Wiadomości z Rudy Śląskiej

Tymczasowe zamknięcie tężni w Bykowinie. Znamy powód

  • Dodano: 2023-09-25 10:30, aktualizacja: 2023-09-25 12:41

Tężnia solankowa w Bykowinie nie będzie działa przez kilka dni. Powodem są prace konserwatorskie i wymiana solanki. Tężnia będzie czasowo zamknięta w dniach 25 i 26 września.

Ruda Śląska: Tężnia przed serwisem

25 września ekipa specjalistów przystąpi do czyszczenia i konserwacji tężni w Bykowinie, dbając o zachowanie najwyższej jakości infrastruktury.

Podczas prac konserwacyjnych zostanie przeprowadzone kompleksowe czyszczenie zbiornika, aby zapewnić czystość i higienę solanki. Ponadto przeprowadzona zostanie konserwacja urządzeń technicznych, aby wszystko działało sprawnie i bezawaryjnie.

- 25 i 26 września planowane jest czyszczenie i konserwacja tężni w Bykowinie. Po napełnieniu zbiornika nową solanką oraz przy sprzyjających warunkach atmosferycznych tężnia zostanie ponownie uruchomiona 26 września w godzinach popołudniowych - czytamy w komunikacie UM Ruda Śląska.

Prace konserwatorskie w środku wakacji? Dlaczego nie zimą?

Wielu mieszkańców zadaje sobie pytanie, dlaczego prace konserwatorskie i wymiana solanki ma miejsce w środku sezonu letniego, a nie dokonano tego zimą, kiedy tężnia i tak wyłączona była z użytku. Jak się okazuje, tężnia czyszczona jest co kilka tygodni. 

- Prace konserwacyjne są niezbędnym elementem właściwego utrzymania tężni. Za każdym razem, gdy tężnia zostaje wyłączona z użytkowania, umieszczana jest stosowna informacja na tężni, aby mieszkańcy wiedzieli o jej wyłączeniu i prowadzonych pracach. Staramy się minimum raz na 4-6 tygodni czyścić dokładnie tężnię, aby służyła mieszkańcom i miastu jak najdłużej - informuje Agnieszka Piekorz-Hałczyńska, rzecznik prasowy rudzkiego magistratu.

W utrzymaniu tężni istotne jest uniknięcie nagromadzenia substancji szkodliwych w solance obiegowej w szczególności alergenów (pyłków roślinnych, pyłów przemysłowych i kurzu) oraz szczególnie groźnych mikroorganizmów halofilnych nanoszonych przez ptaki i gryzonie. Jedynym pewnym sposobem na uniknięcie zagrożenia jest wymiana solanki oraz okresowa konserwacja urządzeń tężni.

Tężnia solankowa przy ul. Górnośląskiej w Bykowinie

Tężnia ma konstrukcję drewnianą na płycie i stopach żelbetowych. Jej długość to 18,7 m, szerokość wraz z pergolą 9,9 m, a wysokość 6 m. Całość wraz z dojściami zaplanowano na planie okręgu. Teren tężni jest dostępny dla osób niepełnosprawnych przez biegnący obok ciąg pieszo-rowerowy. W ramach inwestycji wykonano również przyłącza wodne i elektryczne, nasadzenia zieleni oraz zamontowano ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery i tablice informacyjne.

Zbiornik o pojemności 10 m3 na solankę zlokalizowany został w pobliżu tężni oraz pozostałej infrastruktury. Solanka jest rozprowadzana do koryt opadowych, a następnie rozsączana po wypełnieniu z tarniny z dzikiej śliwy. Duża powierzchnia wypełnienia umożliwia rozbijanie i wydajne parowanie roztworu. Pozwala to tym samym na wytworzenie aerozolu w bezpośredniej bliskości tężni i rozpylenie łatwo przyswajalnych mikroelementów oraz pierwiastków ważnych dla zdrowia.

Komentarze (1)    dodaj »

  • rudi

    czysta fuszerka za przychylnością pierończyka

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również