Wiadomości z Rudy Śląskiej

TrashChallenge 2019 w Rudzie Śląskiej: Społecznicy posprzątali Kochłowice

 • Dodano: 2019-04-06 13:00

TrashChallenge w Rudzie Śląskiej: 6 kwietnia Rudzianie podjęli wyzwanie i przystąpili do międzynarodowej akcji. Zakasali rękawy i ruszyli sprzątać zaśmiecone miejsca publiczne. 


Rudzkie TrashChallenge miało dwie odsłony. Pierwsza z nich została zrealizowana w okolicach Mrówczej Górki, a jego organizatorem jest Michał Adamczyk. Akcję zainaugurowano od sprzątania okolic parkingu przy ul. Oświęcimskiej oraz pobliskiego zagajnika. Obszar został wybrany nieprzypadkowo, ponieważ niebawem w okolicy powstanie plac zabaw dla dzieci.


Natomiast druga akcja odbyła się w pobliżu Średniowiecznego Gródka Kochłowickiego. Kochłowiczanie spotkali się punktualnie o godzinie 10 i wspólnie wyruszyli sprzątać teren rozciągający się wzdłuż Kochłówki.

Jak zapowiadają organizatorzy, obie akcje zostaną powtórzone, a ich termin zostanie podany w późniejszym czasie.

- Śmieci to moja pasja, ale to też poniekąd mój zawód, ponieważ zajmuję się gospodarką odpadami. Bardzo lubię takie wyzwania i to, że można zrzeszyć ludzi razem bezinteresownie zrobić coś fajnego dla środowiska – wyjaśnia Karolina Szebiela.

W akcji uczestniczyła wraz z czteroletnią córką. 


- Przykład idzie z góry. Można uczyć dzieci różnych rzeczy, ale jeśli się im nie pokaże, jak powinno to wyglądać, to się nie nauczą  - dodaje.


Kwietniowa akcja jest pierwsza, ale nie ostatnia, jaka zostanie zrealizowana w Rudzie Śląskiej. 


- Już w tamtym roku zastanawialiśmy się, jak zorganizować takie wspólne sprzątanie. Wtedy podobne akcje organizowały szkoły. Chcemy powtarzać wydarzenie raz w miesiącu. Rozpoczęliśmy w kwietniu, a ostatnie odbędzie się prawdopodobnie w październiku. Miejsc do sprzątania jest, niestety, mnóstwo – wyjaśnia Rafał Wypior, inicjator akcji, a także radny i prezes Stowarzyszenia Lepsze Kochłowice. Lepsza Ruda Śląska.


Już przed rozpoczęciem sprzątania okolic Kochłówki, uczestnicy rozmawiali o tym, co należy posprzątać kolejnym razem.

– Myślę, że za miesiąc zorganizujemy podobną akcję w okolicy Łowieckiej, albo na kochłowickich Plantach – dodaje Wypior.


Tym razem pogoda nie dopisała i śmiałków chętnych do realizacji śmieciowego wyzwania było niewielu. Widmo deszczu najwyraźniej skutecznie zniechęciło do wzięcia udziału w akcji. Jednakże wśród uczestników znalazło się wielu społeczników, którym na sercu leży dobro przyrody i czyste środowisko. 


- Ostatnio prywatnie, we dwoje, posprzątaliśmy okolice znajdujące się za kościołem Trójcy Świętej, wzdłuż cmentarza i torów kolejowych. Wzięliśmy ze sobą worek na śmieci i po mszy św. sprzątaliśmy. Worek zapełnił się w 20 minut! – przyznaje Wojciech z Kochłowic.

– Mąż usłyszał w radiu o TrashChallenge w Katowicach, a ja zaczęłam szukać dokładnych informacji na ten temat. Okazało się, że w Rudzie Śląskiej akcja ta także jest organizowana i przyszliśmy – dodaje Anna.

Małżeństwo to przyznaje, że okolice ulicy Oświęcimskiej wyglądają fatalnie.

– Trzeba coś z tym zrobić. Taka akcja przynosi same korzyści. To tylko ruch na świeżym powietrzu, a przy okazji można zrobić coś pożytecznego – podkreślają. 

Kolejna akcja odbędzie się za miesiąc. O jej terminie będziemy informować.

Zobacz także

Komentarze (20)    dodaj komentarz »

 • mietła

  Proste ino jechac,tramwajem,rowerm,albo pieszo,anie limuzynami ze gminy,wtedy widac seyf na całego,ciekawe kto to ma usówac.

 • stare niych sprzątają

  To gupie matki że ciągły z sobą te małe dzieci.

  • stare niych sprzątają
   2019-05-21 09:48
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Obserwator

  Uważam, że ty jesteś głupia,pisząc takie bzdury.Od dziecka trzeba uczyć pewnych nawyków ,kultury,czystości. Ludziom nikt nie wygodzi,ktoś ma zapał A tacy ludzie jak ty odbierają chęci. Najlepiej siedzieć w domu na [...]ie i obrażać innych

 • Jorguś

  kiedy zaczną sprzątać ci, co śmiecą, co robi straż miejska, ile jest zamontowanych kamerek, włączających się na ruch, żeby sfilmować śmieciarzy, czy ich auta, nie tędy droga, dzieci mają sprzątać po gnojkach, a ci się śmieją.

 • Podatnik

  Jadąc ul. Kokotek widok jak z koszmaru.Worki plastikowe poozdobiałt okoliczne drzewa,trawniki zasłane śmieciami, rów po rorowisku przed skarbowym jak wysypisko śmieci.Ludzie szukają i sprzśrzątają śmieci po lasach a pod samym zakładem oczyszczania syf.Reklama jak nic.I najśmieszniejsze w tym jest to że to właśnie te śmieci lecą z tego miejsca rozwiewane przez wiatr lub spadają z aut tego super przedsiębiorstwa.No ale nic, ludzie pozbierają i jeszcze zapłacą im za wywóz własnych.

 • podattnicy.

  też tam przejezdzam i to widzę...jedno wielkie wysypisko ...posprzątać ten syf ...tylko podnosić ceny za wywóz smieci potrafią a potem to już umywaja ręce...co na to władze tego pięknego Miasta Syfu?

 • Bulba

  Zapraszam na Halembę II przy ul. 1 Maja za przystankiem autobusowym rejon tzw Piaskowni w kierunku pierwszych zabudowań oraz za byłą piekarnią Gigant. Tam dopiero jest syf a jest to teren przy drodze wojewódzkiej nr 925 przez którą często i gęsto przejeżdżają kierowcy z miast ościennych i nie tylko.

 • Obserwator

  Po co zapraszać, wziąść się samemu do roboty.Przecież tych ludzi nikt nie zapraszał tylko sami wyszli z inicjatywą.

 • Bulba 2

  Raczej wziąć a nie wziąść :)

 • Bulba 2

  Raczej wziąć a nie wziąść :)

 • Darek

  Wielki szacunek dla wszystkich którzy biorą udzial w takich akcjach. Tylko dlaczego inni nie dbaja o czystość naszego regionu przecież wystarczy tylko nie śmiecić.

 • Sylwia

  Inicjatywa pożyteczna..,niepokoi mnie jednak cena wywozu śmieci ustalona przez miasto..

 • Halszka

  No aż brak mi słów i mogę tylko skromnie powiedzieć,że bardzo się cieszę że są tacy ludzie,którym zależy na tym żeby było czysto wokół nas.Przeciez mogli by powiedzieć co nas to obchodzi i zamiast tego siedzieć w domu i napić się w telewizor.Kochani bardzo Wam dziękuję za to że jesteście,że dajecie dzieciom wzór do naśladowania i oby więcej takich śmiałków było.

 • rudzianka

  ALTERNATYWY 4 WRACAJĄ .Skoro płacimy podatki , to Miast powinno zająć się sprzątaniem . My jako ludzie dobrej woli powinniśmy pójść w kierunku pomocy niepełnosprawnym, schorowanym starszym naszym mieszkańcom . Proszę nie pisać , że dajemy dobry przykład dzieciom , gdyż uczymy lenistwa i ignorancji służb za to odpowiedzialnych . Wolałabym , gdyby dzieci uczyły się pomagać w inny sposób np. wyprowadzając osoby niepełnosprawne na spacer albo pomoc w Faunie .

 • Obserwator

  Dają dobry przykład dzieciom potwierdzam to jak najbardziejBo sprzątając te śmieci napewno nigdy same nie będą zaśmiecać widząc to wszystko ,a jeszcze nawyk ten będą wprowadzać napewno w swoim najbliższym otoczeniu.,więc same korzyści.Chyba lepiej taki przykład dać dziecìom niż utwierdzać ich w przekonaniu że można śmiecić,w końcu od tego są służby niech sprzątają.No ale niestety choćby nie wiem co się robiło,to zawsze się ktoś znajdzie niezadowolony co odbiera chęci do działania

 • rudzianin

  Gdybyś była w miarę bystra, to byś zauważyła, że tak się dzieje

 • Max

  Trza wyreczyc pania prezydent i jej horde bo przeciez oni za bardzo zajeci lataniem po imprezach to starostwo Na dbac o porzadek a nie na ludzi liczyc

 • marta

  Za mało ludzi się angażuje w ten szczytny cel , w latach siedemdziesiątych takie akcje były organizowane dla wyższej idei ,a teraz nie ma chętnych żeby zrobić porządek .

 • hanys

  tam sprzontajom a środek Kochlowic chcom zasmolić jakimś malunkiym na murze!

 • observer

  Kolejna trafiona inicjatywa. Brawo.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.