Wiadomości z Rudy Śląskiej

Tężnia solankowa w Bykowinie: znamy już wyniki przetargu

 • Dodano: 2019-07-16 20:00, aktualizacja: 2019-07-16 21:36

Przy ulicy Górnośląskiej w Rudzie Śląskiej - Bykowinie powstanie tężnia solankowa? Jest taki plan. To jeden ze zwycięskich pomysłów wybranych przez rudzian jako inwestycja ogólnomiejska, która zostanie zrealizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2019 rok. Pojawił się jednak pewien problem.

Czy tężnia powstanie? Nie jest to do końca takie pewne. Dlaczego?

- Jesteśmy już po otwarciu ofert w przetargu. Wpłynęła tylko jedna oferta i niestety przewyższa ona wartość zamówienia wynikającą z kosztorysu inwestorskiego. To na jego podstawie została ustalona kwota, którą miasto zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zadania.  Przed podjęciem ostatecznej decyzji, co do rozstrzygnięcia, m.in. szczegółowo musi zostać przeanalizowana oferta oraz raz jeszcze zweryfikowany kosztorys – wyjaśnia Krzysztof Piecha naczelnik wydziału komunikacji społecznej i promocji miasta UM w Rudzie Śląskiej.

Po otwarciu ofert okazało się, że swoją propozycję złożyła tylko jedna firma. To BBI Budownictwo z Wrocławia, która wyceniła inwestycję na przeszło 895 tys. zł, podczas gdy bezpośrednio przed otwarciem ofert zamawiający poinformował, że zamierza na ten cel przeznaczyć  ok. 646 tys. zł. Dokument można znaleźć TUTAJ

Firma ta ma na koncie już m.in. budowę tężni solankowej w Głuchołazach czy amfiteatru w Parku Miejskim w Bolesławcu oraz liczne prace renowacyjne w tym m.in. budynku sądu okręgowego we Wrocławiu, Kościoła Pokoju w Świdnicy, twierdzy Srebrna Góra czy pałacu Oppersdorfów we Wrocławiu.

Projekt jest już gotowy, jednakże nie wiadomo jeszcze kiedy uda się go zrealizować. Rudzka tężnia miałaby stanąć na terenie strefy rekreacji rodzinnej na osiedlu Bykowina. Miejsce to znajduje się w okolicy kochłowickiego Gródka Średniowiecznego. Oprócz zadaszonej tężni mają tu zostać ustawione ławki oraz stojaki rowerowe. 

Komentarze (24)    dodaj komentarz »

 • Helena

  Ktoś sprawuje nadzór nad realizacją projektów budżetu obywatelskiego, więc osoba/osoby odpowiedzialne powinny ponieść konsekwencje za brak wyników. Mieszkańcy wyrażają swoją opinię, chcą zmian na lepsze, a tu kolejny projekt, który nie zostanie zrealizowany. No wiela idzie ...

 • Adi

  Oddchciewa się głosować w tym budżecie obywatelskim. Ktoś się stara , ludzie głosują a finalnie miasto tak lawiruje żeby się nie udało... Śmiech na sali . Szkoda bo to fajny pomysł

 • Karina

  Niestety, to nie pierwszy już raz ;/

 • Mieszkanka rudy śląskiej od 30

  Mam nadzieję że jednak się uda i mimo wszystko też nie powstanie

  • Mieszkanka rudy śląskiej od 30
   2019-07-17 10:14
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Mieszkanka

  To pewnie też nic z tego nie będzie, podobnie jak z karuzela i huśtawkami, które miały pojawić się na tym terenie również w ramach budżetu obywatelskiego. Nie rozumiem po co chodzimy głosować- budżet obywatelski, a rezultatów głosowania brak... inne miasta idą do przodu, rozwijają się. W Rudzie zawsze jakiś problem z realizacją pomysłów mieszkańców.

 • Kamil

  W innych miastach też zastój. Koszty pracy bardzo ostatnio podskoczyły.

 • Ada

  To jest oferta na 895 tys, budzet zakładał 950tys., a zamawiajacy (czyli UM) wycenil na 646? Super tez jako klient w sklepach chcialabym sobie wyceniac zakupy ;)

 • Marek

  Za jakość się płaci. Ze statkiem na Bykowinie było na odwrót. Kosztował pół ceny i wyszedł o połowe mniejszy.

 • cuda

  A miała kosztować 950 tys. zł. Tak było podane w ubiegłym roku. Wszystko drożeje a tężnie tanieją.

 • To ja

  Prywatne firmy naciągają samorządy w całym kraju, wiec nic w tym dziwnego, że kwota jest zawyżona. Gdyby ktoś prywatnie robił sobie taką tężnię przy domu, to pewnie wystarczyłaby połowa tej sumy. Czas z tym skończyć. Albo niech zrobią to za normalne pieniądze albo wcale. Wszyscy chcieliby się szybko dorobić na publicznych pieniądzach a potem brakuje kasy na drogi, mieszkania, czy sprzątanie miasta ...

 • Rudzianka

  Przez takie myślenie prace wykonywane w ramach przetargów realizowane są po kosztach i byle jak albo się przeciągają w nieskończoność lub też po krótkim czasie od oddania do użytku do niczego się nie nadają. Niestety jak się chce coś mieć zrobione tanio i szybko, to nie będzie dobrze. Jak chce się szybko i dobrze, to nie będzie tanio. A jak chcemy dobrze i tanio, to nie będzie szybko.

 • truda

  Sam projekt to pewnie połowa tej ceny.

 • Daniel

  Nawet nie chce mi się rozpisywać na to co napisałeś nawiedzony jesteś otwórz działalność w tym kraju zobaczysz jaki to łatwy zarobek

 • kwiatowe

  To zaloz sobie firme, zaplac podatek oraz ZUS, znajdz i zatrudnij pracownikow. Potem sie zglos do takiego przetargu to zobaczysz co to znacza procedury, wymagania, specyfikacje, uprawnienia, gwarancje bankowe czy ubezpieczenia. Zycze powodzenia, mamy wolny rynek.

 • pon

  Takie sa w naszym kraju przepisy, że wszystko co robi miasto wychodzi drożej. Ale to dla naszego bezpieczeństwa poniekąd by nie było fuszerek.Inne miasta maja tężnie za dużo drożej

 • Mieszkanka

  Tak tak, wszyscy winni ale nie miasto. Przypominam sytuacje przetargu na firmę wywożąca smieci. Nie ważne ze najdroższa firma, ważne ze znajomi będą mieli pieniądze. Taka super władze mamy na czele z fałszywym politykiem i jakaś porażka życiowa, która nic nie potrafi zrobić- mejerem na czele.

 • Krecha

  A w budżecie obywatelskim wyceniono teżnię na 950000 zł. Więc o co chodzi? Po za tym w projekcie jest ślizg na wózki -na duzych schodach. W ten sposób jedna część schodów zostanie wyłączona

 • Padre

  I dobrze. Po co to komu. Można było poprawić bezpieczeństwo na przejściach. Ale nie, zachciało się tężni

 • Zbychu

  Za bezpieczeństwo na przejściach odpowiedzialni są piesi - nie wchodzi się pod nadjeżdżający samochód i nie ma wtedy wypadków .

 • Mieszkaniec

  A po co drogi w ogóle ?

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.