Wiadomości z Rudy Śląskiej

Trwa zbiórka na zakup nowoczesnego aparatu USG dla szpitala w Bielszowicach

 • Dodano: 2019-05-30 12:15, aktualizacja: 2019-05-31 09:29

"Mały Pacjent Wielka Sprawa” to zbiórka publiczna prowadzona przez Fundację Pomóc Więcej oddział w Bytomiu na rzecz Oddziału Pediatrycznego Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej - Bielszowicach mająca na celu zakup nowoczesnego aparatu USG na potrzeby tego Oddziału.

Ten sprzęt znacznie ułatwi i usprawni pracę naszych lekarzy, a co najważniejsze pomoże szybciej i trafniej diagnozować małych pacjentów.

Oddział Pediatryczny w Bielszowicach dysponuje obecnie wysłużonym 20-letnim aparatem USG. Na aparacie tej klasy nie ma możliwości wykonania np. UKG (echa serca) i innych badań specjalistycznych. Ze względu na słabą rozdzielczość nasi pediatrzy często nie mogą również jednoznacznie odpowiedzieć na pytania dotyczące diagnozy małego pacjenta - mówi Arkadiusz Loska, rzecznik prasowy rudzkiego szpitala. - Nowoczesny aparat USG absolutnie nie będzie "tylko stał i się kurzył". Będzie wykorzystywany przez naszych lekarzy w codziennej pracy Oddziału, w którym miesięcznie wykonuje się obecnie około 100 badań ultrasonograficznych różnych narządów. W ubiegłym roku w bielszowickim Oddziale Pediatrii hospitalizowanych było ponad 900 małych pacjentów.

Nowoczesny aparat USG daje możliwość badania praktycznie każdego narządu i wykonania u dzieci m.in.:

 • USG jamy brzusznej,
 • USG szyi i tarczycy,
 • USG przezciemiączkowe,
 • USG stawów biodrowych
 • USG płuc.

Badanie USG jamy brzusznej wykonywane jest w naszym Oddziale wszystkim świeżo przyjmowanym w Bielszowicach pacjentom, wykrywamy przez to sporo nieprawidłowości, np. torbiele na nerkach. Dwa razy w tygodniu naszych pacjentów konsultuje specjalista radiologii dziecięcej. Wykonywane są badania USG nie tylko jamy brzusznej, ale innych narządów: USG płuc (zdecydowanie mniej obciążające dla małego pacjenta niż RTG klatki piersiowej), USG głowy, szyi z oceną tarczycy, stawów. Do tego po prostu potrzebny jest nam dobry aparat - podkreśla dr Robert Szylo, ordynator Oddziału Pediatrycznego Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej.

Raz w tygodniu pacjentów rudzkiej pediatrii konsultuje również kardiolog.

Jeśli dysponować będziemy nowoczesnym aparatem, będzie możliwość wykonania UKG serca u pacjentów, którzy będą tego potrzebować. Ze względu na specyfikę naszego Oddziału (przyjmuje on pacjentów od 2 miesiąca do 18 roku życia) aparat USG, który miałby pomóc lekarzom w diagnostyce, powinien dysponować trzema głowicami: sektorową, convex i liniową - mówił Arkadiusz Loska.

Dzieci przebywające w Oddziale w razie konieczności mogą skorzystać również z konsultacji neurologicznej oraz psychologicznej przez specjalistów na co dzień pracujących w Klinikach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Bielszowicki Oddział Pediatryczny w ostatnich miesiącach poszerzył swoją bazę diagnostyczną o urządzenie umożliwiające wykonanie ph-metrii z impedancją, gastrolizer oraz holter ciśnieniowy.

Dane do wpłat:

Fundacja Pomóc Więcej oddział w Bytomiu
ul. Modrzejowska 2041-200 Sosnowiec
numer konta: 14 1750 0012 0000 0000 2194 9302
tytuł wpłaty: Akcja USG

PayPal: pomocwiecej@interia.pl
BARDZO PROSIMY O PODANIE TYTUŁU/CELU
PRZY WPŁACIE PayPal –Akcja USG

Dane do przelewów zagranicznych:
Kod SWIFT: RCBWPLPW
Kod IBAN: PL 14 1750 0012 0000 0000 2194 9302
tytuł wpłaty: Akcja USG

Trwa zbiórka na zakup nowoczesnego aparatu USG dla szpitala w Bielszowicach

Zobacz także

Komentarze (7)    dodaj komentarz »

 • ewa

  Pieniądze idą na podwyżki dla lekarzy, nigdy nie dam złotówki na szpital, wszyscy żebrzą zamiast myśleć o inwestycjach.Gdzie nie idę słyszę że tylko prywatnie. Mam pytanie czy rezonans magnetyczny w Godulskim szpitalu wnosi opłaty z tytułu wynajmu pomieszczeń, czy pracownicy pracowni i rejestratorka są prywatni, czy z tych pieniędzy nie można zakupić sprzętu?

 • anonim

  Bardzo przepraszam, ale jak Pani może mówić, że te pieniądze zostaną przeznaczone dla lekarzy? Mogłabym prosić o jakiś nie wiem "dowód" na potwierdzenie tych słów? Co do Pani pytania nie wiem jak to wygląda na Goduli, ale wspomniany aparat USG będzie znajdował się na oddziale dziecięcym w Bielszowicach, aby na miejscu móc wykonywać badanie. Aparat który jest tam obecnie jest dosyć wiekowy. Na facebooku na stronie Godula Szpital można zobaczyć zdjęcia obecnego aparatu USG.

 • Ala

  Jak Owsiak zbiera pieniądze na sprzęt, który widać wszedzie na oddziałach to jest nazywany złodziejem i wszyscy go rozliczają. Tak naprawdę hańba ze fundacja wyręcza państwo z jego obowiązków wobec obywateli. Może jak ludzie pozbierają na jedno USG to zobaczą jaki jest ogromny wkład Owsiaka w polską ,,służbę zdrowia” i ile to wszystko kosztuje ....

 • Pekesz

  Na wszystko już zbieramy A gdzie pieniądze z NFZ na wasze pensje. Żenada

 • ehh

  Podatki idą na emerytura+ przed wyborami do PE, a teraz na 500+ przed wyborami na jesieni.Głosy trzeba kupić za "piniondze".Przecież nie kupią ich za doposażenie szpitali czy dostęp do specjalistów. Partia rządząca przewala podatki na socjał zamiast na ochronę zdrowia, bezpieczeństwo itp. Ale dalej na nich głosujcie.

 • tego już za wiele!

  pół miliona wynagrodzenia dla prezes, a my mamy się na sprzęt zrzucać?!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Jorg

  po co nam tyle kosciołów,które pochłaniają nasze podatki, czy szpital leczy, czy 'BÓG" WIĘCEJ KOSCIOŁÓW NIŻ DZIELNIĆ-MIESZKANCY DECYDUJCIE

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.