Wiadomości z Rudy Śląskiej

Trwa strajk nauczycieli. Co z egzaminami gimnazjalnymi?

  • Dodano: 2019-04-09 12:45, aktualizacja: 2019-04-10 07:04

Trwa strajk nauczycieli w Rudzie Śląskiej. Jednakże na jutro, czyli 10 kwietnia, zaplanowano rozpoczęcie egzaminów gimnazjalnych. Czy zostaną przeprowadzone? Przedstawiamy informacje płynące z magistratu, Kuratorium Oświaty w Katowicach, Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz od dyrektorów szkół.


Jak informuje rudzki magistrat, w strajku bierze udział 94 proc. placówek oświatowych - wszystkie szkoły oraz przedszkola, za wyjątkiem przedszkoli nr 4, 21, 25 i 31 (w placówkach tych nie odbyło się referendum strajkowe). 


- Według stanu na godz. 9.00 w proteście bierze udział 1095 nauczycieli, to 79 proc. ogółu nauczycieli, którzy dziś rano mieli rozpocząć pracę w strajkujących placówkach. Wszystkie 552 dzieci, które przyszły dziś do szkół i przedszkoli prowadzących akcję strajkową, ma zapewnioną opiekę. Zajęcie opiekuńcze prowadzą dyrektorzy i wicedyrektorzy oraz niestrajkujący nauczyciele i katecheci. Działa też większość stołówek – wyjaśnia Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta.


We wtorek, 9 kwietnia, podczas konferencji prasowej zwołanej w Śląskim Kuratorium Oświaty w Katowicach zrelacjonowano przebieg strajku i zapewniono, że egzaminy zostaną przeprowadzone.

- W dniu jutrzejszym 38 tysięcy uczniów trzecich klas gimnazjum przystąpi do egzaminu gimnazjalnego. Wraz z uczniami ten bardzo ważny moment będą przeżywali także ich rodzice. Wszyscy będziemy jutro zdawać egzamin z odpowiedzialności i egzamin z rzetelnego wypełniania swoich obowiązków – zaznaczyła Urszula Bauer, Śląski Kurator Oświaty.


Dodała także, że w tym roku wokół egzaminu panuje napięta atmosfera.

– Zrobimy wszystko co w naszej mocy, żeby przebiegł on spokojnie w naszym województwie – mówi Bauer.


Kurator podkreśla także, że sytuacja jest monitorowana na bieżąco, a kuratorium wspiera dyrektorów, którzy sygnalizują, że mają problemy z obsadzeniem zespołów nadzorujących.


- Zgłosiło się do nas wiele osób, które zadeklarowały, że posiadają odpowiednie kwalifikacje i mogą włączyć się w nadzorowanie egzaminów – podkreśla Urszula Bauer.

Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego i egzaminu maturalnego  z 2 kwietnia tego roku, zespoły nadzorujące mogą zostać poszerzone o osoby posiadające uprawnienia pedagogiczne, ale nie będące czynnymi nauczycielami.

Jak czytamy w dokumencie:

W przypadku braku możliwości powołania w skład zespołu nadzorującego nauczyciela zatrudnionego w szkole, w której jest przeprowadzany egzamin gimnazjalny, w skład zespołu nadzorującego mogą wchodzić inni nauczyciele, w tym osoby posiadające kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela niezatrudnione w szkole lub placówce.

Urszula Bauer dodaje też, że nabór trwa, a chęć udziału w egzaminach można zgłaszać przez stronę kuratorium. Obecnie jest już pół tysiąca chętnych do pracy w zespołach nadzorujących przeprowadzenie egzaminu.

Egzamin gimnazjalny w Rudzie Śląskiej

Magistrat zapewnia, że jutro punktualnie o godz. 9.00, 1086 uczniów rudzkich szkół powinno przystąpić do egzaminu gimnazjalnego. Pierwszego dnia zmagać się będą z zadaniami z zakresu historii, wiedzy o społeczeństwie oraz języka polskiego.

- Dyrektorzy, na ile pozwalała im aktualna sytuacja, przygotowali jak najbardziej optymalne warunki do przeprowadzenia egzaminów. Przede wszystkim musieli zapewnić pełną obsadę komisji egzaminacyjnych, posiłkując się m.in. niestrajkującymi nauczycielami z innych placówek – tłumaczy prezydent Grażyna Dziedzic.

W Rudzie Śląskiej pomimo trwającego strajku we wszystkich 19 rudzkich szkołach odbędzie się egzamin gimnazjalny.

- Dyrektorzy powołali zespoły nadzorujące przebieg egzaminu. W pracach zespołów biorą udział nauczyciele rudzkich szkół. W dwóch szkołach w trakcie ustalania są zespoły nadzorujące egzamin gimnazjalny z języka obcego - informuje Adam Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Ruda Śląska


Czy rudzkie szkoły są przygotowane do przeprowadzenia egzaminów? Zapytaliśmy o to dyrekcję Gimnazjum nr 5 w Rudzie Śląskiej.


- W naszej szkole egzamin gimnazjalny odbędzie się bez przeszkód. Jutro przystąpi do niego 74 gimnazjalistów. Składy komisji nadzorujących zostały ustalone. Udało nam się pozyskać także nauczycieli z zewnątrz, z innych placówek oświatowych – podkreśla Bronisław Wilk, wicedyrektor Gimnazjum nr 5 w Rudzie Śląskiej.


Bronisław Wilk podkreśla jednak, że wszyscy członkowie komisji nadzorującej są czynnymi nauczycielami, a starania o zapewnienie kompletu w zespołach szkoła rozpoczęła już w ubiegłym tygodniu. Zatem nie będzie tu osób przypadkowych. Minister edukacji wspominała także, że szeregi komisji mogą zasilić emeryci, jednakże jak się okazuje są niechętni do tego pomysłu.


- Strajk trwa, dziś nikt nie zrezygnował z udziału w nim, a ci, którzy strajkują z pewnością nie będą uczestniczyć w jutrzejszym egzaminie – mówi Irena Gajdzik, szefowa ZNP w Rudzie Śląskiej.


Jak informuje Śląskie Kuratorium Oświaty, od rana urywają się telefony. Dzwonią osoby, które chcą dołączyć do komisji nadzorujących przebieg sprawdzianu. Sprawę angażowania „ludzi z łapanki” do komisji nadzorujących przeprowadzenie egzaminu gimnazjalnego komentuje Irena Gajdzik:


– Ludzie z zewnątrz są niesprawdzeni, nie mają wykonanych badań, nie zdążą donieść zaświadczeń o niekaralności. Jeżeli zatrudnimy takie osoby, to bardzo łatwo będzie można podważyć egzamin. Dyrektorzy raczej szukają niestrajkujących nauczycieli, których się deleguje do egzaminów – mówi.


Każdy egzamin to bardzo ważny moment w życiu dziecka. Jaka jest jednak waga egzaminu gimnazjalnego?

– To tylko egzamin sprawdzający stan wiedzy. Jego wynik nie blokuje promocji do kolejnej szkoły ponadgimnazjalnej. Każdy uczeń, nawet taki, który nie będzie miał  napisanego egzaminu, musi zostać przyjęty do szkoły średniej - uspokaja szefowa ZNP.

Jak podkreślają władze miasta, wszyscy uczniowie przystępujący do egzaminu gimnazjalnego mają go zdawać w swoich szkołach. Wyjątek stanowi jedynie Centrum Kształcenia Ustawicznego, którego uczniowie egzamin zdawać będą wspólnie z młodzieżą z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4, z którym placówka wspólnie dzieli budynek.

Magistrat podaje też, że z informacji, które napływają ze szkół, wynika też, że bez przeszkód powinien się również odbyć zaplanowany na 15 – 17 kwietnia egzamin ósmoklasisty. Aktualnie jeszcze w przypadku dwóch placówek trwają ustalenia w tym zakresie.

O informację w sprawie jutrzejszych egzaminów poprosiliśmy także Śląskie Kuratorium Oświaty.

- Egzamin gimnazjalny w woj. śląskim odbędzie się w ponad 700 szkołach, tj. w gimnazjach i szkołach, w których są prowadzone klasy gimnazjalne. Z informacji przekazanych przez dyrektorów szkół wg stanu na 9.04. godz. 15.00. wynika, że wszystkie szkoły są gotowe do przeprowadzenia egzaminu. Zespoły nadzorujące zostały powołane. Do Kuratorium Oświaty w Katowicach zgłosiło się ponad 500 nauczycieli chętnych do pracy w zespołach nadzorujących. Wizytatorzy na bieżąco przekazują dyrektorom kontakt do  osób posiadających kwalifikacje pedagogiczne. Dyrektorzy szkół mogą zmienić, uzupełnić skład zespołu nadzorującego nawet w dniu egzaminu - wyjaśnia Anna Kij ze Śląskiego Kuratorium Oświaty w Katowicach.

Komentarze (22)    dodaj »

  • Tak powinno być

    Ludziska ale wam D....ska sciska. Zawistne farfocle

  • Ja

    Ciekawe ile godzin dziennie strajkuja nauczyciele ? Tyle ile pracuja?

  • olo

    Zakładam, że 47 godzin tygodniowo.

  • ania

    Z badan wynikało że średnio pracują 47 godzin tygodniowo więc jak strajkuja to chyba przez te 47 godzin.

  • ja

    chodzi o prace w szkole

  • Grażyna D

    po co strajkowac i robic egzamin ? ? jak strajkować to skutecznie i bez egzaminów . oj polaczki Bismarck juz powiedział o was prawde... dać wam sie rządzić !

  • Grażyna D

    po co strajkowac i robic egzamin ? ? jak strajkować to skutecznie i bez egzaminów . oj polaczki Bismarck juz powiedział o was prawde... dać wam sie rządzić !

  • Grażyna D

    po co strajkowac i robic egzamin ? ? jak strajkować to skutecznie i bez egzaminów . oj polaczki Bismarck juz powiedział o was prawde... dać wam sie rządzić !

  • Matka ucznia.

    Dlaczego pedagog szkolny obraża w internecie innych nauczycieli, którzy nie strajkują? Jakim prawem? Wyzywa ich od ludzi bez honoru i godności? Dlaczego taki ktoś zwraca się do innych taką mową nienawiści. Każdy ma prawo podjąć decyzję indywidualnie. Każdy ma swoje wartości, którymi się kieruje.

  • Ewa

    Egzaminy odbędą sie w każdej szkole. Są osoby, które to przeprowadzą. Strajkujący nauczyciele mogą dalej bez problemu strajkować.

  • Uczen

    Najpierw strajkują a potym dzieci muszą odrabiać jo by dziecka na odrabianie nie wysłała to nie wina dziecka że nauczycielom się do roboty nie chce przyjść. [...]nie strajkują a majom wiyncy niz godają przez wakacje i ferie maja płacone wczasy pod grusza płacone dodatki maja ale im wiecznie mało tak jak pielęgniarką

  • Noelka

    Twoja wiedza i pisownia jest porażająca.Ucz się,bo na naukę nigdy nie jest za późno.

  • nunia

    Buraczki do pola,hanysy na gruba,ipoco szkoła iegzaminy,jak feryje to feryje na całego basta,

  • mieszkaniec

    Niech ministerstwo zlikwiduję te nic nie wnoszące egzaminy, po co one istnieją i są przeprowadzane skoro są do niczego niepotrzebne

  • Ja Aneta

    Cokolwiek się nie napisze,to ludzie wszystko skrytykują,po co egzamin ,po co ,,głupi,, nauczyciele strajkują,po co ścieżki rowerowe,po co siłownie powietrzne,dni Rudy....itd ,itp . masakra,co się z ludźmi dzieje i kto komentuje posty , chyba sami frustracji.Zal takich...bez pasji i radości życia.

  • jo

    Na szczęście koniec z gimbazą i takimi śmiesznymi egzaminami :)

  • Ola

    Tak. Teraz będą śmieszni ósmoklasisci i ich egzaminy końcowe. Nic się nie zmieniło.

  • xyz

    Zastąpi go egzamin ósmoklasisty...i będzie polegał dokładnie na tym samym.

  • jo

    Ale przynajmniej będzie jak kiedyś Szkoła podstawowa. A teraz Gimbaza to już myślami jest, że są dorośli i mogą więcej. Wróci normalność :D

  • Bałagan

    Gimnazja prezentowały wyższy poziom nauczania od obecnych klas 8. Było dobrze. Teraz na przerwie osmoklasista goni czwartaka.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również