Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Strajk nauczycieli 8 kwietnia: Wywiad z Ireną Gajdzik, szefową ZNP w Rudzie Śląskiej

 • Dodano: 2019-03-28 13:00, aktualizacja: 2019-04-09 19:14

„Nie walczymy już o podwyżki, ale o godność” – o strajku nauczycieli planowanym na 8 kwietnia rozmawiamy z Ireną Gajdzik, prezes oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Rudzie Śląskiej.


Do tej pory nauczyciele stanowili stosunkowo podzielone środowisko. Co prawda odbywały się różne manifestacje, ale ta grupa zawodowa nigdy nie wyszła na ulice, wzorem przedstawicieli innych zawodów, i nie domagała się realizacji stawianych przez siebie postulatów. Teraz wydaje się, że sytuacja się zmieniła. Dlaczego? 

Retoryka stosowana przez rządzących doprowadziła do tego, że my już nie walczymy o podwyżki, ale o godność. Rząd pokazuje, że nie należy mu na dobrych nauczycielach i na oświacie. To jest ostatni moment, kiedy możemy powiedzieć: dość!


Jednym z postulatów strajkowych jest żądanie podniesienia wysokości wynagrodzenia. Jak wygląda dziś sytuacja nauczycieli?

Nauczyciele uciekają z zawodu. Zamiast skupić się na nauce, zajmują się wypełnianiem sterty dokumentów. Za parę lat okaże się, że nie ma kto uczyć polskich dzieci. Są wakaty. Ciągle szukamy fachowców, ale ich nie ma. Teraz mało kto pójdzie do pracy, w której otrzymuje 1800 zł na rękę, bo tyle przez dwa lata będzie otrzymywał nauczyciel stażysta. Trzeba pamiętać, że nauczyciel, szczególnie na początku swojej drogi zawodowej, musi poświęcić sporo czasu na sumienne przygotowanie się do lekcji, a dodatkowo przygotowuje się także do awansu zawodowego. Nauczyciel stażysta bez nadgodzin, bez wysługi lat nie będzie za chwilę osiągał minimalnej płacy, a nauczyciel dyplomowany z 20-letnim stażem nie osiągnie średniej krajowej.


Wśród postulatów głoszonych przez nauczycieli są również te dotyczące pracowników niepedagogicznych

Walczymy też o pracowników niepedagogicznych, ponieważ ich zarobki są w dalszym ciągu bardzo niskie. Mimo tego, że w naszym mieście cały czas prowadzone są rozmowy i staramy się, żeby podwyżki były regularne, to i tak jest to żenująco mało. Miasta już nie mają pieniędzy. Jeżeli za każdą zmianą wprowadzaną przez rząd, nie pójdą pieniądze do gminy, to gminy za chwilę powiedzą nam, że nie mają z czego wypłacić pensji nauczycielom. Rząd twierdzi, że ministerstwo odpowiedzialne jest za stawkę zasadniczą, a resztę mają dołożyć gminy. My akurat dobrze współpracujemy z miastem i wiemy jak wygląda budżet Rudy Śląskiej, a w nim brakuje już na to pieniędzy.


Strajk planowany jest na 8 kwietnia. Czy faktycznie do niego dojdzie?

Na dzień dzisiejszy mogę powiedzieć, że przygotowujemy się bardzo poważnie do strajku. Wyniki referendum strajkowego wskazują, że w Rudzie Śląskiej przyłączy się do niego 98,5 proc. placówek oświatowych.

To zdecydowanie więcej niż dwa lata temu

Solidarność nauczycielska w końcu wygrała. Pierwszy raz stanowimy jedność. Nie ma co ukrywać, zawsze byliśmy podzieleni. Dwa lata temu ponad 60 proc. placówek zadeklarowało przystąpienie do strajku, teraz jest 98.5 proc. Chcemy godnie zarabiać, godnie żyć i pracować. Nie wiem ile lat będzie trwało odbudowywanie autorytetu nauczyciela.


Udział w strajku zadeklarowali nie tylko członkowie ZNP

Minister twierdzi, że wśród strajkujących będą wyłącznie członkowie ZNP, ale to nieprawda. W Rudzie Śląskiej mamy placówki, w których nie ma ani jednego członka ZNP, a nauczyciele też zwrócili się do nas w sprawie przeprowadzenia referendum. Ludzie mają już serdecznie dość obecnej sytuacji.


Czy wiadomo już ile może potrwać strajk i jak będzie on przebiegał?

Przygotowujemy się do strajku do odwołania. Przypominam, że 1 kwietnia będą jeszcze prowadzone rozmowy z rządem. Jeżeli nie dojdzie do ugody, to wtedy 8 kwietnia każdy pracownik wchodzący do placówki będzie decydował, czy przyłączy się do strajku. Jeżeli zadeklaruje taką chęć, wówczas usiądzie w wyznaczonym pomieszczeniu i nie będzie wykonywał swoich obowiązków zawodowych. 


W dniach 10-12 kwietnia zaplanowano egzamin gimnazjalny, tydzień później rozpocznie się egzamin ósmoklasisty, a na początku maja – matury. Jeżeli strajk potrwa kilka, kilkanaście dni, wystąpią trudności z przeprowadzeniem tych egzaminów

Ja wiem, że najlepiej byłoby, gdybyśmy strajkowali w wakacje, ale przypominam, że nasze manifestacje, które odbywają się w soboty, a w ostatniej uczestniczyło 500 tysięcy osób,  nie przyniosły żadnego efektu. Strajk jednodniowy 31 marca 2017 roku także nie przyniósł efektu. Nikt nie traktuje nas poważnie, więc kiedy mamy zastrajkować? Nie robimy tego przeciwko dzieciom, ale dla nich. Każdy świadomy rodzic wie, jak wygląda podstawa programowa i jakie są problemy związane z tą „dobrą zmianą”. Ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych mówi, że strajkujący muszą wysunąć żądania płacowe, ale oprócz tego postulatu mamy jeszcze szereg innych problemów do rozwiązania. Chcemy żeby rząd podjął z nami, nauczycielami i pracownikami niepedagogicznymi, rozmowy, abyśmy wspólnie mogli wypracować sensowne rozwiązania. Bo wskazywane przez nas problemy dotyczą przede wszystkim dzieci. Rząd zrzuca odpowiedzialność na nas, ale nie robi nic w tym kierunku, żeby nam pomóc. 


Jak w Rudzie Śląskiej zostanie rozwiązany problem związany z przeprowadzeniem egzaminów w terminie?

W tej chwili trudno mi powiedzieć, czy egzaminy się odbędą. To rola dyrektora szkoły, żeby zadbać o przeprowadzenie egzaminów. Pani minister zapowiedziała, że ściągnie emerytów i wyda nowe rozporządzenie, zamiast z nami po prostu porozmawiać. Jesteśmy gotowi do negocjacji. Rząd dowiedział się o wejściu w spór zbiorowy 10 stycznia, nie wiem czemu do tej pory zwleka z konkretnymi propozycjami, nie prowadzi prawdziwych negocjacji.


Kiedy informacja o strajku zostanie przekazana rodzicom?

Aby dana placówka mogła przystąpić do strajku, trzeba było przeprowadzić w niej referendum strajkowe, ale o udziale w strajku decyduje pracownik w dniu strajku. Informacja o planowanym strajku nauczycieli z danej szkoły zostanie przekazana rodzicom dzieci uczęszczającym do niej 5 dni przed jego rozpoczęciem. Uchwałę w tej sprawie podejmiemy 3 kwietnia. Rodzicom przekażemy także szereg informacji związanych z tym, jak można zapewnić opiekę nad dziećmi tego dnia.


Dziękuję serdecznie za rozmowę!

Zobacz także

Komentarze (119)    dodaj komentarz »

 • Andrzej

  „Nie walczymy już o podwyżki, ale o godność” - Pani Gajdzik niech się pani zdecyduje po co ten cały zamęt który pani popiera !zależało by ode mnie - do zwolnienia !

 • Waltraud

  Wszyscy do mopsu i po 500+ i przez nikogo już nie będzie przemawiała zawiść !!!! A i na kaczora zagłosować może da równo tym co mają 4tys emerytury i tym co mają 1.2 tyś brawo ty

 • ZOSIA

  Moim zdaniem gdyby wszscy godnie zarabiali, to żadnych strajków by nie musiało być!A tak, jedni na drugich naskakują...

 • Weronika

  Cały czas się mówi że początkujący zarabia 1800 zł A ile zarabia taki ze stażem ? Przesada strajkować o tysiac wiecej.

 • Matka

  Jakie szkolenia i to codziennie, poprawiają klasowki na lekcji wycieczki, zielone szkoły, kino, zimowisko wszystko za darmo bo płacą za to rodzice i tyle wolnego. Oprócz tego za nadgodziny dostają kasę mimo że na 1 lekcji uczą dwie klasy, więc zapraszam do biedronki czy Lidla tam też pracują magistra.

 • Nauczyciel

  Jestem nauczycielem. W życiu nie pojechałabym na "darmowe" zielone lekcje. Zwłaszcza z dziećmi wychowywanymi przez takie MaDki.

 • Jaga

  Czy coś zmieniło się w służbie zdrowia, jak lekarze i pielęgniarki wywalczyli podwyżki? Co zmieni się w podejściu nauczycieli do dzieci, jak nauczyciele wywalczą podwyżki? Tak se pytam...

 • Członek znp

  Administracja i obsługa zostały oklamane nie dostaną nic

 • Jarek

  Moja żona pracuje w przedszkoku jako pomoc i wszystko robi za nauczyciela , pilnuje dzieci , sprząta , przygotowuje do zajęć , wystrój sali itp. pytam się co robi nauczyciel , siedzi 30 minut byle jakich zajęć i tyle , trochę popisze w dzienniku , a zarobki jak różne , po 4 godzinach narzeka , a inni 8 siedzą , gdzie sprawiwdliwość , nauczyciele pomoce i wożne mają za nic , traktują jak służbe , pokory i ludzkości trochę drodzy nauczyciele , cóż byście zrobiły beż pomocy , chyba nie wiele , oczywiście nie chce tu wszystkich osądzać , bo są i cudowni nauczyciele ktorzy doceniają tą pomoc i nie traktują żle pracowników z innega szczebla.

 • Km

  Wszyscy czepia się urlopu godzin może z podwórka przedszkola urlop 35 dni i to jeszcze planuje mi jednostka albo sierpień albo lipiec co do godzin mój dzisiejszy dzień od 7.00 do 16.00 potem od 16.30 do 19.30 szkolenie jutro dalszy ciąg szkolenia 8.30 do 15.30 fantastycznie prawda więc gdzie te tygodniowe 18 godzin?

 • Sisters

  To ciekawe gdzie takie zasady sa. Siostra na cale dwa miesiace wyjezdza na kolonie albo do Chorwacji gdzie dorabia jako wychowawca

 • Truda

  Nie możesz być nauczycielem, nauczyciel powinien znać język polski i zasady pisowni. Jeśli jednak jesteś nauczycielem to się tym nie chwal bo przynosisz wstyd swojej grupie zawodowej.

 • Agata

  Roczny urlop płatny na podratowanie zdrowiaUlgowe bilety na przejazd Dużo by wymieniać Pracuję w szkołę 15 lat tylko na innych zasadach bo nie jestem nauczycielem i na rękę mam 1716 bo wysługe wliczają. Wstydu nie macie! 18 godz. pracy to dużo? To dlaczego większość z was ma nadgodziny i pracuje dodatkowo w innych szkołach. Ja jak czegoś nie zrobię to rozliczą mnie za to, a Wy? U mojej córki prawie cała klasa chodzi na korepetycje za moich czasów tego nie było.

 • Ela nauczycielka.

  A mój jest taki, że w piątki kończę o 10:30 :)

 • mieszkaniec

  Nauczyciele takie bidulki że co drugi z nich jeździ nowym wypasionym samochodem

 • Nauczycielka

  Nie mam bogatego męża. Nie mam samochodu.

 • Romek

  Bogaty mąż.

 • Nauczyciel

  Samochód jest męża

 • bilibili

  Ino pooglondac szkolne parkingi jakie fury majom zczego he he.

 • J.B.

  Moja żona jest nauczycielem,ja pracuję na kopalni,bez sobót i niedziel ja mam taką samą wypłatę co żona. Nauczyciele kłamią z tymi zarobkami drodzy państwo.

12345

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.

Drogi Użytkowniku!

Dokładamy wszelkich starań by korzystanie z naszego serwisu było dla Ciebie komfortowe.

Dlatego staramy się dopasować dostępne w nim treści do Twoich zainteresowań i preferencji. Jest to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies oraz przetwarzaniu przez administratora danych osobowych w celach analitycznych i statystycznych.

Przez dalsze korzystanie, bez zmian ustawień w zakresie prywatności, z naszego serwisu wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.

Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić w przeglądarce ustawienia dotyczące plików cookies, a także uzyskać dodatkowe informacje o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci prawach z naszej Polityki Prywatności.

Przejdź do serwisu