Trwa strajk nauczycieli w Rudzie Śląskiej. Jednakże na jutro, czyli 10 kwietnia, zaplanowano rozpoczęcie egzaminów gimnazjalnych. Czy zostaną przeprowadzone? Przedstawiamy informacje płynące z magistratu, Kuratorium Oświaty w Katowicach, Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz od dyrektorów szkół.
Jak informuje rudzki magistrat, w strajku bierze udział 94 proc. placówek oświatowych - wszystkie szkoły oraz przedszkola, za wyjątkiem przedszkoli nr 4, 21, 25 i 31 (w placówkach tych nie odbyło się referendum strajkowe).
- Według stanu na godz. 9.00 w proteście bierze udział 1095 nauczycieli, to 79 proc. ogółu nauczycieli, którzy dziś rano mieli rozpocząć pracę w strajkujących placówkach. Wszystkie 552 dzieci, które przyszły dziś do szkół i przedszkoli prowadzących akcję strajkową, ma zapewnioną opiekę. Zajęcie opiekuńcze prowadzą dyrektorzy i wicedyrektorzy oraz niestrajkujący nauczyciele i katecheci. Działa też większość stołówek – wyjaśnia Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta.
We wtorek, 9 kwietnia, podczas konferencji prasowej zwołanej w Śląskim Kuratorium Oświaty w Katowicach zrelacjonowano przebieg strajku i zapewniono, że egzaminy zostaną przeprowadzone.
- W dniu jutrzejszym 38 tysięcy uczniów trzecich klas gimnazjum przystąpi do egzaminu gimnazjalnego. Wraz z uczniami ten bardzo ważny moment będą przeżywali także ich rodzice. Wszyscy będziemy jutro zdawać egzamin z odpowiedzialności i egzamin z rzetelnego wypełniania swoich obowiązków – zaznaczyła Urszula Bauer, Śląski Kurator Oświaty.
Dodała także, że w tym roku wokół egzaminu panuje napięta atmosfera.
– Zrobimy wszystko co w naszej mocy, żeby przebiegł on spokojnie w naszym województwie – mówi Bauer.
Kurator podkreśla także, że sytuacja jest monitorowana na bieżąco, a kuratorium wspiera dyrektorów, którzy sygnalizują, że mają problemy z obsadzeniem zespołów nadzorujących.
- Zgłosiło się do nas wiele osób, które zadeklarowały, że posiadają odpowiednie kwalifikacje i mogą włączyć się w nadzorowanie egzaminów – podkreśla Urszula Bauer.
Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego i egzaminu maturalnego z 2 kwietnia tego roku, zespoły nadzorujące mogą zostać poszerzone o osoby posiadające uprawnienia pedagogiczne, ale nie będące czynnymi nauczycielami.
Jak czytamy w dokumencie:
W przypadku braku możliwości powołania w skład zespołu nadzorującego nauczyciela zatrudnionego w szkole, w której jest przeprowadzany egzamin gimnazjalny, w skład zespołu nadzorującego mogą wchodzić inni nauczyciele, w tym osoby posiadające kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela niezatrudnione w szkole lub placówce.
Urszula Bauer dodaje też, że nabór trwa, a chęć udziału w egzaminach można zgłaszać przez stronę kuratorium. Obecnie jest już pół tysiąca chętnych do pracy w zespołach nadzorujących przeprowadzenie egzaminu.
Egzamin gimnazjalny w Rudzie Śląskiej
Magistrat zapewnia, że jutro punktualnie o godz. 9.00, 1086 uczniów rudzkich szkół powinno przystąpić do egzaminu gimnazjalnego. Pierwszego dnia zmagać się będą z zadaniami z zakresu historii, wiedzy o społeczeństwie oraz języka polskiego.
- Dyrektorzy, na ile pozwalała im aktualna sytuacja, przygotowali jak najbardziej optymalne warunki do przeprowadzenia egzaminów. Przede wszystkim musieli zapewnić pełną obsadę komisji egzaminacyjnych, posiłkując się m.in. niestrajkującymi nauczycielami z innych placówek – tłumaczy prezydent Grażyna Dziedzic.
W Rudzie Śląskiej pomimo trwającego strajku we wszystkich 19 rudzkich szkołach odbędzie się egzamin gimnazjalny.
- Dyrektorzy powołali zespoły nadzorujące przebieg egzaminu. W pracach zespołów biorą udział nauczyciele rudzkich szkół. W dwóch szkołach w trakcie ustalania są zespoły nadzorujące egzamin gimnazjalny z języka obcego - informuje Adam Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Ruda Śląska.
Czy rudzkie szkoły są przygotowane do przeprowadzenia egzaminów? Zapytaliśmy o to dyrekcję Gimnazjum nr 5 w Rudzie Śląskiej.
- W naszej szkole egzamin gimnazjalny odbędzie się bez przeszkód. Jutro przystąpi do niego 74 gimnazjalistów. Składy komisji nadzorujących zostały ustalone. Udało nam się pozyskać także nauczycieli z zewnątrz, z innych placówek oświatowych – podkreśla Bronisław Wilk, wicedyrektor Gimnazjum nr 5 w Rudzie Śląskiej.
Bronisław Wilk podkreśla jednak, że wszyscy członkowie komisji nadzorującej są czynnymi nauczycielami, a starania o zapewnienie kompletu w zespołach szkoła rozpoczęła już w ubiegłym tygodniu. Zatem nie będzie tu osób przypadkowych. Minister edukacji wspominała także, że szeregi komisji mogą zasilić emeryci, jednakże jak się okazuje są niechętni do tego pomysłu.
- Strajk trwa, dziś nikt nie zrezygnował z udziału w nim, a ci, którzy strajkują z pewnością nie będą uczestniczyć w jutrzejszym egzaminie – mówi Irena Gajdzik, szefowa ZNP w Rudzie Śląskiej.
Jak informuje Śląskie Kuratorium Oświaty, od rana urywają się telefony. Dzwonią osoby, które chcą dołączyć do komisji nadzorujących przebieg sprawdzianu. Sprawę angażowania „ludzi z łapanki” do komisji nadzorujących przeprowadzenie egzaminu gimnazjalnego komentuje Irena Gajdzik:
– Ludzie z zewnątrz są niesprawdzeni, nie mają wykonanych badań, nie zdążą donieść zaświadczeń o niekaralności. Jeżeli zatrudnimy takie osoby, to bardzo łatwo będzie można podważyć egzamin. Dyrektorzy raczej szukają niestrajkujących nauczycieli, których się deleguje do egzaminów – mówi.
Każdy egzamin to bardzo ważny moment w życiu dziecka. Jaka jest jednak waga egzaminu gimnazjalnego?
– To tylko egzamin sprawdzający stan wiedzy. Jego wynik nie blokuje promocji do kolejnej szkoły ponadgimnazjalnej. Każdy uczeń, nawet taki, który nie będzie miał napisanego egzaminu, musi zostać przyjęty do szkoły średniej - uspokaja szefowa ZNP.
Jak podkreślają władze miasta, wszyscy uczniowie przystępujący do egzaminu gimnazjalnego mają go zdawać w swoich szkołach. Wyjątek stanowi jedynie Centrum Kształcenia Ustawicznego, którego uczniowie egzamin zdawać będą wspólnie z młodzieżą z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4, z którym placówka wspólnie dzieli budynek.
Magistrat podaje też, że z informacji, które napływają ze szkół, wynika też, że bez przeszkód powinien się również odbyć zaplanowany na 15 – 17 kwietnia egzamin ósmoklasisty. Aktualnie jeszcze w przypadku dwóch placówek trwają ustalenia w tym zakresie.
O informację w sprawie jutrzejszych egzaminów poprosiliśmy także Śląskie Kuratorium Oświaty.
- Egzamin gimnazjalny w woj. śląskim odbędzie się w ponad 700 szkołach, tj. w gimnazjach i szkołach, w których są prowadzone klasy gimnazjalne. Z informacji przekazanych przez dyrektorów szkół wg stanu na 9.04. godz. 15.00. wynika, że wszystkie szkoły są gotowe do przeprowadzenia egzaminu. Zespoły nadzorujące zostały powołane. Do Kuratorium Oświaty w Katowicach zgłosiło się ponad 500 nauczycieli chętnych do pracy w zespołach nadzorujących. Wizytatorzy na bieżąco przekazują dyrektorom kontakt do osób posiadających kwalifikacje pedagogiczne. Dyrektorzy szkół mogą zmienić, uzupełnić skład zespołu nadzorującego nawet w dniu egzaminu - wyjaśnia Anna Kij ze Śląskiego Kuratorium Oświaty w Katowicach.