Wiadomości z Rudy Śląskiej

Tutaj kiedyś był basen...

 • Dodano: 2017-06-08 08:30, aktualizacja: 2017-06-14 08:12

W Rudzie Śląskiej sporo jest miejsc, w których kiedyś istniały letnie baseny. Prezentujemy niektóre z nich. Orzegów, Godula, Bielszowice, Wirek, Bykowina - pamiętacie je?

Na początku Godula. To miejsce dobrze pamiętają nieco starsi mieszkańcy. Na terenach zielonych przy ogródkach działkowych przy ul. Goduli istniał kompleks basenowy z prawdziwego zdarzenia.

Był tu okrągły brodzik ze zjeżdżalnią, basen o wymiarach olimpijskich, szatnie do przebierania się, a nawet fajna kawiarenka. Miejsce było zacienione, woda filtrowana. Elegancko spędzało się tu czas. Sam pomagałem w budowie tego ośrodka. Po pracy w kopalni udawaliśmy się tutaj, żeby od podstaw to wszystko stawiać. Dziś nie ma po tym już śladu. - wspomina z sentymentem napotkany przy ogródkach 76-letni mieszkaniec Goduli.

Rzeczywiście, jeszcze kilka lat temu można było dostrzec elementy niecek basenów. Dziś teren mocno zarośnięty nie ujawnia najmniejszych śladów istnienia tego wspaniałego letniego kompleksu, na którym czas spędzały dzieci, całe rodziny i pracownicy, którzy w czynie społecznym budowali basen. Kompleks zaczął upadać, kiedy zaczęto łączyć zakłady górnicze. Nie miał kto w niego inwestować, dbać o niego. W latach 80. basen podupadł. W połowie lat 90. próbowano go "reanimować", jednak i to nie przyniosło zamierzonego efektu. Szybko został zamknięty. Na zawsze. Dziś ciężko dostać się w to miejsce z powodu bujnej roślinności porastającej teren.

Poniżej prezentujemy, jak wygląda dziś teren po byłym basenie w Goduli. Macie zdjęcia basenu w latach jego świetności? Prześlijcie w komentarzu lub na pocztę (redakcja@rudaslaska.com.pl)!

Nieopodal, bo kilometr dalej, istniał kolejny letni basen. To ośrodek sportów wodnych w Orzegowie. Swój najlepszy okres przeżywał od lat 60. do lat 80. Później z podobnych przyczyn do tych, które dotyczą zamknięcia kompleksu w Goduli, miejsce podupadało. W latach 90. wydzierżawił basen, już w okrojonej wersji, prywatny przedsiębiorca, jednak i jemu nie udało się uratować kompleksu. Pod koniec lat 90. basen zamknięto. Dziś teren straszy swoim wyglądem.

Tak wyglądał basen w latach świetności, a tak wygląda dziś:

Bielszowice także miały swój basen letni. W Parku Strzelnica ośrodek rekreacyjny powstał na początku lat 50. Zakończono budowę basenu, który mieścił się na dzisiejszym boisku, postawiono drewnianą muszlę koncertową. Później w latach 60. w czynie społecznym załoga kopalni wzniosła tu murowaną muszlę koncertową, powstało lodowisko, tor saneczkowy, wyciąg narciarski i kawiarnia - jej odpowiednik istnieje tam do dziś. Stoi także muszla koncertowa. Po reszcie nie ma śladu. W sąsiedztwie dzieją się jednak pozytywne rzeczy - powstał tor do jazdy rowerowej, ogrodzony plac zabaw, będzie także kompleks boisk.

Tak wygląda obecnie teren po dawnym basenie na "Strzelnicy".

W Bykowinie mieszkańcy raczyli się własnym basenem letnim od lat 60. Liczne szkody górnicze spowodowały, że basen zamknięto. Na terenie tym do lat 90. przedsiębiorca prowadził piwiarnię. Później kompleks całkowicie upadł. Kilka lat temu mieszkańcy w ramach budżetu obywatelskiego zainicjowali w tym miejscu powstanie parku aktywności. Dziś na terenie dzieci bawią się na dużym placu zabaw, starsi mają do dyspozycji ławki, siłownię i grill, niebawem powstanie też boisko do piłki nożnej.

Porównanie basenu w Bykowinie z widokiem na utworzony park aktywności. Widoczny jest jeszcze zarys basenu.

Wirek to popularny do niedawna ośrodek "Zdebel". Historia tego letniego kompleksu także była zawiła. Przez wiele lat był to ośrodek KWK "Pokój". Później basen przejęło miasto. Zaczęły się problemy - szkody górnicze, przebiegająca autostrada, która zmniejsza teren kompleksu, mijająca młodość basenu i brak pieniędzy na remonty. W roku 2011 basen po raz ostatni cieszył mieszkańców miasta. Później został zamknięty. Dziś miejsce to jest w rękach prywatnego właściciela, który wzdłuż działki postawił domy w zabudowie szeregowej. Na zdjęciach z 2016 roku w głębi terenu widać jeszcze elementy niecek basenowych, które zostały już zlikwidowane.

Pamiętacie jeszcze któreś letnie ośrodki rekreacyjne w Rudzie Śląskiej, gdzie można było doznać orzeźwienia w ciepłe dni? Przystań w Kochłowicach, mały basen w Halembie - wypoczywaliście tam?

Jakie imprezy czekają w mieście? Sprawdź

Poniżej szeregowa zabudowa przy "Zdeblu", która stanęła na terenach dawnego basenu.

Tutaj kiedyś był basen...

Zobacz także

Komentarze (69)    dodaj komentarz »

 • Christian H.

  Terz pamiętam basen Zdebel, jako dziecko w wakacje przebywałem tam codziennie.Szkoda, ale miło powspominać.

 • Mirek

  Bielszowice:"W sąsiedztwie dzieją się jednak pozytywne rzeczy - powstał tor do jazdy rowerowej"No to są chyba jakieś jaja, jak można porównać kąpielisko letnie do kawałka asfaltu? Sama inicjatywa nie mówię że jest zła- spoko że coś się dzieje., ale bez przesady. Jestem rocznik 81' i w dzieciństwie w wakacje poza wyjazdami z rodzicami, reszta czasu spędzona była z kolegami z placu na basenie na strzelnicy. Mega wspomnienia, wspaniałe chwile a z megafonu najlepsza muza lat 90' ;))). Wielka szkoda że już nie ma tego basenu. Pozdrowienia dla całych Bielszowic

 • Robol z werku

  Tak działa to miasto likwidują wszystko co się da. Ile było kopalń?? ile było różnych zakładów?? a teraz mamy markety tylko ludzie nie maja pracy więc i kasy żeby tam kupować.

 • Piotrek

  Powiem krótko chała po całości brak słów NO KOMENT ;)

 • Marek F

  kiedys ja byłem młodszy a teraz jestem stary..... hehehe

 • Marek

  Po prostu te letnie odkryte baseny miały swój urok,gdyby ktoś obiecał ich odbudowe to wybory wygrywa z mety.

 • mieszkaniec

  Piękny sentymentalny powrót do tego co było a jest obecnie. Ruda Śląska cały czas żyła z przemysłu ciężkiego. Praktycznie w każdej dzielnicy była kopalnia, lub inny zakład. I to zakłady te tworzyły ośrodki wypoczynkowe, obiekty sportowe, dla swoich pracowników i ich rodzin i dzięki nim istniały. Od momentu zamykania, restrukturyzowania zakładów, zaczęła się sprzedaż lub dostawało obiekty w spadku miasto które nie miało kasy na ich utrzymanie...., ba nawet szkoły i przedszkola zastawały po kopalniach dostawało je miasto a co później z nim robiło mamy przykład po szkole górniczej na halembie.

 • ratownik

  Biedacy nie mieli pieniędzy, a na taki Aquadrom oraz basen na N. Bytomiu znalazły się dotacje. Zdebel jako jedyny basen mogli zostawić w spokoju ale kasa do spłaty innych inwestycji była ważniejsza. Nie mówiąc już o obiecanej rewitalizacji basenu w Orzegowie. Zawsze dużo obiecują a mało realizują z obiecanych celów. Przecież nie wszystkie kopalnie uległy zamknięciu bez przesady.

 • gość

  Pani prezydent napewno znowu szykuje jakies pomysły do zakonnic może plac zabaw lub co innego dla dzieci w Goduli ul Rencistów mogla by przynajmniej jakiś basen zrobic bo mamy tylko 1 w Nowym bytomiu a tyle ich było kasa na place zabaw laweczki jest ale na budowę basenu nie ma

 • Ewa s.

  2basenu nam nie zrobia ale blokowisk jeszcze wiecej stawiaja i kase wydaja na inne beznadziejne przedsiewziecia zaraz bedIe 500 placow zabaw na 1 ulicy . Najlepiej napisac zbiorowo pismo do prezydent ze my mieszkancy potrzebujemy danego konkretnego obiektu i niech sie tym zajmie.a nie propozycje propozycje a i tak sama prezydentowa sobie wybiera co se wybudowac

 • rowerzysta 81

  Brak basenów letnich ( Nielicząć osrodka w Nowym Bytomiu ) potem się dziwią że ludzie chodzą do lasu na dzikie stawy w celu schłodzenia się ... a Straż Miejska tylko poluje alu wypisac czerwony bilet :(

 • Ewa s.

  Zamiast stawiac stare tramwaje na chebziu niech zbiora kase i wybuduja basen odkryty. Cala ruda sl ma sie zmiescic na tym 1 basenie na frynie? Poza tym ni jak sie przebrac pozadnie a jak wyjdziesz z basenu np do auta po cos czego zapomniales trza zaplacic kolejna wejsciowke. Brak slow

 • Stefa

  Władza obiecywała, że odbuduje basen i wyszło jak widać.

 • ech

  Kochłowice - basen na Przystani

 • b_tomek

  Jedziecie na Skałkę, do Katowic, a dlaczego nie ma Nowy Bytom? Super wyremontowany obiekt z podgrzewaną wodą, zjeżdżalniami i zapleczem. Poza tym mamy 4 kryte pływalnie. Kiedyś była jedna niedogrzana, z zimną chlorowaną wodą. Rozumiem sentymentu, ale może jednak to miasto coś robi i nie trzeba tylko narzekać.

 • CZARSTON

  TY CHYBA KOLEGA MASZ KOGOŚ W RODZINIE U WŁĄDZY ?

 • b_tomek

  Nie bój się. Nie mam i nie miałem. I nie zapowiada się, żebym kiedykolwiek miał. Może gdybym miał, byłbym bardziej krytyczny. Ale jestem za daleko od władzy, żeby się na tym znać. I nie lubię bezpodstawnego hejtu, który "każe" narzekać na wszystko, co swoje, bez krzty refleksji. To kojarzy mi się z kompleksem niższości (na zasadzie małego pieska, który zawsze musi obszczekać dużego).

 • Espi

  Ścisk jak w Honkkongu.. ja podziękuję.

 • mieszkanka

  Jeden basen na miasto liczące prawie 150.000 mieszkańców , to już prawie jak w Chinach . Jeden na drugim leżą bo nie ma miejsca to ludzie wolą jechać gdzieś odpocząć od tłumów . A kryte baseny to super , ze je mamy i zimą są bardzo przydatne ale latem to raczej nie specjalnie dobra alternatywa .

 • Krzysztof

  I tyle nam zostało, popisac na forum tutaj,bo wladza w tym mieście już od bardzo długiego czasu ma wszystko na uwadze a realizuje swoje interesy zamiast interesy mieszkańców.

1234

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.