Wiadomości z Rudy Śląskiej

Tężnia solankowa w Bykowinie została uruchomiona

 • Dodano: 2022-04-29 12:00

Budowa tężni solankowej w strefie aktywności przy ul. Górnośląskiej w Bykowinie została zakończona w listopadzie ubiegłego roku. Od tego czasu mieszkańcy z niecierpliwością czekali na jej uruchomienie. Można z niej już korzystać. 

Droga do budowy tężni solankowej nie była prosta

Warto przypomnieć, że zadanie to zostało wybrane do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego na 2019 rok, jednak jedyna oferta zgłoszona w przetargu znacznie przewyższała kwotę wynikającą z kosztorysu inwestorskiego i postępowanie zostało unieważnione. Projekt nie został jednak porzucony. Miasto szukało możliwości jego sfinansowania ze środków zewnętrznych. To udało się w 2020 roku.

Pod koniec ubiegłego roku Ruda Śląska otrzymała ponad 19 milionów złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dzięki rządowemu wsparciu w mieście zrealizowane zostaną cztery wielkie inwestycje. W tym tężnia solankowa. 

Budowa tężni solankowej w strefie aktywności przy ul. Górnośląskiej w Bykowinie została zakończona w listopadzie ubiegłego roku.

- Droga do realizacji tej inwestycji nie była ani prosta, ani krótka, ale na szczęście zakończyła się pomyślnie - napisała w listopadzie ubiegłego roku prezydent Grażyna Dziedzic w poście na swoim fanpage'u.

Tężnia solankowa przy ul. Górnośląskiej w Bykowinie

Tężnia ma konstrukcję drewnianą na płycie i stopach żelbetowych. Jej długość to 18,7 m, szerokość wraz z pergolą 9,9 m, a wysokość 6 m. Całość wraz z dojściami zaplanowano na planie okręgu. Teren tężni będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych przez biegnący obok ciąg pieszo-rowerowy. W ramach inwestycji wykonano również przyłącza wodne i elektryczne, nasadzenia zieleni oraz zamontowano ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery i tablice informacyjne.

Zbiornik o pojemności 10 m3 na solankę zlokalizowany został w pobliżu tężni oraz pozostałej infrastruktury. Solanka będzie rozprowadzana do koryt opadowych, a następnie rozsączona po wypełnieniu z tarniny z dzikiej śliwy. Duża powierzchnia wypełnienia umożliwia rozbijanie i wydajne parowanie roztworu. Pozwala to tym samym na wytworzenie aerozolu w bezpośredniej bliskości tężni i rozpylenie łatwo przyswajalnych mikroelementów oraz pierwiastków ważnych dla zdrowia.

Tężnia została uruchomiona

Mieszkańcy Bykowiny z niecierpliwością czekali na uruchomienie tężni solankowej w strefie aktywności przy ul. Górnośląskiej. Jak poinformowała dzisiaj prezydent Grażyna Dziedzic, instalacja została już napełniona solanką.

- Zgodnie z tym, co zapowiadaliśmy, uruchamiamy tężnię solankową w strefie aktywności w Bykowinie. Instalacja została już napełniona i do weekendu tarnina powinna w pełni nasiąknąć solanką. Mam nadzieję, że pogoda dopisze i przez całą majówkę będzie można korzystać z dobrodziejstw tężni - napisała prezydent Rudy Śląskiej. 

Komentarze (16)    dodaj »

 • Grzegorz

  Czy solanka ma być wylewana i spływać tylko po zewnętrznych końcówkach tarniny, czy tez w celu lepszego napowietrzenia po całej długości gałazek ?

 • Fan Rudy Ślaskiej

  Jakoś nie czuć soli gdy się spaceruje

 • mama

  Do pierwszej demolki , bo kamer pewnie brak.

 • Karl

  Co trzeba mieć pod kopułą żeby wszędzie chcieć kamer ? Siano chyba...

 • Aneta

  Ruda to miasto robotnicze, więc i sporo patologii. Trzeba pilnować dóbr, żeby patologia nam nie poniszczyła.

 • Karl

  Robotnik jest tożsamy z patologia. No się patointeligentka objawiła...

 • byk

  Kaj grill i przecięcie wstęgi przez włodarzy ?

 • Xyz

  Inhalacja solankowa przeciwwskazana jest u osób po świeżo przebytym zawale oraz z nadczynnością tarczycy, świeżych infekcjach przebiegających z gorączką. Zalecana jest ostrożność w przypadku nowotworów, niewydolności naczyń wieńcowych lub uczulenia na składniki roztworu.

 • byk

  no to pokorzystam jak mam niedoczynność tarczycy

 • olo

  tak znienacka, bez Wypiora, księdza i wstęgi?

 • boluś

  Ciekawe jak długo podziało ? W Mieście zarządzanym bez NiyDoróbki i NiyWypały. Bydzie jak z fontannami ! I jak zwykle WINNI bydom Miyszkańcy !

 • Sykor

  Pisz normalnie. Kup słownik poprawnego języka polskiego.

 • Jaruś

  A które to są Doróbki i Wypały , może jakie Wesołki lub Tobołki ?

 • Jan

  Taki sukces.....premia dla calego urzedu miejskiego!!!!!

 • Gosia

  Sorry,ale za co premia?

 • Jan

  To zart

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również