Wiadomości z Rudy Śląskiej

Tężnia solankowa w Bykowinie: kiedy zostanie uruchomiona?

 • Dodano: 2022-04-22 14:00

Budowa tężni solankowej w strefie aktywności przy ul. Górnośląskiej w Bykowinie została zakończona w listopadzie ubiegłego roku. Mieszkańcy z niecierpliwością czekają na jej uruchomienie. Kiedy to nastąpi?

Droga do budowy tężni solankowej nie była prosta

Warto przypomnieć, że zadanie to zostało wybrane do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego na 2019 rok, jednak jedyna oferta zgłoszona w przetargu znacznie przewyższała kwotę wynikającą z kosztorysu inwestorskiego i postępowanie zostało unieważnione. Projekt nie został jednak porzucony. Miasto szukało możliwości jego sfinansowania ze środków zewnętrznych. To udało się w 2020 roku.

Pod koniec ubiegłego roku Ruda Śląska otrzymała ponad 19 milionów złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dzięki rządowemu wsparciu w mieście zrealizowane zostaną cztery wielkie inwestycje. W tym tężnia solankowa. 

Budowa tężni solankowej w strefie aktywności przy ul. Górnośląskiej w Bykowinie została zakończona w listopadzie ubiegłego roku.

- Droga do realizacji tej inwestycji nie była ani prosta, ani krótka, ale na szczęście zakończyła się pomyślnie - napisała w listopadzie ubiegłego roku prezydent Grażyna Dziedzic w poście na swoim fanpage'u.

Tężnia solankowa przy ul. Górnośląskiej w Bykowinie

Tężnia ma konstrukcję drewnianą na płycie i stopach żelbetowych. Jej długość to 18,7 m, szerokość wraz z pergolą 9,9 m, a wysokość 6 m. Całość wraz z dojściami zaplanowano na planie okręgu. Teren tężni będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych przez biegnący obok ciąg pieszo-rowerowy. W ramach inwestycji wykonano również przyłącza wodne i elektryczne, nasadzenia zieleni oraz zamontowano ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery i tablice informacyjne.

Zbiornik o pojemności 10 m3 na solankę zlokalizowany został w pobliżu tężni oraz pozostałej infrastruktury. Solanka będzie rozprowadzana do koryt opadowych, a następnie rozsączona po wypełnieniu z tarniny z dzikiej śliwy. Duża powierzchnia wypełnienia umożliwia rozbijanie i wydajne parowanie roztworu. Pozwala to tym samym na wytworzenie aerozolu w bezpośredniej bliskości tężni i rozpylenie łatwo przyswajalnych mikroelementów oraz pierwiastków ważnych dla zdrowia.

Kiedy tężnia zostanie uruchomiona?

Mieszkańcy Bykowiny z niecierpliwością czekają na uruchomienie tężni solankowej w strefie aktywności przy ul. Górnośląskiej. W ubiegłym roku solanka rozprowadzana była jedynie w ramach rozruchu technologicznego. Jak informują rudzcy urzędnicy, z uruchomieniem tężni trzeba zaczekać na odpowiednie warunki pogodowe. Instalacja ma zostać napełniona solanką z końcem kwietnia.

Dewastacja tężni solankowej w Bykowinie

Warto przypomnieć, że tężnia jeszcze przed jej uruchomieniem została zniszczona. Na tężni pojawiły się obraźliwe napisy i rysunki. Obecnie sprawa jest w toku. Nagrania z monitoringu zostały przekazane prokuraturze, która prowadzi postępowanie karne w tej sprawie.

Komentarze (8)    dodaj »

 • Beti

  A kiedy zostanie uruchomiona winda w szpitalu na Goduli, w przychodni urazowo ortopedycznej gdzie przychodzą pacjenci po złamaniach, często o kulach i mają do pokonania 42 schody, bo przychodnia znajduje się na drugim piętrze? Jak lekarz zlecił jeszcze badanie RTG to istna droga przez mękę. Przejście przez łącznik zamknięte, trzeba zejść na dół, pokonać kolejne schody i wrócić. To naprawdę SKANDAL. A winda stoi z kartką nieczynna

 • Marcin

  Czy wiadomo już kto będzie się zajmował sprzątaniem butelek zostawionych przez blokersów w okolicy tężni?

 • Karl

  Podobno taki jeden społeczniak Marcin, a za sprzedane flaszki doładuje się net w telefonie żeby mógł nadawać na bieżąco...

 • boluś

  MPGM" kiej im sie zechce !

 • Jan

  Brawo urzednicy!!!Czekajcie az bedzie 30 stopni na plusie

 • boluś

  Zaroz po fontannach na Frynie i Orzegowie .!

 • Lis

  Za fontanna na Orzegowie ktoś zapłacił, ktoś otrzymał kasę, kasę naszą publiczną! Powinni się tłumaczyć!

 • boluś

  Przeca jeżdżom i bajki opowiadajom ! Dziesiątki takich wydatków publicznych i sie TUMANczom! I fto ICH rozliczo? Wspólnicy ?w przewale? Aktualnie przy korycie?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również