azjatyckich. Czy wtyki amerykańskie mogą być niebezpieczne? 

Często mylony z karaluchem

Wtyki amerykańskie, nazywane przez dzieci pieszczotliwie „śmierdziuchami” to pluskwiaki bliźniaczo podobne do karaluchów. Z tego powodu wywołują w ludziach raczej niemiłe odczucia. Jego naturalnym środowiskiem były dotychczas Meksyk, Kanada oraz Stany Zjednoczone, jednak już w 1999 roku zauważono jego obecność także w Europie, dokładnie we Włoszech. W naszym kraju zaobserwowano go w 2007 roku i od tego czasu zadomowił się u nas na dobre. Ze względu na nietolerancję niskich temperatur, już jesienią wtyki amerykańskie szukają schronienia w domach, garażach oraz magazynach.

Wtyk amerykański – jak wygląda?

Wtyka amerykańskiego można poznać po czarnej lub brązowej głowie, brunatnym tułowiu oraz żółtych plamkach, znajdujących się na przedpleczu. Owad potrafi osiągnąć długość 1,5-2 cm. Ma trzy pary odnóży, a ostatnia z nich jest znacznie wydłużona. Posiada także długie czułki oraz bardzo wypukłe oczy. W Polsce występuje aż 17 gatunków wtyka, które nieznacznie różnią się od siebie wyglądem. Wtyki można także rozpoznać po wydzielanym w sytuacjach zagrożenia nieprzyjemnym zapachu – właśnie dlatego dzieci często nazywają tego pluskwiaka „śmierdziuchem”.

Czy jest niebezpieczny?

Wtyk amerykański nie stanowi zagrożenia dla człowieka – jego obecność może jednak zaszkodzić drzewom iglastym, na których żeruje. Pluskwiak wysysa soki z niedojrzałych szyszek, w szczególności sosnowych, co powoduje zaburzenia w ich rozwoju, a także prowadzi do uszkodzenia igieł. Aby pobiegać pokarm z drzew, został wyposażony w kłujkę, którą w chwilach zagrożenia może wykorzystać przeciwko człowiekowi. Dlatego próbując schwytać tego owada, trzeba zrobić to bardzo szybko, aby nie zdążył nas ukłuć. 

Jakie są objawy ukłucia wtyka? Przede wszystkim podrażnienie i zaczerwienienie skóry w miejscu ukąszenia, które może trwać przez około 48 godzin.

W skrajnych przypadkach wtyki amerykańskie mogą naruszyć także rury instalacji wodnej!

Zobacz także

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

  • Mala

    Aby pobiegać pokarm z drzew.... Dobre.

  • Mirek

    Był u mnie ale zabiłem ! Szkoda

  • nowobytomoianin

    "W skrajnych przypadkach wtyki amerykańskie mogą naruszyć także rury instalacji wodnej!" to znaczy że co przegryzie ,uszkodzi ?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.